~~~ שלמה קרליבך 22 שנה לפטירתו ~~~

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד

~~~ שלמה קרליבך 22 שנה לפטירתו ~~~

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 17 נובמבר 2016, 20:06

imgres.jpg
imgres.jpg (5.84 KiB) נצפה 12348 פעמים
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: ~~~ שלמה קרליבך 22 שנה לפטירתו ~~~

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 17 נובמבר 2016, 20:09

למה 'חסידות הגנבים' של קרליבך תלך ותתעצם? // שמעון ברייטקופף
ואולי בדיוק כמו שעשה כל חייו עשה גם בפטירתו, כשהבין שהעיסוק בו ובדמותו הופך לעיקר, עזב את העולם והותיר אותנו עם המורשת הענקית שלו > שמעון ברייטקופף על שלמה קרליבך

בעולם בו מתפרנסים אברכים טובים מעבודת הרשמות שנועדה לברור את ה'פסולת' של הבחורים מתוך התבן, קל להבין את הכמיהה אחר מורשת הקבלה וההכלה של ר' שלמה קרליבך. בימים בהם בכל קרן רחוב ניתן לראות שלטים מהודרים המכריזים על 'ישיבה למצוינים מופלגים' או כולל ל'בני עליה והם מועטים' – אי אפשר שלא לשווע למי שחיפש ומצא יהלומים דווקא במה שנראה כפחי האשפה של האנושות.

הכי קל להיות רב'ה של צדיקים, ראש ישיבה של מתמידים ומשגיח של צדיקים – מי לא רוצה להיות מוקף בעובדי ה', אבל מי למען ה' ייקח אחריות על המסכנים, על הבינוניים, על שבורי הלב והנשמה שזרוקים בצידי דרכים כאבן שאין לה הופכין.

הבעל שם טוב, היה אומר ר' שלמה, היה צדיק עליון כמו דוד המלך. הוא היה רב'ה של הגנבים, הרשעים, המסכנים. כן, גם הם צריכים רב'ה, אולי יותר נכון דווקא הם צריכים רב'ה. אבל אחריו, הגיעו צדיקים תחתונים, כאלה שהיו קדושים וצדיקים, אבל לא יכלו לסבול בנפשם העדינה את מי שלא הלך בדרך ה'.

צדיקים תחתונים ברוך ה' יש לנו הרבה, צדיקים עליונים – קצת חסר.

על קברו של ר' שלמה קרליבך מתאספת קבוצת אנשים. המכנה המשותף להם שכולם שבורי לב, בדימוס או בהווה. כולם מוצאים אצלו מרפא ונחמה. הוא זה שמסביר להם למה דווקא השיברון שלהם – הוא הדבר השלם ביותר בעולם, היפה ביותר, הנעלה ביותר.

התלמידים מספרים ששעה קלה לפני שעלה ר' שלמה קרליבך ז"ל למטוס, לטיסה ממנה עלה לשמי שמיים, התחנן אליו אחד מתלמידיו שלא יעלה לטיסה. "זה סכנת נפשות", הזהיר את הרב'ה שסירב לקבל את ההבדלים התהומיים שהיו בין נפשו הגדולה לגופו הדווי.

ר' שלמה חייך את חיוכו הטוב, חיבק את התלמיד: "אתה יודע", הוא אמר לו את מה שהיה שגור על לשונו. "שהחולים לא מגיעים לרופא, הרופא חייב להגיע לחולים. כל כך הרבה חולים מחכים לי, איך אני יכול להישאר פה שהחברהל'ך הצעירים כל כך צריכים אותי".

התלמיד התעקש. "אני מתחנן אליך, תישאר. לפחות עוד כמה ימים"..

רבי שלמה, כך על פי העדות של אותו תלמיד, קצת התרגז. "איך יכול להיות סכנת נפשות? יש לי עוד כל כך הרבה נשמות להציל. אתה חושב שהקב"ה ייקח אותי לפני שסיימתי את השליחות בעולם".

רבי שלמה עלה למטוס – ולא ירד לעולם.
שנים ארוכות התלמיד היה שבור לרסיסים. איך יכול להיות שהקב"ה לקח את הרב'ה שלו לפני שהוא סיים את השליחות בעולם. הרי יש לו עוד כל כך הרבה נשמות להציל. ומה עם ההבטחה של רבי שלמה שהוא יישאר כאן בשביל להציל את אותם נשמות?

22 שנה אחרי נראה שהנבואה הגשימה את עצמה. הקב"ה לא לקח אותו בטרם סיים את השליחות, ההפך. השליחות הלכה והתעצמה דווקא אחרי הפטירה. מי יכול לספור כמה נשמות אבודות הוא הציל בשני העשורים האחרונים, כמה יהלומים מלוכלכים הוא ליטש בנשמתו הגדולה דווקא כשהוא יושב בגנזי מרומיפ.

כל חייו היו הקרבה למען כלל ישראל. "רק שאגיע למעלה אדע אם עשיתי נכון", הוא היה נוהג לומר למבקריו הרבים. "אבל גם אם לא, אני יודע שהקרבתי את העולם הבא שלי רק בכדי לקרב את עם ישראל לאביו שבשמיים".

אולי בעומק נשמתו הבין ר' שלמה שבדור שכולו מיתוגים וסטיגמות, הדרך היחידה שנותרה לו ולתורתו להתפשט לכל העולם ולרפא לבבות שבורים זה דווקא אם הוא לא יהיה פה. דווקא כשהוא יסתלק מן העולם. מתי שהוויכוח הקטנוני על האישיות שלו יפסיק להיות העניין. הוא פינה את הבמה לתורה ולשירה שהשאיר וסילק מכאן את הגוף, את החומר. זה מה שהוא עשה כל חייו. הקריב את עצמו למען כלל ישראל.

• • •

22 שנה לפטירתו, גם לגדולי מתנגדיו ברור שר' שלמה קרליבך לא היה זמר, אלא מורה דרך לאלפים. שיטתו הרוחנית מבוססת בעיקר על תורת איז'ביצא, ראדזין, רבי צדוק הכהן, רבי ליבל'ה איגר ועוד מגדולי החסידות שמלמדים אותנו שהשליחות שלנו בעולם היא לא רק להאמין בהקב"ה, אלא לא פחות לדעת שהוא מאמי בנו. נח, אומר הרב'ה מאיזביצא מאמין ולא מאמין היה. מצד אחד, הוא היה היהודי הכי מאמין בעולם. לא היה מי שהאמין כמוהו בה'. הוא עמד לבד, בגבורה מול דור שלם של כופרים והצליח לשמור על אמונתו, אבל הוא גם לא האמין, הוא לא האמין שהקב"ה מאמין בו. עד כדי כך מאמין בו שהוא יכול להרים את כל העולם מהשפל הכי גדול, לשמי שמיים.

נח, אם תרצו היה רב'ה של צדיקים, אברהם אבינו, היה רב'ה של גנבים ורשעים. הוא האמין בכל אחד ולא נתן ללכלוך להפריע לו לראות את היהלום.

לצערנו, אנשים רבים מגדירים את עצמם היום בעיקר באמצעות שלילת האחר. אנחנו לא חסידים, לא בעלי-בתים, לא מזרוחניקים רח"ל - וכן הלאה. השלילה הזו אולי טובה לאנשים שיושבים באוהלי שם ולא זקוקים להגדרות ולהשתייכות. הם הלא יושבים ברומו של עולם, הם סיירת המטכ"ל שלנו, אבל יש עוד אנשים בעולם. כאלה שלא זכו לשבת כל היום ב'כולל' וכן, גם להם מגיע קצת רוחניות, השתייכות, קרבת אלוקים. מגיל אפס הם גדלו שהם לא זה ולא זה ולא - אבל אף אחד לא אמר להם מה הם כן.

אם צריך לתמצת את השיטה של ר' שלמה למשפט אחד זה שהוא מלמד אנשים מה הם כן. הוא מוצא את המכנה המשותף ששייך לכל יהודי ונותן לאנשים תחושת שייכות ליהדות, להקב"ה, ללב שלהם. הוא פותח צוהר לעולמות חדשים לגמרי של תוכן, של חסידות, של יהדות, של אהבת אדם במקום שנאה וביקורת - וזה מדבר להרבה אנשים.

החיבור לדמותו לא מחייבת לחשוב שהוא גדול כל הדורות. לא זה העניין. העיסוק בנושא הזה נועד לברוח מהמהות, מהמסרים שאפיינו אותו. יש שני דרכים להעצים את האישיות: דרך אחת לזלזל, לבקר, להפוך את השני לחוכא והיטלולא, ויש את השיטה האחרת שזה לבנות את עצמך מלמטה. קומה אחר קומה. ר' שלמה היה שם תמיד בקומת המרתפים להתחיל את המבנה מאפס. הוא העניק אלטרנטיבה יהודית שמדברת לכל אחד גם אם בגלגול הזה הוא כבר לא יצמח להיות גדול הדור.

בפרשת בהעלותך כתוב בפסוק, ויעש כן אהרן. רש"י מפרש; מגיד שבחו של אהרן שלא שינה. כל המפרשים מקשים מה השבח בכך שאהרן שלא שינה מעשיית ציוויו של הקב"ה, הרי זה מובן מאליו. ישנם הרבה תירוצים – אבל יש את התירוץ של רבי שלמה.

'מגיד שבחו של אהרן שלא שינה'. יש צדיק המוכיח את האדם בשבט מוסר. תראה איזה חוטא אתה, איזה רע אתה. תשתנה! תהיה אדם אחר!

אבל יש צדיק, אומר ר' שלמה, המביט וחודר אל עמקי מעמקים, אל חביון נשמתו של האדם, ואומר לו; הייליגע זיסע ברידער, אח קדוש ומתוק, מה יקרה נפשך, הלא נשגבה היא ממלאכי השרת וממלאכי עליון, מאירה כשמש בצהריים, נוצצת כנוגה-כוכבים, ואתה איך שכחת ממנה, הפנית לה עורף, את קולה לא שמעת, ואל שוועתה, ערגתה ותשוקתה לא האזנת? וקולו הולך ומלטף, אל תירא ואל תפחד בן אדם, אל תעצב ואל תשתוחח נפשך. הלא תדע, כי נשמתך טהורה היא, וגם אם הוכתמת עד בלי הכר, אל עצם נשמתך אין מגיע שום פגם או כתם, כי היא עצם השמים לטוהר, חלק אלו-ה ממעל.

דע לך, שאינך זקוק להשתנות כלל וכלל, רק שוב אל עצמך, היה את מי שהנך, מי שאתה באמת, גלה את מעמקיך וחשוף את פנימיותך, והנה אור צלם אלו-הים קורן מפניך ושכינת א-ל על ראשך

נשמה קדושה ומתוקה, התנערי מעפר קומי, לבשי בגדי תפארתך, קרבה אל נפשך גאלה, התעוררי התעוררי כי בא אורך קומי אורי, עורי עורי שיר דברי, כי כבוד ה' עלייך נגלה…

ומעתה אמור; מגיד שבחו של אהרן, כהנא קדישא, אוהב שלום ורודף שלום, שקירב את נפשות ישראל אל אביהם שבשמים, שלא שינה… הוא לא הטיף לאדם להשתנות, אלא לגלות את מהותו הפנימית. תחת הכות בשבט מוסר ושוט תוכחה, העלה את הנרות היוקדים במעמקי חביון הלב, עד שהייתה שלהבת הפנימית עולה מאליה, ומאירה מסוף העולם ועד סופו.

זוהי סוד קסמה וכוחה של המוזיקה.

ר' שלמה היה אומר, שהמוזיקה היא השפה האוניברסלית היחידה. היא חוצת מדינות, אומות, דתות ויבשות. למה? כי המוזיקה היא שפת הנשמה. היא חושפת ומביעה את הפנימיות, את המעמקים. לכן היא מאחדת, משלבת ידיים, חוצת מגזרים ומגדרים.

זו הסיבה שהגאולה תתחיל בשירה, 'מזמור שיר ליום השבת', 'שירו לה' שיר חדש'. שיר חדש שיחשוף את מעמקיה של ההויה, את מעמקיה של האנושות, ובכך תאיר את העולם באור חדש, אור של גאולה.

גיוואלד.

רק תפתחו יהודים יקרים, תפתחו את שערי הלב.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 17 נובמבר 2016, 20:11

22 שנה לפטירתו
ומי הכי הזיק לקרליבך? קרליבך!

כשמתרגלים לעולם של אינסטנט שמתקדם כל יומיים ושדגם של מכשיר הכי חדיש שרכשת היום הופך תוך חודש לישן, מפעימה עוד יותר ההצלחה הגדולה של שיריו של הרבי המרקד - ר' שלמה קרליבך.

גם בתחום המוזיקה אלבומים שיצאו לפני שנה יתקשו למכור עותקים, אלבומים לפני עשור כבר לא מודפסים כמעט ומעבר לזה מקומם רק במוזיאון או בבתי אספנים אדוקים קרליבך לעומת זאת חי ובועט עוד חזק יותר מאשר היה בחייו.

בחורים צעירים אולי כבר לא יזכרו זאת והדבר אף יראה להם מוזר וחסר כל היגיון, אך בזמן בו למדתי בישיבה קטנה היה אסור לשיר את שיריו של קרליבך והם נחשבו כ"מוקצה מחמת מיאוס". כלומר, היה עדיף לשיר "יידען" של מרדכי בן דוד שכידוע גייר את השיר של להקת ג'ינג'יס חאן, שיר שזכה באירווויזיון מאשר לשיר "לולי תורתך" של קרליבך...

והאמת שהגיע לו... קרליבך עשה מה שבא לו, לחלק מהדברים היו לו הסברים רוחניים לחלק לא וגם תמיד הוא היה מוכן בדרכו הייחודית והמעניינת לעשות תשובה ולהכריז כי חטא עווה ופשע מה שלא באמת שינה את דרכיו ואת התנהלותו בנושאים הלכתיים שונים.

כך שבעצם מי שהפריע לקרליבך בחייו להפוך לקרליבך של היום, היה קרליבך עצמו. כמה שנים לאחר מותו מהתקף לב באמצע טיסה, כשקרליבך כבר לא היה כאן כדי שוב להצטלם כשהוא מחבק נשים, שיריו הקסומים עמדו בפני עצמם וחדרו לעולם הישיבות ואין מי שיכול לטעון שהם אינם מרגשים ומחממים את ליבו לעבודתו יתברך.

דווקא בפרספקטיבה של 22 שנה לאחר פטירתו ניתן לראות את הדברים המדהימים גם בהתנהגותו כאשר היה מחלק את כספו לעניים מבלי לעשות שיקולי היגיון, יחסו החם לכל יהודי כולל כזה שכלל לא ניתן לראות את יהדותו, גישה שהחזירה רבים למוטב וכמובן הסיפורים והשירים.

לא מכבר ניגשתי לחנות התקליטים (יש עוד פה ושם דבר כזה...) ורכשתי את כל סדרת האלבומים של סיפוריו של קרליבך בשבילי ובעיקר בשביל ילדיי. אהבת ישראל והבורא שעולים מהסיפורים התמימים ומלאי החן שחלקם היו וחלקם היו ולא נבראו הם נפלאים וחשובים הרבה יותר מכל "חבורת תריג" מטופשת שילדים היום מאזינים לה בשקיקה רבה.

העובדה שקרליבך כבר "לא עושה פדיחות", מותירה לנו את יצירתו המדהימה והמרגשת שלא מחייבת אותנו לקבל כל גחמה שלו מחד ועדיין להתפעל ולהתרגש ולהעריך את נפשו הגדולה של היוצר הזה.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 17 נובמבר 2016, 20:12

המהפכן הראשון – המשפיע ר׳ מענדל ראטה על אבי הקומזיצים, ר׳ שלמה׳לע

אל שיריו ואל להב נשמתו הבוערת נחשפתי בגיל 15, לפני כעשר שנים, הרבה שנים לאחר פטירתו. זה היה בליל שישי אחד, הלכתי להתפלל מעריב באיצקוביץ, הביהכנ"ס המפורסם ביותר בעולם, כשליד ביהכנ"ס אני עוצר כבדרך קבע בחנות הספרים בבעלותו של ידידי ר' יצחק פרידמן, שם מוצבים תמיד למכירה כל מיני קלטות ישנות או חדשות, אז במחיר של 9 שקל לקלטת… הייתי עוצר, מחפש חצי שעה, ובסוף לא קונה כלום, כי מאיפה היו לי אז עשר שקל מיותרים פעם אחת בעוצרי שם אני מבחין שם בקלטת שרשום עליה משהו שירי קרליבך.. לא ידעתי אז כלל מה זה הדבר קרליבך. מנין לי לדעת. אבל זכרתי שבחנות גל פז הסמוכה מתנוססת תמונה גדולה עם השם שלמה קרליבך, והפוזה הרצינית של האדם הזה עם הגיטרה איכשהו מדברת אלי. אז קניתי. קניתי, ובקלטת לא שומעים את ר' שלמה שר, אלא רק כנור עם קלרינט המנגנים את ניגוניו. בום. באותו לילה נשארתי צמוד לאוזניות במשך כל הלילה, המשך בבוקר בכל יום שישי, הלכתי עם זה לבהמ"ד והתחבאתי באוצר הספרים עם הווקמן והאוזניות, עד חמש דקות לפני השקיעה. ואז חזרתי אל הרצפה, אל העולם, אל הקרקע, עליו אנו חיים.. וירדתי להתפלל.

זו היתה ההיכרות הראשונה שלי עם הדבר הזה ששמו ר' שלמהל'ע קרליבך. לא חלמתי שהדבר הזה הולך לשנות את חיי. רק שמאותו הרגע היה לי ברור שאני שייך לדבר הגדול הזה. הפכתי לחסיד נלהב. את כל הקלטות והדיסקים הייתי קונה, את כל הספרים של סדרת לב השמים עם התורות העמוקים והסיפורים הנפלאים שהפכו את נשמתי, את הקלטות של הסיפורים ששינו לי את המבט על הסיפור החסידי ועל כל מה שידעתי עד אז. כמו ילד קטן הייתי בוכה בסיפוריו, בשיריו, בתורותיו, בקול שבקע מתוך עומק נשמתו ועטף עם כל כך הרבה אהבה, חמלה, הבנה, וכבוד. את הספר 'הרבי מקרן הרחוב' על תולדות חייו קניתי מאוחר יותר, ועד מהרה הגעתי למסקנא שזהו אחד מספרי המוסר הכי גדולים שנכתבו בהסטוריה. קראתי אותו שוב ושוב והסיפורים היו מרעידים את ליבי ומביאים לי השראה של חמלה ואהבה לבני האדם, לכל יצור ולכל נברא. כל פעם אחרי שקראתי סיפור מהספר הזה הייתי רוצה לצאת לרחוב ולחבק כל בן אדם שאני פוגש. הוא שינה לי את חיי, ר' שלמהל'ע, האיש עם הלב הגדול שלא זכיתי להכיר.

מאבא שלי שמעתי שר' שלמהל'ע אהב לבוא לטישים שסבא שלי היה עורך (הרבי משומרי אמונים זצ"ל). ואבא שלי מוסיף ואומר, מ'האט געדארפט שישקען די שיקצע'ס פון אינדרויסן.. היו צריכים להשתיק את את כל החמולה שליוותה אותו כל הדרך וחיכו בחוץ.. אבל כשסבא שלי היה מתחיל את השיר קה רבון, וסבא שלי ידע לבכות בשירים יפים ומרגשים, היה ר' שלמהל'ע סוגר את עיניו, מרים את הראש למעלה וכמו נכנס לעולם אחר, גבוה כזה. וכולם היו מסתכלים עליו, אולי יותר מעל סבא שלי. ולא, לא הושיבו אותו לשולחן, זה לא היה כ"כ מתאים, אבל הוא אף פעם לא בא בשביל כך. ליבי עם סבא שלי, איש הפרישות והקדושה, וליבי עם ר' שלמהל'ע, איש האהבה והחמלה.

אבא שלי מספר שפעם, לפני הרבה שנים, הוא בא לטיש פורים אצל סבא שלי בירושלים, והוא עלה על השולחן עם הגיטרה. הרשו לו בגלל שזה עוד היה לפני שהוא התחיל לעשות דברים שחרגו מהקו הרגיל. והוא שר שם שני שירים. ימין ושמאל תפרוצי, ובך בטחו אבותינו. שמעתי בשם יש אומרים שאז הוא הלחין את הימין ושמאל. אולי. אבל הוא רקד אז על השולחן בגובה של רגל שלם וכל הציבור נסחף איתו והרימו רגליים בגובה שעוד לא הרימו פעם… הם זכו לחוויה שעוד לא ידעו משהו דומה לפני כן וכנראה אפילו לא היה להם את המילים הנכונות לבטא חוויה כזו. קוראים לה היום אקסטזה. חוויה של השתחררות מהתודעה הרגילה וטעימה מעולם אחר, מעבר לתודעה.

אז לפני עשר שנים זה לא היה כמו היום, שכולם שרים קרליבך וכל העולם נהיה קרליבך והתופעה רק מתרחבת מיום ליום. הייתי נלחם אז בשיניים עם כל העולם להסביר למה הוא כן היה צדיק… אבל זה היה קשה. כי הוא עשה דברים שאי אפשר באמת לחקות אותו והוא עצמו היה אומר שאין להם היתר. רק שכנראה הוא הסכים גם להיכנס בגיהנום בשביל עמך ישראל. מספרים שפעם הוא ישב ברכבת ליד איזה ראש ישיבה ואמר לו: כן, אני יודע כבר לאן מובילים אותי בשמים לאחר מאה ועשרים, כולם יודעים ששמור לי מקום מיוחד בעולם הגיהנום, אבל געוואלד, שם הרי הנני יודע כ"כ טוב את העבודה…

ולא חברים, אינני חושש שהוא באמת נכנס בגיהנום. זה לא ממש מתקבל על הלב, כי כוונתו היתה כל כך לשם שמים. חכמינו ז"ל אומרים גדולה עבירה לשמה. אם כי ברור שאין אפשרות לחקות דבר כזה, ואין אולי היתר לדבר כזה. אבל שמעתי פעם מידידי, (ר' מ.פ. שליט"א), שפעם הוא נכנס לשאול את פי הרבי מאמשינוב שליט"א אם זה נכון מה שאומרים בשמו שהוא מקנא בגן עדן של ר' שלמה קרליבך ( ר' שלמה היה מקורב מאוד לרבי מאמשינוב זצ"ל ולשיבדלחט"א מאמשינוב שליט"א), והוא ענה לו במילים אלו: ר' שלמה היה יהודי שהקפיד על קלה כבחמורה. בעניין אחד הקיל באומרו שלשם שמים נתכוון, וכיוון שכך בוודאי היתה כוונתו לשם שמים, ואין לי ספק בכך שכמאמר חז"ל שמותר להציל אשה טובעת בים וכו', כל שכן להציל נשמה יהודית. ע"כ דבריו. אישית גם שאלתי פעם בצעירותי את הרבי מאמשינוב לגבי השירים שלו אם אפשר לשיר ברבים את שיריו ונעניתי בחיוב כמובן.

אבל מה שברור ללא ספק הוא שר' שלמה הביא מהפך לעולם. הוא גרם וגורם עד היום לעשרות אלפי אנשים לחשוב אחרת. אישית הוא החזיק לי את היידישקייט בשנות התבגרותי, בהם עברתי מסע רוחני רב טלטלות. ואני בטוח שעוד אלפי בחורים חסידיים, ליטאיים, ספרדים, ומהנוער הדתי לאומי, נשארים היום ביידישקייט בגלל אורו, אהבתו, תורותיו, וסיפוריו מעוררי הלב והנשמה. לפיד האש שהוא הבעיר נשאר לבעור ובמותו התלקחה המדורה וכיום היא בוערת במאות אלפי לבבות, ללא גוזמא, בכל רחבי העולם. מהפכה שאין כדוגמתה. הייתי משווה את המהפכה שהוא השאיר אל המהפכה שהשאיר הרבי מליובאוויטש זצ"ל. רק שהם פעלו בשני תחומים שונים. בחב"ד הקימו מפעל עולמי המפיץ את קיום המצוות המעשיות, אך ר' שלמה הביא את מהפכת הלב. ושניהם כל כך משלימים אחד את השני. ואולי כמו שכל אור גדול השייך לגאולה מתגלה דווקא ע"י הסתרים ומכשולים, כי אור גדול בא רק ע"י הסתרה מהחיצונים, היה צריך האור הגדול הזה להיוולד לעולם דווקא ע"י ירידה כזו, שאמנם היתה לשם שמים. לא יודע. מי אנו שנבין דרכיו של הבורא איך שהוא בוחר לקרב את בניו בדור זה. אבל סופו של דבר, אם רוצים אנו או לא, האור הזה הינו אור גדול וענק שמקרב לבבות בכל קצווי תבל ומקרבת את הגאולה.

ר' שלמהל'ע היקר והקדוש, גדול היית בחייך, ואורך גדל וגדל יותר אחרי פטירתך. אור גדול הבאת לעולם, נתת לי להבין מה זה עומק הלב, מה זה יהודי, כמה קדושה ישנו בכל יהודי ובכל אדם בעולם, כמה עומק ישנו בכל ספר חסידי ובכל סיפור חסידי… הטבעת בליבי את המשפט הכ"כ עמוק, "לעולם אינך יודע".. כמה שלעולם איננו יודעים כמה קדוש הוא האדם העומד לפנינו, וכמה שהדברים שקורים מולינו הם הרבה הרבה יותר עמוקים ממה שאנחנו חושבים. בזכותך ר' שלמהל'ע הגעתי אל הנגינה, אל הרבי מאיז'ביצא שהפך למורה דרכי, אל הגיטרה שהפכה לבת לוויתי, אל ההלחנה, אל הסיפור, ואל החוויה הקדושה של תפילה בעומק הלב ולימוד תורה בעומק הלב ובקדושה. המשך נא מלמעלה לעורר לבבות ולהפיץ את אהבתך הכה גדולה לכל יצור ולכל נברא, והיה לנו לאור ולדגל לילך וללמוד מהדברים הטובים שלימדת לאנשים כה רבים ללכת בהם. יהי זכרך ברוך.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 17 נובמבר 2016, 20:15

״הממשיך״ מתגעגע – יהודה גרין על מורו ורבו במלאת 22 שנים לפטירתו

הגעגועים שלי לר'שלמה ,
ילד הייתי במאה שערים מאזין בדבקות לניגוני מודז'יץ, חב"ד וליוסל׳ה רוזנבלט האגדי זצ"ל, עד לאותו יום בו אחי היקר לי, דוד, הביא הביתה את התקליט ״רבי שלמה קרליבך שר". תכף ומיד התאהבתי בדמות עם הגיטרה שהופיעה על גבי העטיפה, וכששמעתי את הקול הערב של רבי שלמה, החלה מתרחשת מהפיכה בילדותי. השירים שהשפיעו עלי במיוחד היו ״גיוואלד'שע ברידער״ גם כי שפת האם שלי היתה יידיש והשיר "וזוכר" שהכיל גם מעט חזנות שאהבתי.

לא עבר זמן רב ואחי הביא תקליט נוסף בשם "הוויליג׳ גייט" שהופיעו בו ״יתברך שמך״, ״השמיעני״ ו״אשא עיני״ ולראשונה שרתי את השירים גם בחיידר. התקליטים האלו הפכו בשבילי ארוחת בוקר וערב.

יום אחד הגיע במהלך ביקור אצל אחותי הגדולה, והנה גיסי נכנס הביתה עם אורח: ר' שלמה בעצמו! גיבור ילדותי! הסתכלתי עליו בתדהמה כשהתחיל לנגן בגיטרה ושר ״מקימי מעפר דל״ פשוט מדהים. באותו מעמד ראיתי כמה אהבה יש לו לזולת וכשהגעתי לגיל חמש עשרה כבר זכיתי לראות אותו שוב ושוב הסתכלתי עליו כמלאך, התמלאתי קנאה לסובבים אותו כמה הם קרובים אליו, כמה אהבה הוא מרעיף עליהם… ואני עדיין לא ביניהם.

הגעגועים אליו הם במיוחד לאותם ערבי שבתות בכותל המערבי כשכל המתפללים כבר עזבו והוא התחיל ״לכו נרננה״ זה היה ממש מעין עולםהבא, אוי, והטיש אחר כך, אני פשוט יונק ממנו כל תנועה עוד ועוד מהעומק של הניגון שלו. לאחר כמה שנים הגיע היום שבו ממש התקרבתי אליו וזכיתי שיכיר אותי מקרוב ממש כששרתי לו לראשונה קולות ליווי שהוא כל כך אהב, הוא הזמין אותי לבא איתו להופעה למחרת לשיר איתו לראשונה על במה. הייתי מאד מאד מרוגש, אין לתאר, השיר הראשון ששרתי איתו היה ״למען אחי״ הוא לימד אותי במילים אלו שאת השירי שלו חייבים לשיר אותם כמות שהם – עם הרגש והרוח שלו!
רבי שלמה לא רק מורה אלא העניק גם הרגשה של אבא.

אני רוצה כאן לקצר ולסכם בסיפור שכל מה שלמדתי ממנו בא לידי ביטוי כשהוזמנתי על ידי גיסתו הדסה קרליבך שתחי' לבוא לשיר בבית הכנסת שלו בניו יורק, ואלו היו ימים של התרגשות. לשמש שליח ציבור בבית הכנסת של רבי שלמה קרליבך זצ"ל… וואו, הלוואי והיום הגדול יבוא שבו נשיר ביחד עם רבי שלמה והלווים בבית המקדש עם משיח צדקנו במהרה בימינו. זכותו תגן עלינו!

באהבה יהודה גרין
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 20 נובמבר 2016, 02:01

מאת: מרדכי רוט.

ר' שלמה קרליבך, למרות כל חילוקי הדעות סביבו, אי אפשר להתווכח על כך שהיה איש צדיק שהחזיר אנשים רבים בתשובה. גרם לאנשים לחזור לכור מחצבתם ונתן להם את הזהות היהודית שלהם ואף חיזק אותה בכדי למנוע נישואי תערובת וכדומה.

הדור של ר' שלמה נקרא דור ילדי הפרחים. מה הסוד של ר' שלמה שהצליח כ"כ לחזק איתם? מה היה הסוד שבו הוא השתמש בכדי לעורר את אותם יהודים לתשובה? על איזה נקודות הוא לחץ אצלם שעוררו אותם להיות יהודים טובים יותר?

בסה"כ ילדי דור הפרחים היו אלו שהורידו מעליהם כל עול אפשרי וקיים. הם נתנו לגיטימציה לסמים ואלכוהול לא התייחסו לאף דת באשר היא. פרקו כל עול. אז איך בעצם הוא נגע בהם?

ר' שלמה נגע בעצם בנקודה הרגישה אצל כל אדם באשר הוא והיא ה'אהבה'. ר' שלמה פשוט נתן לכל אותם אנשים שצבאו על פתחו אהבה אינסופית, אמיתית, וכך כבש את ליבם. מה אדם לא עושה בשביל לקבל קצת אהבה?? אנשים מוכנים לעשות דברים שבוודאות יפגעו בהם אח"כ. או אפילו יפגעו בהם באותו רגע ממש. יביכו את עצמם. ילכו רחוק אחרי אהבה שאפילו לא בטוח שהיא קיימת...

כמטפל אני רואה עד כמה אנשים הופכים ללא אנושיים כאשר הם חסרי אהבה. כאשר הם לא מאמינים באהבה. כאשר הם לא יודעים שאוהבים אותם ואפילו אם חסרה להם אהבה בעברם. אהבה היא בסיס חשוב לבניית אדם טוב ובריא בנפשו.

ר' שלמה קרליבך לא סיפר לאנשים שהם ייצלו בגיהינום, לא הפחיד או איים. רק אהב מכל הלב. וזה מה שגרם לכ"כ הרבה אנשים ללכת אחריו בעיניים עצומות. למרות שזה לא ממש היה מקובל באותה עת. אף אדם לא יכול להיות בריא בנפשו כשהוא נטול אהבה. אהבה היא בסיס טוב לכל אדם ואדם יכול להתגבר על קשיים גדולים ועצומים כאשר הוא מוקף באהבה.

אני רוצה לתת כמה משפטים שאמר ר' שלמה על אהבה:

1. יש שני מיני קדושות. קדושה אחת היא הקדושה של משה רבנו. משה רבנו מלמד אותי איך להיות יותר קדוש, ויותר קדוש, ויותר קדוש.הקדושה השניה היא של אהרון הכהן. אהרון הכהן מלמד אותי איך לוותר על הקדושה שלי בשביל אדם אחר. געוולד, איזו קדושה! על הכהנים נאמר: ׳לנפש לא יטמא בעמיו׳ ופירש רש״י: ׳יצא מת מצווה׳. כלומר, כהן מחויב לקבור מת, אם אין אחרים שמתעסקים בקבורתו. אהרון הכהן אומר לנו: אסור לי להיטמאות! אבל אם מישהו צריך אותי אני מוכן לעשות בשבילו הכל!!!

2. אני לא מפחד משום דבר בעולם!! אבל מדמעות של בן אדם אני מפחד…

3. כתוב בתורה: ׳ואהבת לרעך כמוך׳ מי זה רעך? זה האדם שעומד לצידך. בכל פעם שתדבר עם מישהו אתה צריך להפנות את כל ליבך אליו. כשאני מדבר עם מישהו, הוא האדם היחיד שנמצא בעולם בשבילי באותו רגע. אפשר להציל את נפשו של אדם על ידי שתאמר לו כמה שהוא טוב ויפה.

4. אם אני אוהב מישהו, ואני רואה מישהו אחר שלא אוהב אותו, טוב מה אני יכול לעשות! יש כמה שאוהבים אותו, וכמה שלא אוהבים אותו. אבל כשאני אוהב מישהו מעומק עומק הלב, אני לא יכול לסבול אם יש מישהו שלא אוהב אותו. לכן בראש השנה אנחנו מתפללים: ״וידע כל פעול כי אתה פעלתו״. אני לא יכול לסבול אם נשאר, אפילו באלסקה, גוי אחד שלא יודע שיש אלוקים חיים בעולם.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי ברוך » 20 נובמבר 2016, 04:06

מבלי להיכנס לוויכוח אודות האיש מן הראוי שנקשיב לסיפור מעניין שסיפר חיים וולדר לפני כשנתיים במדורו הקבוע מעל גלי האתר.
הסיפור הגיע לידיו מכלי ראשון מאדם שהיה נוכח במקום.
הסיפור מופי גם בספרו אנשים מספרים על עצמם 7 שי"ל בער"פ האחרון.

https://www.jumbomail.me/he/Downloads.a ... 3838673D3D
ברוך

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 20 נובמבר 2016, 04:40

למיטב ידעתי טיסתו האחרונה של ר שלמה הייתה מלונדון. ולא מארה"ב כפי הסיפור של חיים ולדר.
אין עוד מלבדו!
סמל אישי של המשתמש
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי זעקל » 20 נובמבר 2016, 10:32

ראיתי כאן שנכתב כמה פעמים על קרליבך צדיק, ועלה מיד במחשבתי מה שכתוב נח איש צדיק יש דורשין לשבח וכו'
רק שלא יתקיפו אותי איך אני משווה ב"א כזה לנח, שעליו אמר הכתוב שהיה צדיק משא"כ הוא מאן דכר שמיה
רמזתי כאן דעתי ודו"ק
זעקל

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 20 נובמבר 2016, 10:38

"נח איש צדיק" בגמטריה "קרליבך"
viewtopic.php?p=320739#p320739
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי זעקל » 20 נובמבר 2016, 10:41

יאיר כתב:"נח איש צדיק" בגמטריה "קרליבך"
viewtopic.php?p=320739#p320739

ומה בגמ' דונאלד טראמפ? :lol:: :lol:: :lol::
viewtopic.php?f=1&t=17&p=320739#p320702
דרך אגב הגמ' לא נכונה :?
זעקל

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 20 נובמבר 2016, 10:47

נכון. סתם צחקתי (:
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 20 נובמבר 2016, 15:40

הרב המניק ריגש ברמת שרת עם מחרוזת קרליבך • וידאו
אמש התקיים קומזיץ מיוחד לזכרו של הרב שלמה קרליבך בשכונת רמת שרת בירושלים לציון יום השנה ה-22 לפטירתו • בין הזמרים הרבים שהופיעו, היה גם היוצר הרב עקיבא המניק, שביצע מחרוזת משובחת ממגוון שיריו של הרב המזמר

בג'מבו: https://www.jumbomail.me/he/Downloads.a ... 3838673D3D
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 20 נובמבר 2016, 16:30

יארצייט קרליבך: החברים ניגנו ושרו בבית אליאנס • תיעוד
בליל יום השנה לפטירתו של הרב המזמר שלמה קרליבך, התאספו החברים לערב שירה והתעלות בהשתתפות האמנים: חזקי סופר, זלמן שטוב, אהרן דויטש והשיליצים, שם ביצעו שירה, סיפור, ונגינה מתוך דיבוק חברים • צפו

בג'מבו: https://www.jumbomail.me/he/Downloads.a ... 3838673D3D
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 20 נובמבר 2016, 17:26

עטרת תפארת כתב:למיטב ידעתי טיסתו האחרונה של ר שלמה הייתה מלונדון. ולא מארה"ב כפי הסיפור של חיים ולדר.

מישהו יכול לבדוק את הפרט הזה בבקשה
אין עוד מלבדו!
סמל אישי של המשתמש
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי המשוטט » 20 נובמבר 2016, 18:04

בדוק שנסיעה היתה מלונדון
סמל אישי של המשתמש
המשוטט

הודעה שלא נקראהעל ידי המשוטט » 20 נובמבר 2016, 18:34

ברוך כתב:מבלי להיכנס לוויכוח אודות האיש מן הראוי שנקשיב לסיפור מעניין שסיפר חיים וולדר לפני כשנתיים במדורו הקבוע מעל גלי האתר.

סמל אישי של המשתמש
המשוטט

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 20 נובמבר 2016, 18:47

נא להעלות קישורים תקינים וללא בקשת גישה.
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 20 נובמבר 2016, 19:17

האומנם 22 שנים הם פרספקטיבה של זמן שמשנה את הגישה לאדם?
פתאום היפי זמר רחוב, ששנה ופירש, נחשב למנהיג תורני בעל שיטת חסידות בעם ישראל?!
היתכן שאדם שהיה שנוי במחלוקת בחייו, וגם לשיטתו שלו עשה בפרהסיה ובתדירות מעשים לא נקיים, אשר משום כך סלדו ממנו ומשיריו, פתאום מתברר אחרי 22 שנים שהאדם הזה ממש חיובי, שהתורות שלו מתחברות לכל נפש, שיש לו השפעה רוחנית מסיטרא דקדושה ולא מסיטרא אחרא וכו', הכל בגלל שלא רואים בעיניים את המעשים המגונים, את השגעונות, את הבושות. את הלכלוך. כי כבר נפטר ונשארה ממנו רק הנשמה הטובה והזכרונות החיוביים וכו'...

זה לא יתכן.
היפי נשאר היפי. שנה ופירש נשאר שנה ופירש.
מה שכן,
ברור שהיו לו חוגי מעריצים. לא אנ"ש. לא מכתלי בתי המדרש - שם הרחיקו ותיעבו את מה שקירב ואת מה שסימל. ומשם הדרך קצרה...
פעם הכתבים הללו לא היו עוברים את הסף.
בחורינו לא היו נחשפים אליהם.
וגם אם כן - היו מתגברים על החשק לקרוא אותם, כי ספרי מינים זה אחד הדברים המושכים והמקלקלים ביותר.
גם ובעיקר אם יש להם קורטוב של אחיזה במושגי חסידות.
כמו כל קליפה שיונקת מהקדושה.
הדור שלנו כל כך התדרדר ב-22 שנים הללו, שכבר אין מחסומים מלקרוא. מלהפנים. מלהזדהות. וכבר לא מרגישים שיש הבדל בין תכלת לקלא אילן.
כל המושגים רדודים.
גאים בו בלי הבחנה, כאילו שהוא כ"ק הסבא זצוק"ל. כאילו שהוא אדמו"ר.

לא הוא השתנה.
אנחנו השתנינו.
אוי לאותה בושה.
בנוגע לבחירות כל אחד יעשה כמצוות רבותיו
זה לא סלוגן, זו דרך חיים.

(מי שמתלבט מי רבותיו יכול לפנות אלי לצורך שיכנוע)

התגובות בנושא בפורום, הם רק הסבר להוראת רבותיו או שאלות להבהרת דעתם, ולא חלילה להפריך או לשכנע מישהו בניגוד לרבותיו.
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 20 נובמבר 2016, 19:29

פעמון זהב ורימון כתב:האומנם 22 שנים הם פרספקטיבה של זמן שמשנה את הגישה לאדם?
היתכן שאדם שהיה שנוי במחלוקת בחייו, וגם לשיטתו שלו עשה בפרהסיה ובתדירות מעשים לא נקיים, אשר משום כך סלדו ממנו ומשיריו, פתאום מתברר אחרי 22 שנים שהאדם הזה ממש חיובי, שהתורות שלו מתחברות לכל נפש, שיש לו השפעה רוחנית מסיטרא דקדושה ולא מסיטרא אחרא וכו', הכל בגלל שלא רואים בעיניים את המעשים המגונים, את השגעונות, את הבושות. את הלכלוך. כי כבר נפטר ונשארה ממנו רק הנשמה הטובה והזכרונות החיוביים וכו'...

זה לא יתכן.
מה שכן,
ברור שהיו לו חוגי מעריצים. לא אנ"ש. לא מכתלי בתי המדרש - שם הרחיקו ותיעבו את מה שקירב ואת מה שסימל. ומשם הדרך קצרה...
וגם אם כן - היו מתגברים על החשק לקרוא אותם, כי ספרי מינים זה אחד הדברים המושכים והמקלקלים ביותר.
הדור שלנו כל כך התדרדר ב-22 שנים הללו, שכבר אין מחסומים מלקרוא. מלהפנים. מלהזדהות. וכבר לא מרגישים שיש הבדל בין תכלת לקלא אילן.
כל המושגים רדודים.

לא הוא השתנה.
אנחנו השתנינו.
אוי לאותה בושה.

האדמורים מאמשינוב לא חשבו כך...
אין עוד מלבדו!
סמל אישי של המשתמש
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 20 נובמבר 2016, 19:34

ברוך כתב:מבלי להיכנס לוויכוח אודות האיש מן הראוי שנקשיב לסיפור מעניין שסיפר חיים וולדר לפני כשנתיים במדורו הקבוע מעל גלי האתר.

לפי הסיפור של חיים ולדר הטיסה שבו נפטר ר שלמה הייתה מניו יורק. בעוד שידוע שהטיסה האחרונה שלו הייתה מלונדון. מי יכול לברר את הענין הזה?
אין עוד מלבדו!
סמל אישי של המשתמש
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 20 נובמבר 2016, 20:22

הם לא חשבו שהשתנה משהו ב-22 שנה האחרונות.

כתבתי כלפי המינוח הזה שחוזר על עצמו כמה פעמים באשכול זה.
בנוגע לבחירות כל אחד יעשה כמצוות רבותיו
זה לא סלוגן, זו דרך חיים.

(מי שמתלבט מי רבותיו יכול לפנות אלי לצורך שיכנוע)

התגובות בנושא בפורום, הם רק הסבר להוראת רבותיו או שאלות להבהרת דעתם, ולא חלילה להפריך או לשכנע מישהו בניגוד לרבותיו.
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי ברוך » 20 נובמבר 2016, 20:36

לפי הסיפור שניתן לבררה אצל עידי ראיה ומושמעת ע"י חיים וולדר הוא חזר בתשובה, הלוואי ונזכה אנחנו לחזור בתשובה שלמה.
ברוך

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 21 נובמבר 2016, 03:48

איני יודע טיסה מהיכן.

אך בהחלט ידוע לי כי יעד הטיסה היה ניחום אבלים אצל אחיו התאום רבי אליהו חיים קרליבך זצ"ל
שישב שבעה אחרי פטירת אשתו בקנדה

אני שמעתי שהסיפור היה בשדה התעופה ולא שמעתי את האריכות עם השירה של "כי ימינך"
אבל מי שמכיר את סיפורי חיים ולדר יודע שהעיקר זה שבבסיס יש קורטוב של אמת...
בשביל זה צריך סופר שיכתוב, אחרת כל אחד יכול לכתוב סיפורים... :twisted: :lol::
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 22 נובמבר 2016, 16:25

פעמון זהב ורימון כתב:האומנם 22 שנים הם פרספקטיבה של זמן שמשנה את הגישה לאדם?

זה לא יתכן.
מה שכן,
כל המושגים רדודים.

לא הוא השתנה.
אנחנו השתנינו.
אוי לאותה בושה.

כל מילה פנינה !!
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 22 נובמבר 2016, 16:37

"א"ר לוי לעולם יצפה אדם לחלום טוב עד כ"ב שנה מנלן מיוסף..." (ברכות נה:)
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 22 נובמבר 2016, 16:41

יאיר כתב:"א"ר לוי לעולם יצפה אדם לחלום טוב עד כ"ב שנה מנלן מיוסף..." (ברכות נה:)

חלמא טבא חזית, חלמא טבא חזית...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 14 ינואר 2017, 23:41

בירושלים: יום הולדת לרב קרליבך

מאות בני אדם משתתפים הערב (מוצאי שבת) בירושלים באירוע לציון יום הולדתו של המוזיקאי הרב שלמה קרליבך
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־77 אורחים