סיפור לפרשת השבוע

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

סיפור לפרשת בראשית

הודעה שלא נקראהעל ידי דורדעה » 05 אוקטובר 2018, 12:28

בראשית, ובחז"ל "העולם לא נברא אלא בשביל התורה ובשביל ישראל שנקראים ראשית.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך בימינו היא, בבנייתה התמוהה כל כך של מסילת הרכבת הארוכה בעולם לסיביר. היה זה ברוסיה הסובייטית, שהייתה נתונה תחת שלטון הצאר אלכסנדר השלישי. שטחה של רוסיה משתרע על שטח עצום של מאות אלפי קילומטרים מרובעים, וצידה המזרחי, 'סיביר', היה מדבר שומם מלא קרח וכפור. הצאר החליט יום אחד, שיש ליישב את סיביר, ולכן החליט לסלול מסילת ברזל לאורך של מעל תשע אלפים קילומטר- ממרכז המדינה עד נקודת הסיום שלה בערבות סיביר הקפואה לחופי יפן. לא היה כל הגיון בהקמת מסילה ארוכה שכזו במקום שומם כל כך, אבל הפקודה ניתנה! אלפים רבים גויסו לעבודה מפרכת זו, בתנאים קשים של קור וסופות שלגים. פועלים רבים קיפחו את חייהם בעבודה זו, שהושלמה כעבור 25 שנה של עבודת פרך קשה ורצופה!! כאשר נחנך קו הרכבת. היה מספר המשתמשים בו מועט מאד, כצפוי.

כמה עשרות שנים אחרי חנוכת הקו אמר הרב מבריסק זצ"ל: היום יודע אני מדוע נבנתה מסילה זו! היה זה בשנות השואה האיומה, כאשר ישיבות רבות נסגרו ונחרבו ורבנים ותלמידיהם הובלו לטבח. נדמה היה שיד הכורת עלתה, ח"ו, על עולם התורה, ובלבבות פנימה ריחפה השאלה- כיצד תישמר גחלת התורה לדורות הבאים? אך כיון שהובטחנו "כי לא תשכח מפי זרעו", היה ברור שרווח והצלה יעמוד ליהודים, השאלה הייתה רק היכן וכיצד? והנה, נתגלתה יד ה' באופן מופלא ביותר, בישועה שהייתה לבני ישיבת מיר. בשרשרת נסים מופלאה הורשו לצאת ממדינתם כמה מאות בחורים, ובכללם בחורים ששרדו מישיבות אחרות. המדינה היחידה שהסכימה לפתוח את שעריה בפני שארית הפליטה הזו- הייתה מדינת יפן, אך כיצד יגיעו מאות הבחורים לקצה זה של העולם? נמצא הפתרון! מסילת הברזל הארוכה לסיביר, שהגיעה עד למול חופי יפן! בני הישיבה עלו על הרכבת שנסעה על מסילה זו וכך הגיעו אל חוף מבטחים, ואלמלא מסילת רכבת זו, אין לשער כיצד היו מצליחים לצאת מאות הבחורים מן התופת וגיא ההריגה!! עד עצם היום הזה אין הגויים יודעים מה הייתה נחיצותה של המסילה הארוכה והמבוזבזת הזו, אבל אנחנו, מאמינים בני מאמינים, יודעים היטב! היא הייתה נחוצה להצלת עולם התורה! העולם נברא בשביל התורה ובשביל ישראל, והנה, על ידי הנסיעה על מסילה זו ניצלה ממלכת התורה של ישיבת מיר. הבחורים ורבותיהם שהו ביפן במשך תקופה של כחמש שנים, ולמדו שם בהתמדה עצומה עד יעבור זעם. מאוחר יותר, חלק מהרבנים ותלמידיהם עברו לארצות הברית, וחלקם עלו לארץ הקודש. כך שוקם ונבנה מחדש עולם התורה המשגשג ומלבלב כהיום הזה עד קץ הימים.

לעילוי נשמת ר' נחום אריה טננבוים זצ"ל מייסד "ציר חמד", המרכז לזוגות מעוכבי ילדים בירושלים.

השבת שבת מברכין "חודש חשון" בגימטריא "גאולה שלימה במהרה" - אמן, ראש חודש ביום שלישי וביום רביעי.

א גוט שבת מירושלים
דורדעה
 
הודעות: 16
הצטרף: 07 יוני 2018, 20:48
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

סיפור לפרשת נח

הודעה שלא נקראהעל ידי דורדעה » 12 אוקטובר 2018, 12:29

בפרשת השבוע כתוב "כי מלאה הארץ חמס," וברש"י לא נחתם גזר דינם אלא על הגזל. סיפור על כמה שצריך ליזהר בעניני כסף.

סיפר הגאון רבי חיים מוולוז'ין זצוק"ל: "בשכונתי התגוררו שני שכנים – זלמן היה עשיר מופלג ואילו יענקל היה עני מרוד. יום אחד נכנס 'דיבוק' ביענקל, ומאותו היום יענקל הציק לזלמן, צועק ומבזה אותו, עד שהמצב שנוצר היה בלתי נסבל. באחד הימים זלמן תפס את יענקל והביא אותו לפני." "שאלתי אותו: 'מי אתה?'. ענה לי הדיבוק: 'אני הייתי מלמד תינוקות בביתו של מנדל, אביו של זלמן. יום אחד מנדל עשה עסקה עם הקבלן איבן, גו שהתגורר בשכונה, ורימה אותו ב10,000 רובל! ואני הייתי חתום בתור עד על אותה העסקה וידעתי מהרמאות. לאחר מאה ועשירם הגעתי לבית דין של מעלה ושם דנו את דיני ואמרו כי מכיוון שאני הייתי עד - עליי לחזור לעולם השפל כדי לשלם את החוב, ולכן אני מטרטר את זלמן כדי שישלם את החוב של אבא שלו, מנדל.' לשמע הדברים הללו צעק זלמן: "רמאי! נוכל! שקרן! אני מכיר אותך! אתה הרי עברת את כל העבירות שכתובות בתורה! אז אל תספר סיפורים שהתגלגלת 'רק בשביל איזה חתימה שחתמת בתור עד, ואפילו לא גנבת, הרי אתה עשית דברים חמורים בהרבה מזה.'" ענה לו הדיבוק: "נכון, אתה צודק במאה אחוז לגבי העובדה שעברתי עבירות, אבל אינך יודע, שבסוף חיי עשיתי תשובה שלמה לפני מי שאמר והיה העולם. והייתי לומד כל יום ארבע שעות תורה לשמה וכך עשיתי עד יומי האחרון, וכשהגעתי לשמיים התברר שמחלו לי על הכל, חוץ מהכסף. על הכסף אי אפשר למחול, הייתי חייב לרדת לפה בתור דיבוק כדי לסדר את התשלום.

א גוט שבת מירושלים
דורדעה
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 16
הצטרף: 07 יוני 2018, 20:48
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב


חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־82 אורחים