התנהגות בזויה של חרדק

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד

התנהגות בזויה של חרדק

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסלה גרינפלד » 04 יולי 2013, 16:31

סרטון שמסעיר את הרשת – בעוד מסע ההסתה נגד החיילים החרדים שמשרתים בצה"ל נמשך במלוא העוצמה אירעה תקרית נוספת בין חייל חרדי לבין ילד חרדי.

בסרטון שמופץ ברשת נראה הילד החרדי מתנצל מול המצלמה לאחר שצעק "חרד"ק", ואומר כשהוא מפוחד מול המצלמה "אני אוהב חרד"קים – אני חולה עליהם".

הדברים נאמרים נאמרו לאחר שהחייל החרדי דיבר אל הילד בצורה נוקשה לילד המפוחד שכמעט פרץ בבכי מרי.

http://player.vimeo.com/video/69685172

(תודה ל'אולפני לדעת')
סמל אישי של המשתמש
יוסלה גרינפלד

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: התנהגות בזויה של חרדק

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 04 יולי 2013, 16:34

יוסלה גרינפלד כתב:סרטון שמסעיר את הרשת – בעוד מסע ההסתה נגד החיילים החרדים שמשרתים בצה"ל נמשך במלוא העוצמה אירעה תקרית נוספת בין חייל חרדי לבין ילד חרדי.

בסרטון שמופץ ברשת נראה הילד החרדי מתנצל מול המצלמה לאחר שצעק "חרד"ק", ואומר כשהוא מפוחד מול המצלמה "אני אוהב חרד"קים – אני חולה עליהם".

הדברים נאמרים נאמרו לאחר שהחייל החרדי דיבר אל הילד בצורה נוקשה לילד המפוחד שכמעט פרץ בבכי מרי.

http://player.vimeo.com/video/69685172

(תודה ל'אולפני לדעת')

נראה לי שזה יביא רק לתגובה הפוכה - כמו הבומרנג הידוע.
הנבזות היא של זה שצילם והעלה לרשת.
ונראה לי שהכל מבויים.
גוגל יקר,אתה מוכן לתת לי לסיים משפט לפני שאתה מתחיל לנחש?
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסלה גרינפלד » 04 יולי 2013, 16:37

נראה, שהחרק עצמו צילם עם האייפון שלו.
סמל אישי של המשתמש
יוסלה גרינפלד

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי אבי ר. » 04 יולי 2013, 16:45

אני מחכה לכל אבירי המדות אשר "הזדעזעו" לשמוע את המלה חרדק יוצא מפי חרדי מה יש פיהם לומר על ההתעללות הזאת
אם אין לך מה לעשות תעשה את זה כאן..... עדיף משם.......
סמל אישי של המשתמש
אבי ר.

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 04 יולי 2013, 16:52

אבי ר. כתב:אני מחכה לכל אבירי המדות אשר "הזדעזעו" לשמוע את המלה חרדק יוצא מפי חרדי מה יש פיהם לומר על ההתעללות הזאת

יגידו שהוא עשה זאת מתוך הגנה עצמית... :D
חברים יקרים, עזרו לעמיתיי מנהלי הפורום היקרים לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
בכבוד רב ובתקווה להבנה: חש"ב - מנהל פורום 'לדעת' לשעבר
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי #its me » 04 יולי 2013, 16:52

הסיפור הזה לא מוציא אף אחד טוב, לא את החייל שככה מאיים על ילד מסכן, לא את הילד שקרא לו בכינוי גנאי וודאי שלא את הציבור החרדי שכאלה דברים קורים אצלו.
#its me

הודעה שלא נקראהעל ידי כרם » 04 יולי 2013, 17:01

במלחמה כמו במלחמה, נופלים פגזים משני הצדדים.

אילו לא היה הילד יחיד, והיה מביא אתו עוד חברים, זה לא היה קורה לו.
כֶּרֶם אָדָם חֲסַר לֵב (משלי כד ל)
כרם

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 04 יולי 2013, 17:05

#its me כתב:הסיפור הזה לא מוציא אף אחד טוב, לא את החייל שככה מאיים על ילד מסכן, לא את הילד שקרא לו בכינוי גנאי וודאי שלא את הציבור החרדי שכאלה דברים קורים אצלו.

כבר סיימנו לרקוד "מה יפית"
לפני מבקשי נפשינו ונפש ילדינו.

אך החייל החרדק נהג שלא כחוקי מדינתו אותה הוא מייצג.

אבירי שלטון החוק, אייכם??
גוגל יקר,אתה מוכן לתת לי לסיים משפט לפני שאתה מתחיל לנחש?
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי #its me » 04 יולי 2013, 18:00

צונאמי כתב:
#its me כתב:הסיפור הזה לא מוציא אף אחד טוב, לא את החייל שככה מאיים על ילד מסכן, לא את הילד שקרא לו בכינוי גנאי וודאי שלא את הציבור החרדי שכאלה דברים קורים אצלו.

כבר סיימנו לרקוד "מה יפית"
לפני מבקשי נפשינו ונפש ילדינו.

אך החייל החרדק נהג שלא כחוקי מדינתו אותה הוא מייצג.

אבירי שלטון החוק, אייכם??

איזה התנגות שלא כחוק רואים בסרטון? הוא הרי לא הכה אותו או איים עליו לכאורה.
#its me

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 04 יולי 2013, 18:02

הסבר לסירטון:

בסירטון ניתן לראות ילד שהורעל בתעמולה אנטישמית נגד אחיו, בשר מבשרו, חרדי ירא שמים שנאלץ לשרת בצה"ל הטמא מסיבות כאלה ואחרות. הילד פגע נואשות בחייל החרדי והלבין את פניו ברבים, תוך שהוא מצמיד לו כינוי גנאי מבחיל, ומדביק לו סטיגמה שתלווה אותו במשך ימי חייו ועלולה לגרום לו לנטוש את היהדות לגמרי בבוא הזמן.

החייל שרצה לחנך את הילד לבל יחזור להבא על המעשים המגונים הללו, הבהיל אותו מעט תוך כדי שהוא מסריט במצלמה כשרה (עם כשרות של וועדת הרבנים לענייני מצלמות. כל תמונה עשירית נשלחת אוטומטית לבדיקה של וועדת הרבנים ולעיונם) את הנעשה.

הוריו של הילד מסרו כי חל שיפור ניכר ביראת השמים של הילד מאז המעשה.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 04 יולי 2013, 18:35

אברהמי כתב:הסבר לסירטון:

בסירטון ניתן לראות ילד שהורעל בתעמולה אנטישמית נגד אחיו, בשר מבשרו, חרדי ירא שמים שנאלץ לשרת בצה"ל הטמא מסיבות כאלה ואחרות. הילד פגע נואשות בחייל החרדי והלבין את פניו ברבים, תוך שהוא מצמיד לו כינוי גנאי מבחיל, ומדביק לו סטיגמה שתלווה אותו במשך ימי חייו ועלולה לגרום לו לנטוש את היהדות לגמרי בבוא הזמן.

החייל שרצה לחנך את הילד לבל יחזור להבא על המעשים המגונים הללו, הבהיל אותו מעט תוך כדי שהוא מסריט במצלמה כשרה (עם כשרות של וועדת הרבנים לענייני מצלמות. כל תמונה עשירית נשלחת אוטומטית לבדיקה של וועדת הרבנים ולעיונם) את הנעשה.

הדגשתי באדום את הניפוח המבחיל שנעשה בהודעה הזאת, ובכחול את הלעג של הכותב למוסד הראוי שנוסד ומגובה ע"י גדולי הדור, ועי"ז להשפיל את מעמדו ולמוסס את הלגיטימיות שלו.
וכעת להסבר: א. תעמולה אנטישמית? האמנם? לא שאני מצדד בקמפיין הזה, אבל מכאן ועד לכינוי מבחיל כזה הדרך ארוכה מאוד. עצם העובדה שמוקיעים אותם לדעתי זה דבר לגיטימי, כדי שלא לעודד ולהוציא את השירות הצבאי מרמת המושגים של הנוער. לא שאני מסכים עם הקמפיין, אבל העיקרון לדעתי נכון.
ב. "ירא שמים"! WOW!!! במה זכו החיילים (שרבים מהם אינם עונים להגדרה יראי שמים בלשון המעטה (ע"ע הנח"ל החרדי, נצח יהודה), וגם האברכים הנורמטיביים שמחפשים פרנסה (ע"ע שחר אדום וכחול ועוד), אני מכיר הרבה חיילים כאלו, ואינני מכיר אף אחד מהם שהיה ממצטייני הישיבה או הכולל, וזאת בלשון המעטה...
ג. הכינוי הזה יגרום לו לנטוש את היהדות. מצחיק וגורם לבכי. אם תצעק על גנב שגונב את הרכב שלך "גנב", תדביק לו סטיגמה לכל החיים והוא ייצא לתרבות רעה... ראשית, הכינוי הזה לא יגרום לחייל לצאת לתרבות רעה, ואם ייצא זה לא בגלל הכינוי הזה אלא בגלל ששורשיו רקובים והצבא סיפק לו הצצה לחיים ה'טובים' מעבר למתרס. שנית, אם הוא עושה מעשה פסול שיכול לקלקל את הילדים שלי, זכותי להוקיע אותו בכל כינוי שארצה. הוא רוצה ללכת לצבא? בבקשה, אבל בלי מדים בריש גלי. ואם הם היו רוצים דווקא, אז היו מתעקשים שלא ללבוש מדים בשכונות.
למעשה, היה מתבקש שתפגין דעות 'ליברליות' ו'פלורליסטיות' גם בנושא הזה כמו שהפגנת בקיאות מרשימה בתהליך קבלת ההחלטות אצל הרבנים ובאופן העקיפה שלהם והתפלאתי שאינך חושף את דעותיך, עד שנוכחתי לדעת כי חוט השני עובר בין שני הנושאים הללו, והם - חיידק הליברליות.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 04 יולי 2013, 20:28

ר' חיים אבקש נא שתדגיש, ואם בעניוותך אינך רוצה, אדגיש זאת אני:

תגובתך הנ"ל אינה כתגובה רגילה, אלא של מנהל שרואה במה שקרא חריגה / חריקה מהשפה וההתבטאות שרגילים בה בפורומינו, והיא בקשה להימנע מצורת התבטאויות חורגות / חורקות כאלו.

כל הדגשותיך נכונות. אבל הם פחות מתריסות ביחס להכנסת הזלזול ב"ועדה" שהוקמה ע"י גדו"י - שאין לה שום קשר לנושא פה, והוכנסה סתם לשם ליבוי חילוקי הדעות...
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 04 יולי 2013, 20:53

במחילה מכבוד מנהלי הפורום הע"י!
לדעתי ידכם קלה על ההדק, ואתם לא מאפשרים דיון ראוי לשמו.
לא הצלחתי לראות את הסרטון, אבל ממה שהבנתי רואים שם שהילד קורא קריאות גנאי ותגובת החייל היתה להפחידו ולהכריחו לחזור בו.
בלי להכנס לניואנסים, מישהו העלה כאן לדיון את השאלה, האם הכותרת "התנהגות בזויה של חרדק" היא ההגדרה הנכונה, או שמא "חינוך לילד חצוף" או "חייל מגן על כבודו".
אחד המנהלים הגדיל לעשות כאשר הוא שולל מראש את האפשרות שחייל יהיה ירא שמים, וזאת משום ש"בודאי לא היה מצטיין הישיבה או הכולל".
ובכן מנהל נכבד, כאשר תגדל בשנים וזקנך יאפיר, תלמד לדעת ש"ירא שמים" ו"מצטיין הכולל" אינם חופפים בהכרח.
אנשים עוברים תקופות בחיים, שינויים ואתגרים. פתאום מגלים מעלות וחסרונות שלא ידענו עליהם קודם.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 04 יולי 2013, 21:03

הילד הזה הוא חצוף מחוצף, והחייל עשה בסך הכל הגנה עצמית. וזו זכותו הבלעדית. אני אברך כולל, ואם הייתי רואה ילד שמבזה חייל ברחוב בקריאות גנאי, הייתי גוער בו ומגן על החייל.
ממנו יראו וכן יעשו כולם. מי שמלמד את הילדים להיות "לוחמים אמיצים" שלא יתפלא שגם בצד השני ישיבו מלחמה שערה. אתם מלמדים אותם להיות "חלשים על גיבורים"?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שש בש » 04 יולי 2013, 21:32

משולש כתב:הילד הזה הוא חצוף מחוצף, והחייל עשה בסך הכל הגנה עצמית. וזו זכותו הבלעדית. אני אברך כולל, ואם הייתי רואה ילד שמבזה חייל ברחוב בקריאות גנאי, הייתי גוער בו ומגן על החייל.
ממנו יראו וכן יעשו כולם. מי שמלמד את הילדים להיות "לוחמים אמיצים" שלא יתפלא שגם בצד השני ישיבו מלחמה שערה. אתם מלמדים אותם להיות "חלשים על גיבורים"?

למה נשמע ממך (ומאוד כמה מגיבים באשכול הסרטונים) שמשהו לימד אותו?/שלח אותו?/הסית אותו?
לא שמעתם על העם ושמו ילדים?????????????????????
לא כל מה שילד עושה הוא עם כוונות נסתרות או שליחות קודש,
הוא פשוט ילד שנסחף קצת (ולפי הנשמע שם הוא לא היה היחיד הוא פשוט היחיד שנתפס)
אין הצדקה למעשה וודאי שאברך כולל שהיה עובר וגוער בילדים היה זה מן הראוי,
אבל אותו חייל שיצא משלוותו עד כדי כך מראה פשוט עד כמה אינו בטוח בעצמו ובדרכו.....
(ולפי ההתנשפויות בקולו זה נשמע שהיה אחרי מכות או לפחות מרדף אחרי הילד ולזה אתה קורה הגנה עצמית?????????????)
שש בש

הודעה שלא נקראהעל ידי #its me » 04 יולי 2013, 22:12

שש בש כתב:
משולש כתב:הילד הזה הוא חצוף מחוצף, והחייל עשה בסך הכל הגנה עצמית. וזו זכותו הבלעדית. אני אברך כולל, ואם הייתי רואה ילד שמבזה חייל ברחוב בקריאות גנאי, הייתי גוער בו ומגן על החייל.

למה נשמע ממך (ומאוד כמה מגיבים באשכול הסרטונים) שמשהו לימד אותו?/שלח אותו?/הסית אותו?

גם החייל וגם הילד שניהם כלים תמימים במשחק של אנשים מרושעים:
החייל - שהלך והתגייס לצבא יכול להיות שעשה את מה שטוב ונכון לו, אבל הוא נכנס בע"כ למאבק בין הציבור החרדי והחילוני על עולם הישיבות.
והילד - שבסה"כ "קנה" את הקמפיין של אותו מרושע שהחליט לתקוף את החיילים החרדים בסטיגמות שונות ומשונות, ובתמימותו זעק את כינוי הגנאי שנהיה פופולארי לצעוק בזמן האחרון.
נערך לאחרונה על ידי #its me בתאריך 04 יולי 2013, 22:13, נערך פעם אחת בסך הכל.
#its me

הודעה שלא נקראהעל ידי מחנך » 04 יולי 2013, 22:13

שש בש כתב:

אין הצדקה למעשה וודאי שאברך כולל שהיה עובר וגוער בילדים היה זה מן הראוי,
אבל אותו חייל שיצא משלוותו עד כדי כך מראה פשוט עד כמה אינו בטוח בעצמו ובדרכו.....
(ולפי ההתנשפויות בקולו זה נשמע שהיה אחרי מכות או לפחות מרדף אחרי הילד ולזה אתה קורה הגנה עצמית?????????????)

נא להיות תמימים, מי שמכיר עולמם של ילדים יודע-שהם יכולים להיות אכזרים, אבל מתמימות,
ילד לא ממציא דברים מהבטן, זה ברור שזה הגיע מהתעמולה המכעורת והנוראית,
ואצטט ראיון שהיה במהדורא המרכזית של 'קול חי', כאשר בנושא זה היה ראיון של אברהם פרסטר עם מוטק'ה בלוי ויהודה משי זהב,
מוטק'ה בלוי אמר: שהוא כבר אמר בעבר, שבזמן זה שיש מלחמה על היהדות אז לכן לא מגנים את תעמולת החרדקים, אבל זה ברור שהתעמולה הזו אינה ראויה כלל ועיקר, א. משום שאין שום רב!!!!!! שום רב!!! שעומד מאחורי זה, [וזה אותם חבר'ה קנאים......... וד"ל]
ב. גם אם זה נכון, גם אם זה נכון, זה אינו נושא שאמור להגיע אל ילדים, הם לא צריכים להיות קשורים לנושאים אלו.
ולכן זה אינו חינוכי כלל ועיקר שילד יעיר למבוגר ולא משנה על מה, וזה אינו חינוכי שמבוגר מפחיד ילד ומחייב אותו לומר דברים שאינו רוצה לומר.

לאחמ"כ דיבר יו"ר זק"א משי זהב: והוא טען שידוע לו ממקורות מוסמכים, שקרוב מאוד ל-100% שהכל מבוים.......
מחנך

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 04 יולי 2013, 22:14

י. בהיר כתב:במחילה מכבוד מנהלי הפורום הע"י!
לדעתי ידכם קלה על ההדק, ואתם לא מאפשרים דיון ראוי לשמו.
לא הצלחתי לראות את הסרטון, אבל ממה שהבנתי רואים שם שהילד קורא קריאות גנאי ותגובת החייל היתה להפחידו ולהכריחו לחזור בו.
בלי להכנס לניואנסים, מישהו העלה כאן לדיון את השאלה, האם הכותרת "התנהגות בזויה של חרדק" היא ההגדרה הנכונה, או שמא "חינוך לילד חצוף" או "חייל מגן על כבודו".
אחד המנהלים הגדיל לעשות כאשר הוא שולל מראש את האפשרות שחייל יהיה ירא שמים, וזאת משום ש"בודאי לא היה מצטיין הישיבה או הכולל".
ובכן מנהל נכבד, כאשר תגדל בשנים וזקנך יאפיר, תלמד לדעת ש"ירא שמים" ו"מצטיין הכולל" אינם חופפים בהכרח.
אנשים עוברים תקופות בחיים, שינויים ואתגרים. פתאום מגלים מעלות וחסרונות שלא ידענו עליהם קודם.

ובכן, אם לא הצלחת להבין את דבריי שנכתבו בפירוט, אצטרך לבאר עוד יותר:
לא צנזרתי ולא התערבתי בשם דיון והודעה בתור מנהל ואיני רוצה לעשות זאת גם עתה, מחילה מידידי המנהל השני. אני מביע את דעתי הפרטית ככל גולש.
לא שללתי אפשרות שחייל יהיה ירא שמים, אבל נזעקתי לשלול את הנופך הטראגי שהוסיף הכותב הנ"ל לסיפור בכך שהחליט שהחייל הנ"ל הוא ירא שמים (שרודף אחרי ילד ברחוב ולא מבליג... ;) ). מילא אם רוב החיילים היו יראים ושלמים, ניחא, אבל המצב היום אינו כך, ובעתיד - נראה. כמדומני שאתה חייב לי התנצלות על הפרשנות המבישה.
לא התכוונתי ולו לשבריר שניה שמצטיין הכולל וירא שמים הם קשורים אחד לשני, כוונתי היתה בנימה סאטירית גרידא, שהמצב כהיום הוא שאלו שהצטיינו ביר"ש ובדקדוק המצוות לא מחפשים בדר"כ פרנסה בצבא, ועושים זאת - שוב! בדר"כ! האברכים הנוטים יותר למחנה קלי הדעת.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 04 יולי 2013, 22:18

זה רעיון טוב לומר שזה מבוים. כמה ספינים כבר יצאו מאז הופעת הקמפיין המכוער הזה!
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי איש אמת » 04 יולי 2013, 22:49

אברהמי כתב:הסבר לסירטון:

תרשה לי לנחש שאתה נמנה על ה"כת" הנזכרת... כולל האייפון!
סמל אישי של המשתמש
איש אמת

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 04 יולי 2013, 23:26

חיים שיש בהם היקר והחביב!
אני מתנצל על אי הנעימות שנגרמה לך מדברי.
אני מודה שלא התכוונת לדבר בכובע המנהל, אלא בכובע מגיב פשוט, והמשמעות היא שונה.
עם זאת, דבריו של "פעם חשבתי" גרמו שדבריך התפרשו כך. בנוסף, גם כשמנהל כותב בכובע של מגיב פשוט, יש לביקורתו משמעות מרחיקת לכת, וזה נראה כסתימת פיות.
מצד שני, אין בכוונתי לסתום את פיך. גם לך יש זכות ואף חובה להגיב.
אני מציע שתשתדל להתייחס לגופו של ענין ולא לגופו של איש, ואני מאמין שאפשר לבטא השקפה טהורה גם ללא נצחנות.

ובאותו ענין לאיש אמת היקר והחשוב שליט"א: אני לא מכיר ולא מזהה את "אברהמי", ואיני רוצה להכנס לדיון מה דרגת היראת שמים והדקדוק המצוות שלו. גם לך אני מציע לוותר על הנימה האישית, ולהתווכח עם דבריו עצמם במלוא ה"ברען" אך בנעימות, כדרכה של תורה.
לא תמיד אתם עומדים מול כוחות הרשע. במקרים רבים אין הבדלי השקפה אמיתיים בין המתווכחים, וההבדל הוא רק בפרספקטיבה.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי ממש » 04 יולי 2013, 23:35

לי. בהיר
לפעמים חשוב לא להיות יפי נפש אובייקטיבים-כי הצד כשנגד אינו כזה,הוא נגוע
צריך להתאים את כלי המלחמה לאוייב.
במקרה הזה כמדומני שאברהמי רמז /כתב שיש זיקה בינו לבין מכירת מכשירים/חסימות מטעם רימון.

כך שזו טעות אסרטגית להתעלם מהנתון האישי הזה.
ולא תמיד שייך להתייחס אך ורק לגופם של דברים
ממש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 04 יולי 2013, 23:55

רחמים על הילד האומלל.
אבל ככה זה, כשההורים לא מחנכים בסוף הילד מקבל חינוך נוקשה יותר מהסביבה.
מזכיר לי שפעם ראיתי ילד שנוסע בפראות על אופניים ופוגע באדם מבוגר, הנפגע היה כנראה אדם עצבני במיוחד, תפס את הילד והכניס לו מכות "כמו שכתוב"...
נכון, לא יפה להרביץ לילד, אבל אם ההורים לא מחנכים לנסוע על האופניים בזהירות, טבע העולם שיבוא מישהו אחר ויעמיד את הילד על מקומו.

אז אם אתם לא רוצים שיבוא איזה חייל חרדי (שמקיים מצוה רבתי בשירותו בצה"ל ואף סופג על כך בזיונות מאחיו הטועים, כן) ויצלם את הילד שלכם בכזו פוזה אומללה, כדאי שתחנכו אותו שלא קוראים קריאות גנאי לאף אדם, גם אם אתם לא מסכימים עם דרכו.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 04 יולי 2013, 23:56

דברי ממש מעניינים.
אבל במקרה כזה עדיף להתייחס ישירות לכך שהוא מנהל פרסומת בפורום, ולהוקיע את זה.
אבל לא להתייחס לשאלה מה הוא עושה בחייו האישיים.
אגב לענין האייפונים ודומיהם: אני חושב שזה פשוט טירוף, שכל נער משועמם משקיע אלפי ש"ח לקנות מכשיר שאין לו שום צורך בו.
מבין הרוכשים יש 1% שבאמת זקוקים לו לצורך עבודתם, והשאר פשוט מבלים בו את זמנם.
במסגרת עבודתי אני גם מנהל פגישות עבודה במקומות שונים בארץ (לא יומיומי), ועדיין מסתדר עם טלפון כשר ללא מסרונים.
להערכתי 90% ממחזיקי האייפונים בכלל לא עובדים, וההשתדלות שלהם לפרנסה מסתכמת בהתמכרות לתקשורת וניהול דיונים "חשובים" תוך כדי שוטטות ברחוב או נסיעה באוטובוס.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 05 יולי 2013, 00:06

י. בהיר כתב:חיים שיש בהם היקר והחביב!
אני מתנצל על אי הנעימות שנגרמה לך מדברי.
אני מודה שלא התכוונת לדבר בכובע המנהל, אלא בכובע מגיב פשוט, והמשמעות היא שונה.
עם זאת, דבריו של "פעם חשבתי" גרמו שדבריך התפרשו כך. בנוסף, גם כשמנהל כותב בכובע של מגיב פשוט, יש לביקורתו משמעות מרחיקת לכת, וזה נראה כסתימת פיות.
מצד שני, אין בכוונתי לסתום את פיך. גם לך יש זכות ואף חובה להגיב.
אני מציע שתשתדל להתייחס לגופו של ענין ולא לגופו של איש, ואני מאמין שאפשר לבטא השקפה טהורה גם ללא נצחנות.

ובאותו ענין לאיש אמת היקר והחשוב שליט"א: אני לא מכיר ולא מזהה את "אברהמי", ואיני רוצה להכנס לדיון מה דרגת היראת שמים והדקדוק המצוות שלו. גם לך אני מציע לוותר על הנימה האישית, ולהתווכח עם דבריו עצמם במלוא ה"ברען" אך בנעימות, כדרכה של תורה.
לא תמיד אתם עומדים מול כוחות הרשע. במקרים רבים אין הבדלי השקפה אמיתיים בין המתווכחים, וההבדל הוא רק בפרספקטיבה.

אני מקבל את ההתנצלות.
אגב, תראה לי בבקשה מקום אחד שבו כתבתי נגד כותב ההודעה הנ"ל באופן אישי. תמיד התייחסתי לדעותיו בלבד.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי עוד אחד » 05 יולי 2013, 00:33

ראיתי כעת את הסרטון המזעזע - באמת אינו חינוכי שילד יצעק על יצור מתועב זה.
אבל לכאו' עצם הוקעת קבוצה שולית זו הוא מחויב המציאות למען ישארו אלו טרייף בעינינו ובעיני ילדינו.
[למען האמת לא קראתי את כל ההודעות דלעיל בעיון המתאים]
עוד אחד

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדק » 05 יולי 2013, 00:41

אני רואה צורך להדגיש בפתח דברי את מה שכבר כתבתי כמה פעמים: איני חסיד (בלשון המעטה) של קמפיין החרדקים, אבל אני רואה בעין יפה את התוצאה הרצויה של המאסת התופעה של חיילים חרדים.
ולכל אלו שכתבו פה את דאגתם העמוקה לחינוך הילדים, אספר מה שראיתי פעם בספר על חינוך:
יהודי אחד, כזה שבחזרת הש"ץ וקריאת התורה נוהג להסתובב בשולי בית הכנסת לפטפט עם חבריו, רואה את בנו עוזב את מקומו הקבוע ועומד לידו. קצף האב על בנו, כיבד אותו במתנת יד על הלחי ושילח אותו אחר כבוד חזרה למקום להתפלל. נענה הילד בבכי ואמר: אבל הרבי בחדר אמר שכל ילד יעמוד ליד אבא שלו!
חרדק

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 05 יולי 2013, 00:47

מעניין לעניין כמעט באותו עניין:

במסגרת אחת מעבודותי אני נפגש עם פורום מצומצם של אנשים חילוניים, מאוד משכילים וישראליים, ומאוד מאוד רחוקים מיהדות ומדת. לדידם אני חייזר מוחלט. וכמה מהם קוראים לחובשי-כיפה מכל צבע וסוג בד - "אנשי-דת". כאילו בעלי תפקיד דתי או סמכות דתית כלשהי. זה מרוב הריחוק והבורות.
והנה זה הגיע, הם ראו או שמעו בתקשורת שלהם שהחרדים מתקלסים במתגייסים שהולכים עם מדי צבא ברחובות הערים החרדיות, והילדים מעיפים להם כיפות מאחורה תוך כדי הליכה על משמרתם.
הפגיעה בכבוד המדים מאוד מפריעה להם, פוגעת בהם, מחללת להם את הקדוש והיקר בעיניהם, ואני החרדי שצריך להסביר...
מהיכרותי את האנשים, הם לא מודעים לחילוקי העדות, החוגים, והקהילות. לספר להם שזה רק חוג אחד, או שאני מחוג אחר – יתקבל כהתחמקות וללא אמינות.
וה' שם בפי את הדברים הבאים:
דבר ראשון אנו מסתייגים מאלימות מכל סוג שהוא, אבל הפגיעה באותם חיילים חרדים אינה בגלל מדי הצבא שהם לובשים! הרי חיילים חילוניים עם מדים נתקלים בחרדים כל יום, כבר שישים שנה וגם בימים האחרונים, ואף פעם לא נרשמה פגיעה מצד נער או ילד חרדי בחייל עם מדים. יש נושא אחר לגמרי, מה שנחשב ל"מדים החרדיים" שזה ה"כיפה השחורה", (לא ניכנס פה מי קבע ומתי מה המדים של הציבור החרדי, ואיך זה התקבל), והוויכוח הפנימי כעת ברחוב החרדי אם אותם חיילים משרתים שממשיכים ללבוש כיפה שחורה, שמסמלת את השירות החרדי בשירות הציבורי הפנימי הסגור - רשאים ללבוש אותה כשהם משרתים בחוץ, בצבא, ולובשים באותו זמן את מדי הצבא, או שהם צריכים באותו זמן להחליף לכיפה אחרת. זהו כל הויכוח, הערך של "כיפה שחורה". מה זה בכלל נוגע לכבוד לצבא ולמדי הצבא?
[במילים אחרות, שלא אמרתי: אתם לא מבינים בזה, זה נושא חרדי פנימי "קוד מדים חרדיים"...]
הם כל כך הבינו אותי, שהנהנו בראשם במרץ, ואפילו אחד מהם הביע פליאה "הרי זה כל כך פשוט, איך התקשורת מעוותת..."

כל הסיפור לקח אולי דקה.
אחרי זה היה לי זמן לכמה תובנות:
א. איך שה' יתברך יכול לשים לי מילים בפה, ולשים לשומעים פקקים על הפה שלהם, שפתאום יבינו מה שאני אומר ולא יתווכחו בלי סוף כצפוי. נס.
ב. אני יכול לאלתר תשובה בלי לחשוב, בלי להאמין בעצמי למילה אחת מתוך מה שאני אומר, ועוד לשכנע אחרים. (זה שקר או דמגוגיה או שניהם? ומה עוד?).
ג. המושג "כל ישראל ערבים זה לזה" התחלף היום, והוא מתקיים כ"כל החרדים ערבים זה לזה" – מה שאחד עושה, חרדי אחר במרחק מאות ק"מ צריך להתגונן להתנצל ולהסביר...
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 05 יולי 2013, 00:55

פעם חשבתי,
סיפור יפה ומעניין.
אני במקומך הייתי אומר להם "רבותי, אתם צודקים. המגזר החרדי אינו נקי מעוונות ויש בו גם תופעות מכוערות. אחת התופעות היא קמפיין החרדקים. כמו שבכל העולם ובכל מגזר יש תופעות מכוערות (פשיעה, סמים וכו') וכל אדם מתאמץ להתרחק מהן ולהרחיק את ילדיו, כך גם במגזר החרדי יש תופעות מכוערות מאוד שאני מתרחק מהן, מגנה אותן ומחנך את ילדי לא להיסחף אחריהן"
מה יותר פשוט ואמיתי מזה?
האם יש לך ענין ליצור מולם מצג כאילו הכל טוב אצלנו? אולי אפילו אתה עצמך מאמין בזה?
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 05 יולי 2013, 01:05

שילת, לא צריך להוציא את הזבל החוצה.
הם מחפשים את מומנו והם מצאו מספיק. אנחנו לא צריכים להוסיף שמן למדורת ההסתה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 05 יולי 2013, 01:14

אולי אתה מרצה, אני ממש לא.
לא ההגיון שלי דיבר - ממש כך ה' שם לי בפה.

ולמרות שאני מיצר על כך שמה שנקרא "קמפיין חרדקים" הגיע לשפל הרמה של עלבונות בקריאות גנאי ברשות הרבים ושל אלימות, שזה שחיתות הנפש והמידות הטובות של הדור הצעיר שלנו. ממש אנטי לרוממות והעדינות שאנו מחנכים לה את בנינו -
אין לי שום רגש חיובי כלפי הצבא הישראלי. ממש ברמת אפס ומטה.
הטענה של אותם חילוניים לא היתה על הילדים אלא על ההתייחסות של החרדים לצבא ולמדיו. הם הבינו שמי שלובש מדים נחשב אצלנו לפושע, וזו סיבה לביישו ולהלחם בו. להתחיל להפריד בין ילדים למבוגרים, שזה לא פשיעה רק סתם- מה?
וכאמור להתנער מדבר שבתקשורת הראו להם כדבר קיים אצל "החרדים" ככלל, ולא כקבוצה שולית - ממש היה מתקבל להם כשקר.
הם חסרי תפיסה בניואנסים של החרדים. אצלם הכל שווה וכולם חרדים "אותו דבר".

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 05 יולי 2013, 02:36

(קבלתי במייל)

מה הסערה? מה הזעזוע? בסך הכל החייל דורש מהילד להתנצל!

החייל אומר להילד: ״תגיד, אני מתנצל״, והילד חוזר אחריו: ״אני מתנצל״.
החייל ממשיך: ״אני אוהב חרד״קים״, והילד שוב חוזר אחר דבריו.
החייל מבקש מהילד לומר: ״אני חולה עליהם״, וגם הפעם הילד המפוחד חוזר ואומר "אני חולה עליהם".

אמנם מבין אנשים שראו את הסרט, התקשר להם מיד במוחם עם הילד הידוע מגטו וורשה עם הידיים המורמות והמבט המפוחד בעיניים.

ילד.jpg
ילד.jpg (12.52 KiB) נצפה 30084 פעמים

מה היה הסיפור עם הילד הזה מוורשה?

הילד צעק למישהו אתה "נאצי",
והנאצים שרצו רק לחנך את הילד, אולץ לכרוע כך עם הידיים למעלה, ולחזור אחריהם את דבריהם,
תגיד: "אני מתנצל", והילד חוזר אחריהם.
תגיד: "אני אוהב נאצים", והילד חוזר אחריהם.
תאמר: "אני חולה על נאצים", והילד המפוחד שוב חוזר דבריהם.

אינני משווה חלילה החייל להנאצי, אבל מה נעשה שכך עלתה במחשבה הראשונה.

יעלא, לתגובות......
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי ממש » 05 יולי 2013, 02:37

מענין אם הקטע מבוים או אותנטי

איך שלא יהיה-השפה של החייל לא מחמיאה לו 'אני 'חולה' על..
'אחלה' '..
רמת סלנג במירעה.
לא הוסיף לו כבוד.
ממש

הודעה שלא נקראהעל ידי מחנך » 05 יולי 2013, 02:57

ממש כתב:מענין אם הקטע מבוים או אותנטי

'אחלה' '..
רמת סלנג במירעה.
לא הוסיף לו כבוד.

שימו לב למספר מענין של מספר ההודעות שבו אוחז ממש
770
מחנך

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 05 יולי 2013, 03:04

הכי קרא שמו ממ"ש!!!

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 05 יולי 2013, 08:03

חיים שיש בהם כתב:הדגשתי באדום את הניפוח המבחיל שנעשה בהודעה הזאת, ובכחול את הלעג של הכותב למוסד הראוי שנוסד ומגובה ע"י גדולי הדור, ועי"ז להשפיל את מעמדו ולמוסס את הלגיטימיות שלו.
וכעת להסבר: א. תעמולה אנטישמית? האמנם? לא שאני מצדד בקמפיין הזה, אבל מכאן ועד לכינוי מבחיל כזה הדרך ארוכה מאוד. עצם העובדה שמוקיעים אותם לדעתי זה דבר לגיטימי, כדי שלא לעודד ולהוציא את השירות הצבאי מרמת המושגים של הנוער. לא שאני מסכים עם הקמפיין, אבל העיקרון לדעתי נכון.
ב. "ירא שמים"! WOW!!! במה זכו החיילים (שרבים מהם אינם עונים להגדרה יראי שמים בלשון המעטה (ע"ע הנח"ל החרדי, נצח יהודה), וגם האברכים הנורמטיביים שמחפשים פרנסה (ע"ע שחר אדום וכחול ועוד), אני מכיר הרבה חיילים כאלו, ואינני מכיר אף אחד מהם שהיה ממצטייני הישיבה או הכולל, וזאת בלשון המעטה...
ג. הכינוי הזה יגרום לו לנטוש את היהדות. מצחיק וגורם לבכי. אם תצעק על גנב שגונב את הרכב שלך "גנב", תדביק לו סטיגמה לכל החיים והוא ייצא לתרבות רעה... ראשית, הכינוי הזה לא יגרום לחייל לצאת לתרבות רעה, ואם ייצא זה לא בגלל הכינוי הזה אלא בגלל ששורשיו רקובים והצבא סיפק לו הצצה לחיים ה'טובים' מעבר למתרס. שנית, אם הוא עושה מעשה פסול שיכול לקלקל את הילדים שלי, זכותי להוקיע אותו בכל כינוי שארצה. הוא רוצה ללכת לצבא? בבקשה, אבל בלי מדים בריש גלי. ואם הם היו רוצים דווקא, אז היו מתעקשים שלא ללבוש מדים בשכונות.
למעשה, היה מתבקש שתפגין דעות 'ליברליות' ו'פלורליסטיות' גם בנושא הזה כמו שהפגנת בקיאות מרשימה בתהליך קבלת ההחלטות אצל הרבנים ובאופן העקיפה שלהם והתפלאתי שאינך חושף את דעותיך, עד שנוכחתי לדעת כי חוט השני עובר בין שני הנושאים הללו, והם - חיידק הליברליות.

בניגוד לידידי י.בהיר, אני דוקא חושב שזכותך המלאה להביע את דעתך הסובייקטיבית גם כמנהל, אבל בכל מקרה נסחפת לגמרי.

א. המוסד של וועדת הרבנים לעניני תקשורת לא נוסד ע"י הרבנים. הוא נוסד ע"י העסקנים שקיבלו לאחר מכן את ברכת הרבנים (ועל זה אפשר לדון באריכות אך לא כאן המקום), כשלאחר מכן הרבנים גם הביעו את מורת רוחם מהוועדה שאינה מתפקדת כראוי והעמידו גוף נוסף שיפקח עליה. המציאות רחוקה מהתיאור המלבב שלך.

ב. התעמולה היא אנטישמית לחלוטין והורסת לגמרי את נפש הילד (שלאחר מכן גדל ומתבגר, וכותב שטויות בפורומים). ויש דרכים רבות לחנך את ילדינו, מאשר לצעוק כינויי גנאי על בנאדם שלדוגמא לא הולך בתלם, והחליט לעבוד במקום ללמוד. אתה לכאורה לא מצדד בקמפיין אבל מאוד בעדו, כשאתה שוכח שאין שום רב שנתן גיבוי לקמפיין המכוער הזה, שכולו הוצאת שם רע והלבנת פנים, והקמפיין נוסד ע"י איש נטורי קרתא הידועים במעלליהם ובחוסר הזיקה שלהם לתורה ויראת שמים, אנשים שמסוגלים גם להילחם בראב"ד שלהם אם יש צורך בדבר.

ג. ההשוואה שלך לגנב, גם תמוהה וגם מקוממת. ומלמדת על ההשקפה הקיצונית שלך בענין הזה. ההמלצה של מספר רבנים (הרב שטיינמן?) היא לשלוח כל שבבניק לצה"ל, וזה עדיף מאשר ישב וילסטם את הבריות. היות והמקדש את האשה "על מנת שאני צדיק", הקידושין תקפים, כיון שיתכן שהרהר תשובה בלבו, בוודאי גם כאן יתכן שאותו שבבניק שהלך לצה"ל, חזר בו והחליט לקחת את עצמו בידיים, וכיון שכך בוודאי יש לו יראת שמים מצבוע כלשהו שמתלבש בשמונה בגדים אך פנימיותו רקובה.

ד. בכל מה שקשור לצה"ל, למגינת לבך, אני מאוד קיצוני. לדעתי צה"ל הוא המפלט האחרון של השבבניקים, שהם אנשים מסוכנים לציבור. אולם כל בר דעת צריך להתרחק מהמוסד הזה, וכמובן לא לשלוח את ילדיו לשם (למרות שהרבה יראי שמים היו שם, כמו הרב הצבאי שעכשיו מועמד לרב הראשי מטעם ש"ס).

אתה כמובן היית מצפה לתפוס אותי בכל מיני עניינים, לסמן אותי כחרד"ק או כחרד"ש או כל כינוי גנאי אחר, על מנת ללמד על השקפתי בנושא הפלאפונים "הכשרים" ובאופן כללי על פעילותם של עסקנים. אך למרבה הצער, אתה לא יכול.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 05 יולי 2013, 08:36

ממש כתב:מענין אם הקטע מבוים או אותנטי

'אחלה' '..
רמת סלנג במירעה.
לא הוסיף לו כבוד.

לצערי את הסלנג הזה הילדים שלנו לומדים בישיבות ובסמינרים הטובים ביותר, ולא בצבא.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 05 יולי 2013, 09:13

באותה צורה שהחייל דומה לנאצי, גם הילד הצועק כינויי גנאי על יהודי אחר המבוגר וחכם ממנו, דומה יותר לילד נאצי מאשר לילד יהודי.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי משהו מצחיק » 05 יולי 2013, 09:42

האם יש לילד ביטוח שהוא לא יצטרך ללכת לצבא????
משהו מצחיק

הודעה שלא נקראהעל ידי שלמה קוסטליץ » 05 יולי 2013, 10:05

למען השם, מישהו מוכן להעלות סופסוף לכאן את הסרטון? שגם אני אוכל להביע את דעתי האם זה בזוי וכו'?
לחתום אינו רשאי שלא לחתום
סמל אישי של המשתמש
שלמה קוסטליץ

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 05 יולי 2013, 10:10

זה עלה באשכול הסרטים.
הנה הקישור להורדה: https://copy.com/XtPSL1wugyKJXXva
תודה לצדק צדק הרודף צדקה וחסד.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 05 יולי 2013, 11:29

משולש כתב:שילת, לא צריך להוציא את הזבל החוצה.
הם מחפשים את מומנו והם מצאו מספיק. אנחנו לא צריכים להוסיף שמן למדורת ההסתה.

כבר אמר השופט לואי ברנדייס: "אין דבר מחטא יותר מאור השמש".
כל דבר שתסתיר אותו יותר, יהפוך להיות רקוב יותר.

הרי לשחוק ולקלס אנו משימים את עצמנו כשאנחנו מציגים את החברה החרדית כמושלמת "אצלנו אין גנבים, אין אנסים, אין רוצחים. ומי שכן - הוא לא חרדי". זו בדיחה גרועה מאוד. זה גם מחשיד מאוד...
אני סבור בדיוק להיפך. עלינו להוציא את כל הזבל החוצה ולספר לכולם שאנחנו מתאמצים לתקן את עצמנו (אא"כ אתה פשוט לא מנסה לתקן).
רק ככה תהיה לנו אמינות ונוכל באמת להתמודד בשדה הציבורי ביושר (בלי שטיקים וטריקים וגניבות מתחת ומעל השולחן - כל מה שאלוקים שונא).

ואגב, גם אם אתה לא תוציא את הזבל החוצה, אחרים הרי יוציאו אותו, הרי יש כתבים לענייני חרדים שיודעים עלינו הרבה, וכל מי שגולש בפורומים חרדים למיניהם רואה את המצב לאשורו (לא רק בח"ח, הרי גם חילוני שגולש בפורום כאן, ואפילו באשכול הזה, קולט את הבעיות שלנו), אז מה מועילה לך ההסתרה? לפחות תן לחילונים גירסה שפויה יותר של המצב.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 05 יולי 2013, 11:41

לא אמרתי לשקר. אלא ללכת לכף זכות.
אין בכלל השוואה בין העבריינות החרדית לזו החילונית. כמה רוצחים חרדים הכרנו עד רוצח ליבלה ור' אלעזר? אצל החילונים בממוצע אחת ל48 שעות מתבצע רצח פלילי. וזה חוץ משאר האלימות והדברים האחרים.
יש גם אצל החרדים בעיות, אבל הם בפרומיל ממה שקורה אצלם. אבל הם עסוקים כל היום בלחטט לנו בדקויות.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שלמה קוסטליץ » 05 יולי 2013, 11:50

משולש? משום מה זה נראה שדווקא אתה לא שמת כל מיני חבר'ה ברשימת הנודניקים...
לחתום אינו רשאי שלא לחתום
סמל אישי של המשתמש
שלמה קוסטליץ

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 05 יולי 2013, 11:56

אברהמי כתב:בניגוד לידידי י.בהיר, אני דוקא חושב שזכותך המלאה להביע את דעתך הסובייקטיבית גם כמנהל, אבל בכל מקרה נסחפת לגמרי.

א. המוסד של וועדת הרבנים לעניני תקשורת לא נוסד ע"י הרבנים. הוא נוסד ע"י העסקנים שקיבלו לאחר מכן את ברכת הרבנים (ועל זה אפשר לדון באריכות אך לא כאן המקום), כשלאחר מכן הרבנים גם הביעו את מורת רוחם מהוועדה שאינה מתפקדת כראוי והעמידו גוף נוסף שיפקח עליה. המציאות רחוקה מהתיאור המלבב שלך.

ב. התעמולה היא אנטישמית לחלוטין והורסת לגמרי את נפש הילד (שלאחר מכן גדל ומתבגר, וכותב שטויות בפורומים). ויש דרכים רבות לחנך את ילדינו, מאשר לצעוק כינויי גנאי על בנאדם שלדוגמא לא הולך בתלם, והחליט לעבוד במקום ללמוד. אתה לכאורה לא מצדד בקמפיין אבל מאוד בעדו, כשאתה שוכח שאין שום רב שנתן גיבוי לקמפיין המכוער הזה, שכולו הוצאת שם רע והלבנת פנים, והקמפיין נוסד ע"י איש נטורי קרתא הידועים במעלליהם ובחוסר הזיקה שלהם לתורה ויראת שמים, אנשים שמסוגלים גם להילחם בראב"ד שלהם אם יש צורך בדבר.

ג. ההשוואה שלך לגנב, גם תמוהה וגם מקוממת. ומלמדת על ההשקפה הקיצונית שלך בענין הזה. ההמלצה של מספר רבנים (הרב שטיינמן?) היא לשלוח כל שבבניק לצה"ל, וזה עדיף מאשר ישב וילסטם את הבריות. היות והמקדש את האשה "על מנת שאני צדיק", הקידושין תקפים, כיון שיתכן שהרהר תשובה בלבו, בוודאי גם כאן יתכן שאותו שבבניק שהלך לצה"ל, חזר בו והחליט לקחת את עצמו בידיים, וכיון שכך בוודאי יש לו יראת שמים מצבוע כלשהו שמתלבש בשמונה בגדים אך פנימיותו רקובה.

ד. בכל מה שקשור לצה"ל, למגינת לבך, אני מאוד קיצוני. לדעתי צה"ל הוא המפלט האחרון של השבבניקים, שהם אנשים מסוכנים לציבור. אולם כל בר דעת צריך להתרחק מהמוסד הזה, וכמובן לא לשלוח את ילדיו לשם (למרות שהרבה יראי שמים היו שם, כמו הרב הצבאי שעכשיו מועמד לרב הראשי מטעם ש"ס).

אתה כמובן היית מצפה לתפוס אותי בכל מיני עניינים, לסמן אותי כחרד"ק או כחרד"ש או כל כינוי גנאי אחר, על מנת ללמד על השקפתי בנושא הפלאפונים "הכשרים" ובאופן כללי על פעילותם של עסקנים. אך למרבה הצער, אתה לא יכול.

אתחיל דווקא מהסוף. אני לא מצפה "לתפוס" אותך באף ענין, אמרתי שהיו כאן שני נידונים מקבילים, שבהם יש מחלוקת בין ההשקפה ה'פאנטית' ו'החשוכה' של היהודי הגלותי מימי הביניים שהולך בציות עיוור אחרי רבניו וגדוליו בלא לחטט יותר מדאי, לבין אלו ש'פקחו את עיניהם' ויכולים לחשוב עצמאית גם אם זה נוגד את דעת הרבנים (כמובן, בתירוצים שונים). באופן ממש לא מפליא, בדרך כלל מי שיש לו דעה חיובית על האייפון יש לו גם דעה חיובית על מי שמתגייס לצבא, גם כשהוא דואג להסוות אותה בקטע של "מפלט אחרון של שבבניקים".
ובכן, הרבנים של מחננו מעולם לא אמרו שצה"ל הוא המפלט של שבבניקים. הרב שטיינמן לא סבור כך, ותן לי בבקשה שם של רב נוסף, מהציבור החרדי ולא החרד"לי. וגם, תעשה לי טובה ותפסיק לפלפל בדיני קידושין ו"כמה יכול להיות שהחייל חושב יותר בשמים מהרבה צבועים" כי זה ענין להקב"ה ולא לנו שלפי דרכנו הוא עשה מעשה פסול. צה"ל במתכונתו הנוכחית לפעמים גרוע הרבה יותר מהרחוב, וד"ל.
מה שאתה מביא ראיה מהמועמד לרה"ר שהיה בצבא, זו לא ראיה, כי לפני עשרים שלושים שנה הצבא היה הרבה יותר נורמלי, ואני מכיר אישית יהודים בני 50-60 שהיו בצבא והם יראים ושלמים באמת.
מה שאתה לא מפרגן לוועדת הרבנים החשובה, אין לי אלא לבשר לך שהייתי קרוב אישית לאחד מהרבנים שהרכיבו את הוועדה, ואיני יכול אלא לסתור את דבריך מכל וכל. אינני אומר שהעסקנים שם לא עשו טעויות, ואפי' טעויות רבות, אבל המוסד הזה נוסד ע"י הרבנים והוא מגובה על ידם.
ההשוואה שלי לגנב אינה מקוממת, אם כי היא אינה נכונה ב100%, היא רק באה להשוות מהבחינה הזאת שכאשר יש לך נזק גשמי אינך עושה חישובים כאלו, וכן כאשר אני סבור שהחייל עושה נזק רוחני בל ישוער לנפשות ילדי, מותר לי לעשות כן. שוב, אני מסתייג מהקמפיין המביש הזה, אבל העיקרון נכון.
ושוב, היזהר בלשונך ואל תחלל את המושג "אנטישמיות". :!:
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 05 יולי 2013, 11:56

ממש כתב:במקרה הזה כמדומני שאברהמי רמז /כתב שיש זיקה בינו לבין מכירת מכשירים/חסימות מטעם רימון.
כך שזו טעות אסרטגית להתעלם מהנתון האישי הזה.
ולא תמיד שייך להתייחס אך ורק לגופם של דברים

אבקש מהמנהלים היקרים לחסום את החצוף שחוזר על טענה זו שוב ושוב, ללא שום סימוכין. יש גבול לחוצפה.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 05 יולי 2013, 11:58

שלמה קוסטליץ כתב:משולש? משום מה זה נראה שדווקא אתה לא שמת כל מיני חבר'ה ברשימת הנודניקים...

יש כאלו שיש לך אפשרות להתמודד נגדם. אבל עם ליצן אין מה לעשות חוץ מחסימה. "והוא כמו המגן המשוח בשמן..."
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 05 יולי 2013, 12:08

חיים שיש בהם כתב:באופן ממש לא מפליא, בדרך כלל מי שיש לו דעה חיובית על האייפון יש לו גם דעה חיובית על מי שמתגייס לצבא, גם כשהוא דואג להסוות אותה בקטע של "מפלט אחרון של שבבניקים".
ובכן, הרבנים של מחננו מעולם לא אמרו שצה"ל הוא המפלט של שבבניקים. הרב שטיינמן לא סבור כך, ותן לי בבקשה שם של רב נוסף, מהציבור החרדי ולא החרד"לי

אתה יכול לטמון את הראש בחול, אבל זאת היתה ההוראה של הרבנים ובראשם הגראי"ל שטיינמן. כך התפרסם בכל כלי התקשורת.

"על אף שמטרתם המוצהרת של המגייסים היא לפנות רק לבחורים שנפלטו ממסגרות הלימוד החרדיות, גורמים בחברה החרדית התנגדו להקמת הגדוד. ההתנגדות התבטאה, בין השאר, בפשקווילים חריפים, אשר אחדים מהם כוונו כנגד הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, מבכירי הציבור החרדי-ליטאי, שנתן הסכמה שבשתיקה למהלך" (הנחל החרדי - ויקיפדיה).

ולי יש דעה חיובית בהחלט על אייפון מסונן, למה לא? לעומת זאת אין לי שום דעה חיובית על המתגייס לצבא, ואני לא מסווה כאן שום דבר. אדם שהוא שבבניק, בשבילו הוקמו מסגרות כאלה בצה"ל, ששומר נפשו ירחק מהם, ולכך הסכים הגראי"ל.

ציפית אולי לאיזו הסוואה מתוחכמת של הנוכל הגדול והאדיר שהפיל מליוני אנשים ברשת, אבל לא. יש לי דעה מוצקה וברורה באשר לקנוניית העשקנים, שגם לך היתה ביקורת לא מעטה עליהם, ואני אומר אותה כאן בריש גלי. אבל אל תנסה אפילו לנכס לי כל מיני דעות של חרדקים וחרדשים, כדי לנגח אותי.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 05 יולי 2013, 12:09

חיים שיש בהם כתב:צה"ל במתכונתו הנוכחית לפעמים גרוע הרבה יותר מהרחוב, וד"ל

נכון. אבל שבבניק חסר מעש, המזיק את משפחתו ואת הסביבה, עדיף לו שיהיה שם ולא ברחוב.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 05 יולי 2013, 12:13

חיים שיש בהם כתב:מה שאתה מביא ראיה מהמועמד לרה"ר שהיה בצבא, זו לא ראיה, כי לפני עשרים שלושים שנה הצבא היה הרבה יותר נורמלי, ואני מכיר אישית יהודים בני 50-60 שהיו בצבא והם יראים ושלמים באמת

אני לא יתווכח איתך על מי אתה מכיר. אבל ברור שהמציאות היא הפוכה בדיוק. כיום יש מסגרות מיוחדות לחיילים, שמשתדלים לתת להם את כל ההגנה הרוחנית הדרושה (ושוב: אין לי מושג אם זה מתבצע באמת, ואני לא ממליץ לאף אחד אפילו להתקרב לצה"ל, אלא אם כן הוא שבבניק מזיק). בזמנו של אותו מועמד לרה"ר, סביר להניח שהוא היה מוקף חיילות צעירות כל הזמן, וד"ל.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 05 יולי 2013, 12:19

חיים שיש בהם כתב:
אמרתי שהיו כאן שני נידונים מקבילים, שבהם יש מחלוקת בין ההשקפה ה'פאנטית' ו'החשוכה' של היהודי הגלותי מימי הביניים שהולך בציות עיוור אחרי רבניו וגדוליו בלא לחטט יותר מדאי, לבין אלו ש'פקחו את עיניהם' ויכולים לחשוב עצמאית גם אם זה נוגד את דעת הרבנים (כמובן, בתירוצים שונים).

מה שאתה לא מפרגן לוועדת הרבנים החשובה, אין לי אלא לבשר לך שהייתי קרוב אישית לאחד מהרבנים שהרכיבו את הוועדה, ואיני יכול אלא לסתור את דבריך מכל וכל. אינני אומר שהעסקנים שם לא עשו טעויות, ואפי' טעויות רבות, אבל המוסד הזה נוסד ע"י הרבנים והוא מגובה על ידם

אתה טועה בתכלית.

היהודי מימי הביניים הפנאטי והחשוך במרכאות כפולות ומכופלות, שמע לרבנים.

בזמנם, הרב הוציא פסק הלכה מפורט ומנומק, ולא פשקוויל בחתימתו, ולכן כל בית ישראל שמע לו.

זאת ועוד, ברגע שלמישהו היה השגה על הפסק, הוא היה הולך אליו, ומתפלפל עמו, ולא נתקל בחומה של משבקי"ם.

אנחנו, לעומת זאת, אמורים לשמוע לעסקנים שמדברים בשם הרבנים.

אנחנו אמורים להאמין לפסק הלכה של משפט אחד, לא מנומק, שיש עליו חתימות של רבנים שונים, שכולנו יודעים באיזה שיטות משתמשים לאסוף אותם.

ועכשיו לאחר שהתפרסם מכתבו הנוקב של הרב בוארון, נגד דרעי, אולי ניתן להבין מה משמעותם של עסקנים העוטים על פניהם ארשת תמימות לשם שמים, ומלהגים כל היום "גדולי הדור אמרו, גדולי הדור אמרו".

לגבי עדותך האישית: אני לא מכיר אותך, ולא יכול לדעת האם באמת היית קרוב אישית, או שמא אתה קרוב אישית לביזנס הזה.

המציאות היא, כמו שרואים בסרטונים שהזכרתי לא פעם (עוד סיבה לאסור סרטונים/נגן MP4/מצלמה/אינטרנט/אייפון ודומיהם), שהעסקנים משתמשים בשיטות מאוד נלוזות על מנת להשיג את מבוקשם.

אז יכול להיות שאתה צודק ובאמת הרבנים שמעו על כל מיני בעיות כתוצאה מגלישה באינטרנט, או באייפון, אבל מכאן ועד להכשיר רק סוג מסויים של מכשירים עם סוג מאוד מסויים של מספרים, פרוטקשן מהלקוחות ומחברות הסלולר, ושלילת דברים טובים רק בגלל שזה לא המכשירים ש"אנחנו" משווקים, הדרך רחוקה.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי yitsok » 05 יולי 2013, 12:38

בעקבות ההתקפות כאן בפורום,
חשוב שנדגיש גם לעצמנו, האמונים על אמונת חכמים ישרה מה כתב החכם מכל אדם על תופעות כאלה.
קבצים מצורפים
משלי פרק טז.jpg
משלי פרק טז פסוק י
משלי פרק טז.jpg (142.59 KiB) נצפה 30906 פעמים
yitsok

הודעה שלא נקראהעל ידי #its me » 05 יולי 2013, 13:02

י. בהיר כתב:במסגרת עבודתי אני גם מנהל פגישות עבודה במקומות שונים בארץ (לא יומיומי), ועדיין מסתדר עם טלפון כשר ללא מסרונים.

ומה רע במסרונים?
עם כל מה שאמרת אני מסכים עד שמגיעים לזה.
בתור אחד שמחזיק גם פלאפון לא כשר (ללא אינטרנט) אני יכול להגיד לך שאין דבר יותר נוח מזה, ופשוט חבל שכמה עסקנים מטורפים החליטו לשלול מהציבור את הכלי הפשוט והנוח הזה שנקרא SMS.
נערך לאחרונה על ידי #its me בתאריך 05 יולי 2013, 13:12, נערך פעם אחת בסך הכל.
#its me

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 05 יולי 2013, 13:04

פעם חשבתי כתב:מעניין לעניין כמעט באותו עניין:

במסגרת אחת מעבודותי אני נפגש עם פורום מצומצם של אנשים חילוניים, מאוד משכילים וישראליים, ומאוד מאוד רחוקים מיהדות ומדת. לדידם אני חייזר מוחלט. וכמה מהם קוראים לחובשי-כיפה מכל צבע וסוג בד - "אנשי-דת". כאילו בעלי תפקיד דתי או סמכות דתית כלשהי. זה מרוב הריחוק והבורות.
והנה זה הגיע, הם ראו או שמעו בתקשורת שלהם שהחרדים מתקלסים במתגייסים שהולכים עם מדי צבא ברחובות הערים החרדיות, והילדים מעיפים להם כיפות מאחורה תוך כדי הליכה על משמרתם.
הפגיעה בכבוד המדים מאוד מפריעה להם, פוגעת בהם, מחללת להם את הקדוש והיקר בעיניהם, ואני החרדי שצריך להסביר...
מהיכרותי את האנשים, הם לא מודעים לחילוקי העדות, החוגים, והקהילות. לספר להם שזה רק חוג אחד, או שאני מחוג אחר – יתקבל כהתחמקות וללא אמינות.
וה' שם בפי את הדברים הבאים:
דבר ראשון אנו מסתייגים מאלימות מכל סוג שהוא, אבל הפגיעה באותם חיילים חרדים אינה בגלל מדי הצבא שהם לובשים! הרי חיילים חילוניים עם מדים נתקלים בחרדים כל יום, כבר שישים שנה וגם בימים האחרונים, ואף פעם לא נרשמה פגיעה מצד נער או ילד חרדי בחייל עם מדים. יש נושא אחר לגמרי, מה שנחשב ל"מדים החרדיים" שזה ה"כיפה השחורה", (לא ניכנס פה מי קבע ומתי מה המדים של הציבור החרדי, ואיך זה התקבל), והוויכוח הפנימי כעת ברחוב החרדי אם אותם חיילים משרתים שממשיכים ללבוש כיפה שחורה, שמסמלת את השירות החרדי בשירות הציבורי הפנימי הסגור - רשאים ללבוש אותה כשהם משרתים בחוץ, בצבא, ולובשים באותו זמן את מדי הצבא, או שהם צריכים באותו זמן להחליף לכיפה אחרת. זהו כל הויכוח, הערך של "כיפה שחורה". מה זה בכלל נוגע לכבוד לצבא ולמדי הצבא?
[במילים אחרות, שלא אמרתי: אתם לא מבינים בזה, זה נושא חרדי פנימי "קוד מדים חרדיים"...]
הם כל כך הבינו אותי, שהנהנו בראשם במרץ, ואפילו אחד מהם הביע פליאה "הרי זה כל כך פשוט, איך התקשורת מעוותת..."

כל הסיפור לקח אולי דקה.
אחרי זה היה לי זמן לכמה תובנות:
א. איך שה' יתברך יכול לשים לי מילים בפה, ולשים לשומעים פקקים על הפה שלהם, שפתאום יבינו מה שאני אומר ולא יתווכחו בלי סוף כצפוי. נס.
ב. אני יכול לאלתר תשובה בלי לחשוב, בלי להאמין בעצמי למילה אחת מתוך מה שאני אומר, ועוד לשכנע אחרים. (זה שקר או דמגוגיה או שניהם? ומה עוד?).
ג. המושג "כל ישראל ערבים זה לזה" התחלף היום, והוא מתקיים כ"כל החרדים ערבים זה לזה" – מה שאחד עושה, חרדי אחר במרחק מאות ק"מ צריך להתגונן להתנצל ולהסביר...

הרבה שעות חשבתי וחשבתי על מה שכתבת כאן לא חשבתי על מה ענית להם גם לא חשבתי על איך הם היו מרוצים ממה שאמרת ובטח לא חשבתי מה אני הייתי עונה להם אבל כן חשבתי הרבה מה אני צריך לחשוב לעצמי בכזה מקום איך אני צריך ליסתכל על זה ואני יעשה אתכם שותף במה שחשבתי
אני רוצה להעמיד אחד מול השני מצד אחד אינטגלטני כזה חופשי חילוני ומצד שני את הפראדם הזה שמחפש ברחוב מישו עם בגדים צבא להעיף לו ת'כיפה מהראש אני לא רוצה לחשבן איזה דברים הם טובים ואיזה דברים הם רעים אני רוצה לחשבן את הבנאדם מה שוה הבנאדם הזה ומה שוה הבנאדם הזה בסך הכל שלו
החפץ חיים לימד אותנו איך לחשבן את זה לפי הגמרא שיש בית קברות מיוחד לאלה שבית דין הורג אותם בסקילה ובית קברות מיוחד לאלה שבית דין הורג אותם בסייף כי סקילה היא מיתה חמורה יותר מהרג ולפי ההלכה אסור לקבור רשע אצל צדיק זאתומרת שיש אחד שעשה חילול שבת אז עונש שלו סקילה ויש אחד רוצח שהרג יהודי אז את המחלל שבת עושים סקילה והרוצח עושים הרג והרוצח הוא כמעט צדיק ואסור לעשות לו כזה דבר רע לקבור לידו רשע שחילל את שבת
אז זה האינטגלטני שמחלל שבת הוא רשעתיים כפול אלפי אלפים מול הפראדם הזה שמשתולל ברחוב אבל הוא שומר שבת
וזה רק בגלל שבת לבד ויש עוד הרבה מצוות למשל זה הוא קרקפתא דלא מנח תפילין פושעישראל בגופו והשני מניח תפילין וקורא קרישמע ומתפלל ועוד עוד כמעט כל המצוות ומה עם אוכל כשר הרשימה היא ארוכה נורא נורא
אז אני לא חייב תשובה למי שנמצא כל כך נמוך וכל כך למטה על מה שעושה מישו שהוא גבוה וגדול ממנו כמו שכתוב בסידור אלף אלפי אלפים ורבי רבבות פעמים
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 05 יולי 2013, 15:48

סקאפלער האחד והיחיד!
עיין באיגרת הרמב"ן , ותלמד משם שאפשר להחזיק את האחר יותר גדול ממך אפילו באופן זה.

מלבד זה, משה רבינו הענק שבענקים היה גם העניו מכל האדם אשר על פני האדמה, ולא חש לכבודו והלך בעצמו אל בעלי המחלוקת כדי לעשות שלום.
כמו שכל אבא חייב תשובה לבנו הקטן שאינו מבין, להסביר לו כפי יכולת קליטתו, כך גם האיש החרדי המצוי חייב תשובה כנה ומכובדת לתינוק שנשבה, ששואל אותו ובאמת רוצה לשמוע תשובה.
אם מישהו שואל רק כדי לנגח ואינו מקשיב, על זה נאמר אל תען כסיל כאיולתו.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי #its me » 05 יולי 2013, 16:27

סקאפלער כתב:אז אני לא חייב תשובה למי שנמצא כל כך נמוך וכל כך למטה על מה שעושה מישו שהוא גבוה וגדול ממנו כמו שכתוב בסידור אלף אלפי אלפים ורבי רבבות פעמים

השאלה פה היא לא מוסרית מבחינת מה אתה חייב לו או לא חייב לו, אלא אם אתה רוצה לחיות לצד החילוני ולקבל תקציבים מהמדינה או לחיות על אי-בודד וירטואלי בתוך המדינה.
אם אתה רוצה להמשיך לקבל את התקציבים שמגיעים לך מהמדינה אז כדאי לך להשקיע חצי דקה בשביל להסביר לחילוני את מה שאתה חושב, אבל אם אתה רוצה לבחור באפשרות השניה אתה מוזמן להצטרף לנטורי-קרתא שמה הם משיגים תקצוב ממקורות אחרים.
#its me

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 06 יולי 2013, 22:43

משולש כתב:לא אמרתי לשקר. אלא ללכת לכף זכות.
אין בכלל השוואה בין העבריינות החרדית לזו החילונית. כמה רוצחים חרדים הכרנו עד רוצח ליבלה ור' אלעזר? אצל החילונים בממוצע אחת ל48 שעות מתבצע רצח פלילי. וזה חוץ משאר האלימות והדברים האחרים.
יש גם אצל החרדים בעיות, אבל הם בפרומיל ממה שקורה אצלם. אבל הם עסוקים כל היום בלחטט לנו בדקויות.

מה זה קשור?
נכון, אצל החילונים יש הרבה יותר אלימות, סמים, פשיעה ושאר מרעין בישין מאשר אצל החרדים.
זה ברור לחלוטין ולא כתבתי להיפך.
אבל כשיש אצל החרדים משהו לא בסדר, אם זה פשיעה ואם תופעה בזויה כמו קמפיין החרדקים, אז לדעתי מה שאנחנו צריכים לעשות זה להודות בבעיה ולגנות אותה בכל פה.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 06 יולי 2013, 22:47

סקאלפער,
אם רוב החילונים הם תינוקות שנשבו בהגדרה ההלכתית (וכך נוקטים הפוסקים, לפחות רובם, בודאי החזו"א), אז למרות כל החילול שבת שלהם והגילוי עריות וכו' הם יותר טובים מהחרדי שמכנה את חברו בכינויי גנאי.
אם אתה בודק לפי חייבי סקילה וכו' אז הרי רוב החילונים אינם חייבי סקילה.
אבל זה נכון, שאם אנו באים למדוד מי קרוב יותר לקב"ה (בלי לבדוק חייבי סקילה), אז החרדי הנ"ל קרוב יותר, כי בסופו של דבר הוא עשה הרבה יותר מצוות ואורח החיים הכללי שלו הוא ע"פ התורה.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי עוד אחד » 07 יולי 2013, 00:17

שילת כתב:סקאלפער,
אם רוב החילונים הם תינוקות שנשבו בהגדרה ההלכתית (וכך נוקטים הפוסקים, לפחות רובם, בודאי החזו"א), אז למרות כל החילול שבת שלהם והגילוי עריות וכו' הם יותר טובים מהחרדי שמכנה את חברו בכינויי גנאי.
אם אתה בודק לפי חייבי סקילה וכו' אז הרי רוב החילונים אינם חייבי סקילה.
אבל זה נכון, שאם אנו באים למדוד מי קרוב יותר לקב"ה (בלי לבדוק חייבי סקילה), אז החרדי הנ"ל קרוב יותר, כי בסופו של דבר הוא עשה הרבה יותר מצוות ואורח החיים הכללי שלו הוא ע"פ התורה.

???????
עוד אחד

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 07 יולי 2013, 00:24

שילת אל תגזים
חילוני מחלל שבת אפילו תינוק שנשבה הוא כולו מלוכלך בעבירות מכף רגל ועד ראש. (אפילו אם זה שוגג זה עדיין מאוד חמור)
חרדי נכשל באיזה עבירה של כינויי גנאי הוא וודאי שוגג.
אתה מגזים מאוד נא חזור בך.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 07 יולי 2013, 15:15

"אברהמי", אינני עומד לחזור על טענותיי כי כמו "גדול הדור" בעבר הלא רחוק גם אתה חוזר על אותן טענות שוב ושוב.
הציטוט מויקיפדיה הצחיק אותי עד דמעות. היית פוסק הלכה על סמך ראיה מפורשת מויקיפדיה? מי הזין את המידע הזה לשם? הגריא"ל חזר ואמר פעמים רבות שלא היה לו יד בכך. אני מאמין לו יותר מלך ולהם.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי אברהמי » 07 יולי 2013, 15:42

אתה יודע היטב שאם הגראי"ל היה מודיע קבל עם ועדה שאין לו חלק בהקמת הנחל החרדי, וכי הוא מתנגד בתוקף לצה"ל גם כפיתרון לשבבניקים, הוא היה חוסך הרבה פשקווילים והפגנות. ובני ביתו היו דואגים לעשות זאת.
אברהמי

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 07 יולי 2013, 18:42

הרב שטיינמן אמר זאת לא פעם אחת, רק שהאו לא אמר מי באמת עמד מאחורי הקמת הנח"ל כדי לא לביישו: הגרי"ש אלישיב זצ"ל.
הפלפול החריף שלך מחוסר התגובה של בני ביתו מעורר גיחוך. על סמך כאלו דיוקים לא מכריעים בשאלה גורלית כזאת. אתה מוזמן לעלות בעצמך לבית מרן שליט"א ולשאול אותו ללא נוכחות בני ביתו או משמשיו, והוא ישיב לך ללא משוא פנים.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 07 יולי 2013, 21:55

משולש כתב:שילת אל תגזים
חילוני מחלל שבת אפילו תינוק שנשבה הוא כולו מלוכלך בעבירות מכף רגל ועד ראש. (אפילו אם זה שוגג זה עדיין מאוד חמור)
חרדי נכשל באיזה עבירה של כינויי גנאי הוא וודאי שוגג.
אתה מגזים מאוד נא חזור בך.

תינוק שנשבה אינו שוגג, הוא הרבה יותר קרוב לאונס ע"פ ההגדרה ההלכתית. דעת ר"י ור"ל בשבת ס"ח ע"ב שהוא נחשב אנוס ועי' ברש"י שם שאומר מותר אנוס הוא [אמנם אין הלכה כמותם], ועי' רמב"ם ממרים פ"ג לגבי בני הקראים שכיון שגדלוהו על טעותם אע"פ ששמע אח"כ שהוא יהודי והראה היהודים ודתם הרי הוא כאנוס. [זה היה הבסיס של החזו"א להגדיר את כל החילונים בימינו כתינוקות שנשבו].
ועי' רדב"ז ח"ד סי' קפז לגבי "מי שטועה באחד מעיקרי הדת מחמת עיונו הנפסד", וכתב הרדב"ז "שלא נקרא בשביל זה כופר", וביאר הטעם "כיון שאין כפירתו אלא מפני שחושב שמה שעלה בעיונו אמת, ואם כן אנוס הוא ופטור". לפי"ז גם אפיקורסים גמורים, אם אינם כופרים בזדון ליבם אלא מחמת שחקרו והגיעו למסקנה שאינה אמת, נחשבים אנוסים.
"מלוכלך בעברות" זו הגדרה מאוד לא פשוטה. בפשטות מי שהוא אנוס אינו מלוכלך בכלום. "לכלוך" רוחני שייך רק כשהאדם חטא, מי שהוא אנוס ואולי אפילו רק קרוב לאנוס אינו חוטא וממילא אינו "מלוכלך" [דוגמא לדבר, מי שנאנס לעשות עבירה האם הוא "מלוכלך" בעיניך? בעיני פשוט שהוא צח ונקי כשלג]. הוא פשוט מסכן שאינו יודע את האמת. שוגג שצריך כפרה זה בגלל שיש בו עוון שלא נזהר מספיק [עי' רמב"ן בשער הגמול ועוד], אבל מי שאין בו את העוון הזה אינו צריך כפרה, ומי שאינו צריך כפרה אינו "מלוכלך".
מצד שני, חרדי גמור שנכשל בעברה במזיד, גרוע יותר מכל החילונים ביחד. שהרי הוא מזיד, יודע את קונו וכו'.
גרוע מכך הם חוזרים בשאלה, אלו שא"א להגדירם כתינוקות שנשבו, ואת חלקם גם לא כאנוסים בדעות. הם ממש רשעים ע"פ ההגדרה ההלכתית [אם כי ודאי שמצוה לקרבם].
לא צריך לרוץ אחרי מה שההמון אומרים "החילונים רשעים, אנחנו צדיקים". כשיבוא המשיח, מי יודע כמה חילונים יעמדו הרבה יותר קרוב אליו מהרבה חרדים.
אמנם זה כתבתי, שלמרות שרוב רובם של החילונים אינם רשעים, מ"מ הרבה מצוות אין להם, ובזה כל חרדי עדיף על החילונים כי יש לו הרבה יותר מצוות, ואורח חייו הכללי הוא בדרך של עבודת ה', אז מסתמא הוא קרוב יותר לקב"ה.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 07 יולי 2013, 21:56

אגב, משולש,
בדיוק בשביל דיון כזה צריך פורום תרבות תורנית, שלא יעלם בין הדיונים על הפוליטיקה מי עמד מאחורי הנח"ל וכדומה.
יש מספיק במה לדון גם בצורה רגועה ונוחה.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 07 יולי 2013, 22:37

הגר"ח קנייבסקי כותב שהחילונים היום הם ספק תינוקות שנשבו. ולכן הולכים בהם לחומרא משני הכיוונים.
(יתכן שמזמן החזון איש השתנה, אין לך היום תלמיד לחזון איש יותר מהגר"ח קנייבסקי).
בכל מקרה, אדם שנאנס לעשות עבירה אינו צדיק גמור. וזה שהביאו לידו את העבירה זה סימן לא טוב בשבילו.
וכ"ש חילוני שמחלל שבת בפרהסיא כל שבת, ויודע שזה אסור (אין היום מי שלא שמע על השבת ושאסור ליסוע ברכב בשבת). קשה מאוד לומר עליו אנוס.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 07 יולי 2013, 23:53

צדיק, אני לא יודע מה הגר"ח קניבסקי סובר ומה מקורותיו.
אני הבאתי לך מקורות ברורים בענין, תתמודד.
אדם שנאנס הוא צדיק גמור, וזה שהביאו לידו את העברה זה אולי סימן לא טוב עבורו אבל לא מהווה שום אינדיקציה לכך שהוא אינו צדיק גמור.
לגבי חילוני מחלל שבת בפרהסיא, אתה כותב שהוא "יודע שזה אסור". מה הכוונה? אם הוא היה חושב שאסור הוא לא היה עושה את זה. מה שנכון הוא שהוא יודע שהדתיים אומרים שזה אסור, אבל הוא עצמו לא יודע שזה אסור, הוא חושב שזה מותר (כי הדת השתנתה) או שזה מותר (כי אין אלוקים שאסר את זה) או שזה מותר (כי הוא יודע באופן כללי על שבת אבל הוא לא חושב שהמעשה הזה ג"כ אסור) או שזה מותר מסיבות אחרות. מי שיודע שזה אסור בד"כ לא מחלל שבת, מלבד כאמור חלק מהיוצאים בשאלה.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 08 יולי 2013, 01:23

שילת כתב:צדיק, אני לא יודע מה הגר"ח קניבסקי סובר ומה מקורותיו.
אדם שנאנס הוא צדיק גמור, וזה שהביאו לידו את העברה זה אולי סימן לא טוב עבורו אבל לא מהווה שום אינדיקציה לכך שהוא אינו צדיק גמור.
לגבי חילוני מחלל שבת בפרהסיא, אתה כותב שהוא "יודע שזה אסור". מה הכוונה? אם הוא היה חושב שאסור הוא לא היה עושה את זה. מה שנכון הוא שהוא יודע שהדתיים אומרים שזה אסור, אבל הוא עצמו לא יודע שזה אסור, הוא חושב שזה מותר (כי הדת השתנתה) או שזה מותר (כי אין אלוקים שאסר את זה) או שזה מותר (כי הוא יודע באופן כללי על שבת אבל הוא לא חושב שהמעשה הזה ג"כ אסור) או שזה מותר מסיבות אחרות. מי שיודע שזה אסור בד"כ לא מחלל שבת, מלבד כאמור חלק מהיוצאים בשאלה.

דיבורים אלו נודפים ריח רע במיוחד. ריח חריף של זלזול גמור בפוסקי ההלכה של דורינו.
מה זאת אומרת אני לא יודע מה הגר"ח קניבסקי סובר ומה מקורותיו? אפילו אם תלמד כל החיים יומם ולילה ספק אם תגיע לידיעת התורה שלו. את כל המקורות הללו הוא יודע טוב מאוד יותר ממך והוא לא היה פוסק אילו לא היה "מתמודד" אתם.
אתה צריך להבין, זו דרכם של הד"לים למיניהם שאינם נותנים את הכבוד הראוי לפוסקי ההלכה וחושבים שבדעתם ה"רחבה" יצליחו להגיע לחקר האמת בשווה לדעתם הצלולה של גדולי התורה. כמובן ששבעים פנים לתורה, אבל לא בחלק ההלכה, ובודאי לא בהלכות כאלו המצריכות ידע מקיף וחוש הכרעה מחודד הבנוי על עשרות שנות הוראה ומסורת.
ולעצם הענין, חילוני שנוסע בשבת לא חושב שמותר לנסוע בשבת, אלא הוא יודע שאסור לנסוע, רק שהוא חושב שאין ח"ו אלוקים רח"ל, או שהוא מומר לתיאבון ואפילו שהוא יודע שאסור. (האיסור לא מדבר לחילוני הממוצע יותר מ"כפיה דתית" ואתה מוזמן לערוך סקר בעניין). אתה יכול לטעון זאת על פרטים שונים בהלכות שבת אבל לא על דברים ידועים.
אתה מכיר את המאמר "מגלגלין חובה על ידי חייב"? אז אל תאמר שזה לא אינדיקציה שהוא לא צדיק גמור. חז"ל מכחישים אותך.
אף אחד לא יודע מה יהיה בביאת המשיח, אבל לפי עניות דעתי הקצרה והנבובה וכמדומני שהקוראים יסכימו לה - לא יהיה מקום ליד המשיח לאף חילוני, אא"כ הוא גדל בבונקר ואינו יודע כלום על יהדות. היום כל חילוני שלא שומע הרצאה של איזה רב יש עליו תביעה, כי זה כל כך נגיש ונפוץ. אם פעם היו צריכים ללכת לסמינר, היום יש לך סרטים להורדה ולצפיה.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 08 יולי 2013, 01:49

חברים יקרים וצדיקים אני מאוד מבקש אתכם לא להעתיק בתוך הודעות שלכם מניקים שהם מסומנים אצלי לנודניקים
תשמרו לי את הפורום יפה
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי אשת חבר » 08 יולי 2013, 11:55

שילת ומשולש
לא ממש התעמקתי בכל ההתפלפלות שלכם. קטונתי. אפשר בכל זאת לשאול מה הנפקא מינא?
בלי כוונה, אתם נגררים בדיוק לאותה משבצת של מנהלי קמפיין החרדקים המכוער, המשבצת של אלו שנותנים "ציונים רוחניים" לאחרים.
התפקיד שלנו כאן בעולם הוא לא להחליט למי יהיה מקום ליד המשיח, ומי ישב ביציע, וגם לא להחליט מה דינם של יוצאים בשאלה (לענ"ד, חלקם לפחות, פטורים מכל המצוות...). התפקיד שלנו כאן הוא לדון כל אדם לכף זכות!
אשת חבר

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 08 יולי 2013, 13:27

חיים שיש בהם כתב:

דיבורים אלו נודפים ריח רע במיוחד. ריח חריף של זלזול גמור בפוסקי ההלכה של דורינו.
מה זאת אומרת אני לא יודע מה הגר"ח קניבסקי סובר ומה מקורותיו? אפילו אם תלמד כל החיים יומם ולילה ספק אם תגיע לידיעת התורה שלו. את כל המקורות הללו הוא יודע טוב מאוד יותר ממך והוא לא היה פוסק אילו לא היה "מתמודד" אתם.
אתה צריך להבין, זו דרכם של הד"לים למיניהם שאינם נותנים את הכבוד הראוי לפוסקי ההלכה וחושבים שבדעתם ה"רחבה" יצליחו להגיע לחקר האמת בשווה לדעתם הצלולה של גדולי התורה. כמובן ששבעים פנים לתורה, אבל לא בחלק ההלכה, ובודאי לא בהלכות כאלו המצריכות ידע מקיף וחוש הכרעה מחודד הבנוי על עשרות שנות הוראה ומסורת.
ולעצם הענין, חילוני שנוסע בשבת לא חושב שמותר לנסוע בשבת, אלא הוא יודע שאסור לנסוע, רק שהוא חושב שאין ח"ו אלוקים רח"ל, או שהוא מומר לתיאבון ואפילו שהוא יודע שאסור. (האיסור לא מדבר לחילוני הממוצע יותר מ"כפיה דתית" ואתה מוזמן לערוך סקר בעניין). אתה יכול לטעון זאת על פרטים שונים בהלכות שבת אבל לא על דברים ידועים.
אתה מכיר את המאמר "מגלגלין חובה על ידי חייב"? אז אל תאמר שזה לא אינדיקציה שהוא לא צדיק גמור. חז"ל מכחישים אותך.
אף אחד לא יודע מה יהיה בביאת המשיח, אבל לפי עניות דעתי הקצרה והנבובה וכמדומני שהקוראים יסכימו לה - לא יהיה מקום ליד המשיח לאף חילוני, אא"כ הוא גדל בבונקר ואינו יודע כלום על יהדות. היום כל חילוני שלא שומע הרצאה של איזה רב יש עליו תביעה, כי זה כל כך נגיש ונפוץ. אם פעם היו צריכים ללכת לסמינר, היום יש לך סרטים להורדה ולצפיה.

ידידי,
קודם כל אני חולק עליך ברמה העקרונית, תקרא לי מיזרוחניק או מה שבא לך (זה לא פוגע בי). אין מחויבות לאף אחד להישמע לפוסק מסוים. ואין לזה שום קשר להערכה או כבוד. שבעים פנים לתורה זה גם בהלכה (מאיפה המצאת שלא?) וכל אחד יכול להביע את דעתו. מרבותי קיבלתי שיש רק שני תנאים מי יכול לחוות דעה הלכתית: א. לקבל את סמכות התורה שבכתב ושבע"פ עד חתימת התלמוד. ב. לקבל את דעת הרוב. מעבר לכך אין שום תנאים וכל אחד יכול לומר. והשומע יחליט אם מי שמדבר מדבר לענין או לא. אתה כמובן יכול להחליט שמול הגר"ח קניבסקי אני תמיד טועה, יכול להיות, אבל זה לא מחייב אותי בכלום.
ואפילו את"ל שיש חובה לקבל את דעת הגרח"ק, אין לי מושג מה בדיוק הוא אמר (על רוב תשובותיו הוא מדגיש שאינן להלכה!), על מה הוא הסתמך והאם יש מקום לחלק בין מקרה כזה למקרה אחר. בקיצור, להביא שמועה (בפרט בשם הגרח"ק שרבים מדבריו נאמרים באופן רשמי - והוא מדגיש את זה - כמו"מ בהלכה בלבד ולא כפסק) זה עורבא פרח וזה לא עומד מול מקורות ברורים בראשונים וגם בדברי החזו"א.
ולעצם הענין ארחיב בערב אי"ה.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 08 יולי 2013, 13:33

לפי דעתך צריך דווקא להכיר את היהדות בשביל להקרא רשע?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי טבעי » 08 יולי 2013, 14:29

עד מתי תימשך שנאת החינם כאן??!!
טבעי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 08 יולי 2013, 14:32

משנאך ה' אשנא. את הרשעים צריך לשנוא.
אבל עד שאדם יכנס בגדר רשע צריך לעבוד קשה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי טבעי » 08 יולי 2013, 14:34

ועמך כולם צדיקים..
טבעי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 08 יולי 2013, 14:36

אבל יש רשעים
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 08 יולי 2013, 21:44

שילת כתב:
חיים שיש בהם כתב:

ידידי,
קודם כל אני חולק עליך ברמה העקרונית, תקרא לי מיזרוחניק או מה שבא לך (זה לא פוגע בי). אין מחויבות לאף אחד להישמע לפוסק מסוים. ואין לזה שום קשר להערכה או כבוד. שבעים פנים לתורה זה גם בהלכה (מאיפה המצאת שלא?) וכל אחד יכול להביע את דעתו. מרבותי קיבלתי שיש רק שני תנאים מי יכול לחוות דעה הלכתית: א. לקבל את סמכות התורה שבכתב ושבע"פ עד חתימת התלמוד. ב. לקבל את דעת הרוב. מעבר לכך אין שום תנאים וכל אחד יכול לומר. והשומע יחליט אם מי שמדבר מדבר לענין או לא. אתה כמובן יכול להחליט שמול הגר"ח קניבסקי אני תמיד טועה, יכול להיות, אבל זה לא מחייב אותי בכלום.
ואפילו את"ל שיש חובה לקבל את דעת הגרח"ק, אין לי מושג מה בדיוק הוא אמר (על רוב תשובותיו הוא מדגיש שאינן להלכה!), על מה הוא הסתמך והאם יש מקום לחלק בין מקרה כזה למקרה אחר. בקיצור, להביא שמועה (בפרט בשם הגרח"ק שרבים מדבריו נאמרים באופן רשמי - והוא מדגיש את זה - כמו"מ בהלכה בלבד ולא כפסק) זה עורבא פרח וזה לא עומד מול מקורות ברורים בראשונים וגם בדברי החזו"א.
ולעצם הענין ארחיב בערב אי"ה.

המשך:
לעצם הענין,
כדי לדעת שדבר מסוים אסור צריך לדעת שיש מי שאוסר והוא אכן אסר. רק אדם שמאמין שיש אלוקים והוא נתן את התורה שכתוב בה "לא תעשה כל מלאכה,, והוא גם מאמין שפירוש חז"ל על ל"ט מלאכות הוא הפירוש שאליו חייבים לציית ע"פ התורה - רק מי שמסכים לשלושת ההנחות הללו הוא "יודע שאסור לחלל שבת".
ואסביר: מי שאינו מאמין שיש אלוקים, גם אם הוא יודע מה כתוב בתורה, הוא לא "יודע שאסור", אלא הוא יודע "שהדתיים חושבים שאסור אבל הם טועים". מי שאינו מאמין בתורה מן השמים - כנ"ל, הוא לא "יודע שאסור". כנ"ל גם מי שאינו מאמין בכך שעלינו לציית לדברי חז"ל הוא לא "יודע שאסור לעשות בורר" אלא הוא "יודע שאתה חושב שאסור לעשות בורר", אבל לשיטתו זה מותר.
זה דבר פשוט ביותר, שכדי לדעת שאסור צריך להאמין בקב"ה ובתורה.
ממילא מי שאינו מאמין, גם אם הוא יודע את כל הלכות שבת על בורין רק שהוא חושב שהן שטויות שאנשים המציאו (ח"ו), אינו מומר לתיאבון וגם לא שוגג. הוא תינוק שנשבה ולפי הרדב"ז הוא אנוס גמור (בדעות) ואין עליו שום טענה מחמת אונסו. עי' ברדב"ז שם ותופתע מהדוגמא שהוא מביא (היא חריפה מכדי לכותבה כאן).
טענת ממאמר חז"ל "מגלגלין חובה ע"י חייב". זו שאלה יפה ואני מוכרח להודות שברגע הראשון הצלחתי להתבלבל... אבל איני יודע אם מעשה של אדם אנוס נחשב חובה. וגם אם כן (ויש מקום לומר שכן ואולי אף אפשר להוכיח), זה מהווה אינדיקציה על היחס של הקב"ה לאדם זה, כלומר שהקב"ה לא זיכה אותו לדעת ולהאמין מפני שהוא "חייב" בעיניו. למה הוא חייב? אולי מגלגול קודם, אולי בגלל שהוא לא מוסרי מספיק. איני יודע. אבל ודאי שאין להוכיח שהוא "רשע" מכל שהקב"ה גלגל לידו עבירה.
זה שהמידע על יהדות כ"כ נגיש ונפוץ לא תורם כלום לסיפור. אלתשכח שמידע של כפירה נופץ ונגיש פי כמה וכמה. והוא גם מתקבל יותר בקלות על הלב (מה לעשות, האמת דורשת לימוד רציני והשקר מסתפק בסיסמאות וקלישאות).
ואגב, השימוש בסיסמאות חריפות כדוגמת "חז"ל מכחישים אותך" הוא מיותר. זה לא עובד עלי. אז אנא, תכבד את השיח.

משולש כתב:לפי דעתך צריך דווקא להכיר את היהדות בשביל להקרא רשע?

שאלה יפה. התשובה כתובה לעיל.
אם כי צריך להוציא מליבן של צדוקים... (שהרי רבו המצטטים בחסרות ויתרות ודורשים דרשות של הבל), אז חשוב להבהיר שאין כוונתי שהמדד להיות רשע הוא היכרות עם היהדות, אלא שבמקרה שאדם עובר עבריה במזיד, אם הוא מכיר את היהדות ומאמין בה הוא נקרא רשע, ואם אינו מכיר את היהדות או אינו מאמין בה הוא אנוס. והדברים הוסברו בטו"ט לעיל, עיי"ש.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 08 יולי 2013, 21:59

היטלר הכיר את התורה?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 08 יולי 2013, 22:03

משולש כתב:היטלר הכיר את התורה?

לא יודע. אבל זה לא קשור בכלל למה שכתבתי.
היטלר נחשב רשע לא בגלל שהוא עבר על מה שכתוב בתורה (הוא לא אמור לקיים את מה שכתוב בתורה). היטלר הוא רשע כי הוא עשה דברים רעים מאוד (שכל אדם אמור לא לעשות גם אם הוא כופר גמור ולא שמע מעולם על אלוקים ועל התורה).
נו, באמת... אלו הטיעונים שלך?
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 08 יולי 2013, 22:07

טבעי כתב:ועמך כולם צדיקים..

כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא שנאמר ועמך כולם צדיקים לעולם יירשו ארץ נצר מטעי מעשה ידי להתפאר ואלו שאין להם חלק לעולם הבא האומר אין תחיית המתים מן התורה ואין תורה מן השמים ואפיקורוס. (משנה סנהדרין)
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 08 יולי 2013, 22:14

מלכות יוון שגזרה נגד התורה הם רשעים? הרי הם לא ידעו מה זה תורה?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 08 יולי 2013, 22:46

משולש כתב:מלכות יוון שגזרה נגד התורה הם רשעים? הרי הם לא ידעו מה זה תורה?

אולי תאסוף את כל הקושיות מהסוג הזה ואענה עליהם בפעם אחת?...
אם הם לא האמינו וכו' הם לא היו רשעים במה שלא הלכו בדרך התורה.
אם אם עשו מעשים רעים (שגם גויים אמורים לא לעשות גם בלי להאמין בקב"ה ובתורה) הם רשעים.
ויתכן גם מצב של מי שלא מאמין ולא יודע כלום, אבל הוא נלחם נגד הקב"ה וגם זה חמור מאוד.

אתה בטח רוצה להוכיח מהלשון "כשעמדה עליהם מלכות יון הרשעה"... על קושיות כאלו אפשר לענות בקלות בסגנון השו"תי המוכר, בבקשה:
עי' רמב"ם הל' חנוכה פ"ג ה"א שפשטו ידם בממונם ובבנותיהם, והכל מיושב שפיר, ואפשר דקושיא מעיקרא ליתא, וכדלהלן.
דהנה כבר נתחבטו הפוסקים מנא להו להרמב"ם הא דפשטו ידם בממונם ובבנותיהם, דבש"ס שלנו ליתא כה"ג, ויש שכתבו שהרמב"ם למד כן מכתבי ההיסטאריאנים כיוסף בן מתתיהו וכדומה, אמנם דוחק גדול לומר כן דהא פסק הרמב"ם (ונעלם ממני מקומו כעת ואין לפני הספרים ואכמ"ל) שאין לאדם להסתכל בספרים אלו מחשש ספרי מינות ושיחה בטלה וכיו"ב, וע"כ דהרמב"ם דייק לשון שתיקנו בתפילה ובבהמ"ז מלכות יוון הרשעה, ובכה"ג לכאו' אינה רשעה וכמשנ"ת, אלא מוכח שהאי עוון היה בידם שפשטו ידם בממונם ובבנותיהם ולא נהגו מנהג ד"א, וק"ל.

עוד שאלות?
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 00:17

אתה בעצם אומר שאין רשע בעולם אלא אם כן למד ומאמין באמת בכל לבו, (ולא רק סתם ששמע מדתיים שהרי אם לא מאמין להם לא חייב כלום).
ורק אז הוא נחשב רשע. כי הוא יודע. אבל אם לא יודע את כל הפרטים אז הוא נחשב תינוק שנשבה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 09 יולי 2013, 00:19

גם תינוק שנשבה לבין הנתורי קרתא הוא רק תינוק שנשבה
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 00:55

מי שאינו מאמין שיש אלוקים, גם אם הוא יודע מה כתוב בתורה, הוא לא "יודע שאסור", אלא הוא יודע "שהדתיים חושבים שאסור אבל הם טועים". מי שאינו מאמין בתורה מן השמים - כנ"ל, הוא לא "יודע שאסור". כנ"ל גם מי שאינו מאמין בכך שעלינו לציית לדברי חז"ל הוא לא "יודע שאסור לעשות בורר" אלא הוא "יודע שאתה חושב שאסור לעשות בורר", אבל לשיטתו זה מותר.

ובשלב הבא אומר, שגם מי שנולד לשומרי תורה ומצוות הוא תינוק שנשבה, שהרי הוא לא שמע בעצמו מהקב"ה שאסור לחלל שבת, רק הדתיים אמרו לו. (גם ההורים שלו הם דתיים) והוא לא חייב להאמין להם. שהרי הוא חושב שהם טועים ו"לשיטתו" מותר.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 09 יולי 2013, 01:05

משולש,
את המילים "בכל לבו" לא כתבתי, זה לא גדר ברור ואיני יודע אם נכון וכדאי להכניס את זה.
אבל שאר דבריך נכונים, וגם מי שגדל בבית דתי ואח"כ כפר הוא אנוס בדעות לפי הרדב"ז, אם כי אינו תינוק שנשבה.
יש כאן כמה מושגים, וכדאי שתקרא את מה שהבאתי לעיל.
יש תינוק שנשבה שזה מי שגדל בין הכופרים ולא ידע מעולם שאסור (כמעט כל החילונים), ויש "אומר מותר" (סוג של טעות בהלכה) שעל זה יש מחלוקת בגמ' אם כאנוס דמי או לא, יש אנוס בדעות שזה כל מי שבדק והגיע למסקנה שהאמונה אינה נכונה (זה גם חלק מהיוצאים בשאלה). רשע זה מי שמאמין ויודע שאסור ואעפ"כ עובר עבירה לתיאבון או להכעיס, ויש מי שעובר בשוגג שלא ידע על פרט מסוים שהוא אסור (מי שלא יודע עיקר שבת מבואר להדיא בגמ' שאינו שוגג אלא תינוק שנשבה) או שהיום שבת וכיו"ב.
לא צריך להיבהל מהשלב הבא. צריך להישיר מבט אל התורה ולהיות מוכן ללמוד אותה ברצינות גם אם מה שיוצא ממנה הוא לא בדיוק מה שסיפרו לנו.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי חסיד » 09 יולי 2013, 01:05

סקאפלער כתב:גם תינוק שנשבה לבין הנתורי קרתא הוא רק תינוק שנשבה

נרגעתי
חסיד

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 06:43

אבל שאלתי שאלה:
הרי אותו אחד שאמר לי שאסור ליסוע בשבת, הוא אותו אחד שאמר את זה גם לחילונים. אז למה הם נקראים תינוקות שנשבו ואנוסים, ואני לא??
למה להם יש את הזכות לא להאמין למה שמלמדים אותם ולי אין??
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 09 יולי 2013, 10:56

משולש כתב:אבל שאלתי שאלה:
הרי אותו אחד שאמר לי שאסור ליסוע בשבת, הוא אותו אחד שאמר את זה גם לחילונים. אז למה הם נקראים תינוקות שנשבו ואנוסים, ואני לא??

ההבדל הוא נורא פשוט וכבר הסברתי אותו.
נכון שאותו אחד אמר גם לך וגם להם, אבל אתה מאמין שהוא אמר לך אמת, והחילונים לא מאמינים שהוא אמר להם את האמת.
אם גם אתה באמת לא תאמין שמה שאמרו לך אמת, תהיה אנוס בדעות (תינוק שנשבה אינך יכול להיות כי קיבלת חינוך יהודי).
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי מלמעלה » 09 יולי 2013, 11:10

שילת כתב:

נכון שאותו אחד אמר גם לך וגם להם, אבל אתה מאמין שהוא אמר לך אמת, והחילונים לא מאמינים שהוא אמר להם את האמת.
אם גם אתה באמת לא תאמין שמה שאמרו לך אמת, תהיה אנוס בדעות (תינוק שנשבה אינך יכול להיות כי קיבלת חינוך יהודי).

זה בעצם מחזק את "משולש", כי הרי אם כולנו היינו מאמינים בשלמות הרי כולנו התנהגנו אחרת, והתיקון היה כבר מגיע לעולם.
אך האמת שבתוך תוכנו אנחנו לא מאמינים לגמרי (לא בזדון, רק מתוך בלבולי דעת, טרדות הזמן, הסתר פנים וכו')
א"כ מה משנה בכמה אחוזים מאמינים...
הכל מלמעלה והכל בשביל מעלה
סמל אישי של המשתמש
מלמעלה

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 09 יולי 2013, 12:36

הסרטון פשוט מזעזע.

הילד נראה מפוחד - מן הסתם המצלם הוא חייל במדים, אחרת אין לילד דרך לדעת שמדובר בחייל חרדי - ולכן הפחד שלו גם מובן.

עכשיו, אני נגד קריאות וקמפיין החרדקים, ואני סבור שכל מי שקשור לזה יתן על כך את הדין בגיהנום, על פגיעה בכבוד חברו.
מצד שני, הילד פה פשוט נתפס לטמטום ואינו אשם. אני מצפה מאדם בוגר שלא יצעק על ילד קטן, לא יכריח אותו לומר משהו שהוא לא חושב, בפרט לא במצב שהוא נפל מהאופניים עליהם רכב (- הילד הרי לא ירד מהם רק כדי להשתחוות ואז הוריד את הכיפה). אני מצפה מאדם בוגר שינהג באחריות, יתייחס בסלחנות לילד וימשיך הביתה בחיוך.

מי שאשם גם במצב הזה, הם האייתולות ממונרו, מממני הקמפיין, הוגיו, פעיליו, והמשתפים פעולה עמו.

דורות על גבי דורות לא היה כזה בזיון כבוד ישראל ורמיסת הלכות 'בין אדם לחברו' מצד אנשים הקרויים חרדים. כדי שלא יהיה קטרוג נאמר שלשמחתנו רוב מנין ובנין בני ישראל החרדים לדבר ה' לא רואים כך את הדברים ואינם משתפים פעולה, מעבר לכמה ילדים קטנים וזבי חוטם שלא קיבלו חינוך בבית. רח"ל.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי עוד אחד » 09 יולי 2013, 12:43

דווקא אני שמעתי מהרבה אנשים שמבינים את הצורך בקמפיין זה
אמנם אני לא ראיינתי את רוב מנין ובנין וכו'...
עוד אחד

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 09 יולי 2013, 12:45

מלמעלה כתב:
שילת כתב:

זה בעצם מחזק את "משולש", כי הרי אם כולנו היינו מאמינים בשלמות הרי כולנו התנהגנו אחרת, והתיקון היה כבר מגיע לעולם.
אך האמת שבתוך תוכנו אנחנו לא מאמינים לגמרי (לא בזדון, רק מתוך בלבולי דעת, טרדות הזמן, הסתר פנים וכו')
א"כ מה משנה בכמה אחוזים מאמינים...

הנושא שאתה מעלה עכשיו הוא קצת נפרד.

האם העובדה שאנחנו חוטאים מלמדת שחסר לנו באמונה?
הרבה פעמים אומרים שכן, ויש בזה גם סברא, הרי אם היינו חיים במאה אחוז את האמונה (בין אם זה אמונה של ג"ע וגיהנום ובין אם זה אמונה בקב"ה ותורתו בלי שכר ועונש) הרי לא היינו חוטאים.
מו"ר טוען שלא נכון לטעון כך, לא מכיון שעצם הטענה איננה נכונה אלא מכיון שאין אפשרות לחיות אמונה במאה אחוז, ולכן גם אין דרישה שנחיה כך, וממילא א"א לומר ש"חסר לנו באמונה". אדם שמאמין, בשעה שאינו עומד בפני ניסיון, בקב"ה ובתורה, אז הוא אדם מאמין לגמרי, ובשעת ניסיון גם יוסף הצדיק כמעט נכשל לולי שדמות שיוקנו של אביו וכו' [והרי אם אריה היה נכנס לחדר שם יוסף הצדיק לא היה חוטא, וע"כ שהאמונה הייתה חלשה אצלו מאריה ממשי, ואעפ"כ הוא יוסף הצדיק]. בקיצורף שעת ניסיון אמנם מלמדת שאין לנו אמונה חושית במאה אחוז, אבל זה לא אומר שצריכה להיות לנו אמונה כזו.
החילוק בין אדם מאמין לאדם לא מאמין אינו נמדד בשעת ניסיון אלא בשעה רגילה.

ואגב, יש גם מושג "יצרו אנסו", וזה כבר עוד שלב שנכון גם לגבי מאמינים שלפעמים הם נחשבים אנוסים מחמת יצרם.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 14:00

שילת כתב:אם גם אתה באמת לא תאמין שמה שאמרו לך אמת, תהיה אנוס בדעות (תינוק שנשבה אינך יכול להיות כי קיבלת חינוך יהודי).

דהיינו עכשיו לימדתנו דבר חדש: לא רק שהחילונים הם אנוסים כתינוק שנשבה, אלא גם מי שגדל בבית שומר תו"מ וכופר הוא "אנוס בדעות".
כולם מסכנים וכולם אנוסים, אף אחד לא עושה רע מרצונו כמובן, (חוץ ממי שמגרש יהודים מגוש קטיף)
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 14:17

שילת כתב:תינוק שנשבה אינו שוגג, הוא הרבה יותר קרוב לאונס ע"פ ההגדרה ההלכתית. דעת ר"י ור"ל בשבת ס"ח ע"ב שהוא נחשב אנוס ועי' ברש"י שם שאומר מותר אנוס הוא [אמנם אין הלכה כמותם], ועי' רמב"ם ממרים פ"ג לגבי בני הקראים שכיון שגדלוהו על טעותם אע"פ ששמע אח"כ שהוא יהודי והראה היהודים ודתם הרי הוא כאנוס. [זה היה הבסיס של החזו"א להגדיר את כל החילונים בימינו כתינוקות שנשבו].
ועי' רדב"ז ח"ד סי' קפז לגבי "מי שטועה באחד מעיקרי הדת מחמת עיונו הנפסד", וכתב הרדב"ז "שלא נקרא בשביל זה כופר", וביאר הטעם "כיון שאין כפירתו אלא מפני שחושב שמה שעלה בעיונו אמת, ואם כן אנוס הוא ופטור". לפי"ז גם אפיקורסים גמורים, אם אינם כופרים בזדון ליבם אלא מחמת שחקרו והגיעו למסקנה שאינה אמת, נחשבים אנוסים.

הרמב"ם פוסק (שגגות ב - ו) שתינוק שנשבה הוא שוגג וחייב להביא קרבן על כל עבירה שעשה באותו זמן. ומה שהבאת ממש"כ בממרים שהוא נחשב אנוס, הכוונה רק לאפוקי ממזיד, אבל וודאי שזה לא פוטר אותו מקרבן ככל שוגג.
(והראיה, שהכ"מ שם מביא שהוא לשיטתו בפיה"מ חולין א', ושם הוא כותב מפורש "הרי הם כמו האנוסים ... שכל מה שעבר שגגה").
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 14:33

כל זה הוא רק לפי מה שאמרת שחילונים הם תינוקות שנשבו.
אבל לפי רוב הפוסקים הם מזידים גמורים כיון שנמצאים בין יהודים חרדים, ויש עשרות אירגוני תשובה שעושים הכל כדי להחזיר את עם ישראל בתשובה, אין מי שלא יודע היום על התורה ומצוותיה. אמנם יש קצת קולא ממזיד גמור כיון שהם מוסתים יומם ולילה על ידי התקשורת ומערכת החינוך שלהם.

ואלו הגדולים שסוברים שחילוני אינו תינוק שנשבה:
א. ר' משה פיינשטיין.
ב. הגרש"ז אוירבך.
ג. הגרי"ש אלישיב.
ד. הגר"ש וואזנר.
ה. הגר"נ קרליץ.
ו. הגר"ח קנייבסקי סובר שהם ספק נשבו ספק מזידים.
ז. החזון איש גם כן חושש לחומרא שהחילונים נקראים מזידים.

אולי אעלה בהמשך את מאמר הרב מנחם אדלר מישורון על הנושא.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 09 יולי 2013, 21:59

משולש כתב:
שילת כתב:אם גם אתה באמת לא תאמין שמה שאמרו לך אמת, תהיה אנוס בדעות (תינוק שנשבה אינך יכול להיות כי קיבלת חינוך יהודי).

דהיינו עכשיו לימדתנו דבר חדש: לא רק שהחילונים הם אנוסים כתינוק שנשבה, אלא גם מי שגדל בבית שומר תו"מ וכופר הוא "אנוס בדעות".
כולם מסכנים וכולם אנוסים, אף אחד לא עושה רע מרצונו כמובן, (חוץ ממי שמגרש יהודים מגוש קטיף)

קודם כל מה הליצנות הזו על מי שמגרש יהודים מגוש קטיף?
אין לך שמץ של מושג מה דעתי על גוש קטיף.
זה שאתה מדמיין אותי כמיזרוחניק לא עושה אותי לכזה, גם אם מאוד תרצה.
וחבל שאתה סתם מתלוצץ.

לעצם הענין, זה לא אני, זה הרדב"ז.
להעתיק לך? בבקשה:
שו"ת רדב"ז ח"ד סי' קפ"ז.
(אלף רנה) על ששאלת על ענין הדורש אשר דרש ברבים שישראל היו חושבים שמרע"ה היה אלוה.
כבר כתבתי לך כמה יש בסברא זו מהדופי והזיוף. אעפ"י שכתבתי שיש ללמד עליו קצת זכות שלא אמר כן אלא על ערב רב.
יפה דקדקתי בלשוני שכתבתי קצת זכות והאמת הוא שהוא קצת מן הקצת מפני שדברים אלו נקראו אצלי אגדות של דופי לא ראיתי להטריח קולמוסי בהם. כי לא לזה לבד היה ראוי להוכיח אלא לכל הדורשים הבאים מאותם המלכיות שבודים מלבם דברים להוציא המקראות מפשוטן לגמרי. ומדרשי רז"ל הקדושים מציירים צורות נכריות ובילדי נכרים יספיקו והיה צריך להאריך בזה לעשות ממנו ספר וידעתי כי דברי יכאיבו את מי שישנו ואת מי שאינו ולישרי להו מרייהו. ולכן בחרתי השתיקה.
ולענין אם זה הדורש ראוי לעונש שדבר כנגד כבודו של מרע"ה דקי"ל כשם שנפרעין מן העובדים כך נפרעין מן הנעבדים כדאיתא באגדה בדוכתי טובא ועלה בדעתי לתקן את אשר עותו באמרי שערב רב חשבו כן בלבם ולא היו נוהגין בו מנהג אלהות ולא היו מודיעים הדבר לשום אדם. ולא אמרינן כך נפרעין מן העובדים אלא בזמן שעובדים אותם ממש ונוהגים בהם מנהג אלהות. וזה האיש לא כיון לומר שהיו עובדים אותו אלא שהיו חושבים שהיה אלוה אע"ג דכתיב למען תפוס את בית ישראל בלבם. הני מילי לגבי העובד שנפרעין ממנו על מחשבת ע"ז אבל לגבי הנעבד אין נפרעין ממנו אלא כשעובדין אותו בפועל בעבודה מן העבודות ולישנא הכי דייקא.
כך עלה בדעתי לתרץ לפי שיטתו אבל הוא בעצמו לא הניחני לפרש דבריו כך כפי מה שכתבת שפירש על פסוק ויחל משה את פני ה' אלהיו אם הם עשאוני אלוה אין קפידא בזה מפני שאני מקבל לך לאלוה עד כאן. ומשמע שהיה משה יודע שעשאוהו אלוה ולא היו דברים שבלב ואם כן זו קשה יותר מכל מה שכתבת כי למה לא החזירם משה מזה הטעות ויפרשם להם האמת כי אין אלוה מבלעדי ה' וכי תימא שהחזירם ולא קבלו היה לו לדון אותם כעוע"ז דמה לי עגל ומה לי דבר אחר וקי"ל כל המודה בעכו"ם אעפ"י שלא עבדה הרי זה מחרף ומגדף. והמקבל עליו אחד מכל מיני עכו"ם באלוה חייב סקילה ואפי' הגביה לבנה ואמר לו אלי אתה וכן כל כיוצא בזה חייב ואיך אפשר שיהיו ערב רב מקבלים את משה לאלוה והוא יודע ושותק וזה גרעון גדול בחיק בחיר האל ונאמן ביתו שיאמר עליו כיוצא בזה.
ולא מצאתי טעם לפוטרו מן העונש זולת מפני שהוא טועה בעיונו ותקנתו קלקלתו. ולא עדיף האי ממי שטועה באחד מעיקרי הדת מחמת עיונו הנפסד שלא נקרא בשביל זה כופר. והרי הלל היה אדם גדול וטעה באחד מעיקרי הדת שאמר אין להם משיח לישראל שכבר אכלוהו בימי חזקיהו. ומפני זה הטעות לא חשבוהו כופר ח"ו דאם לא כן איך היו אומרים שמועה משמו. והטעם מבואר כיון שאין כפירתו אלא מפני שחושב שמה שעלה בעיונו אמת ואם כן אנוס הוא ופטור. אף הכא נמי טועה בעיונו הוא ואדרבא לפי דעתו זו המשובש חושב שמעלה את מרע"ה למעלה יותר ממעלתו וחס ליה לרבן של כל הנביאים שיאמר עליו ככה כללות הדברים תעמיד עליו עדים איך אמר שערב רב עשו את מרע"ה אלוה והוא ידע בדבר.
עוד תעיד אליו משמי ותראה לו כתב זה שהפירוש אשר עשה הוא טעות מפורסם בפשטי הכתובים והוא פנים שלא כהלכה וימשך ממנו הריסה בדת אם רוצה לחזור בו מוטב ואם לאו תשלח לי קבלת העדות הזה וגודא רבה אשדי עליה כי אם היה כותב אלי הייתי מוכיחו ומכריחו ומבריחו עד חרמ"ה /חרמה/. אבל עדיין לא ראיתי כתבו ואין דרכי לישאל לאין דורש ומבקש. והאלהים יבקש את עלבון בחירו וכל ישראל נקיים:
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 09 יולי 2013, 22:05

משולש כתב:
שילת כתב:תינוק שנשבה אינו שוגג, הוא הרבה יותר קרוב לאונס ע"פ ההגדרה ההלכתית. דעת ר"י ור"ל בשבת ס"ח ע"ב שהוא נחשב אנוס ועי' ברש"י שם שאומר מותר אנוס הוא [אמנם אין הלכה כמותם], ועי' רמב"ם ממרים פ"ג לגבי בני הקראים שכיון שגדלוהו על טעותם אע"פ ששמע אח"כ שהוא יהודי והראה היהודים ודתם הרי הוא כאנוס. [זה היה הבסיס של החזו"א להגדיר את כל החילונים בימינו כתינוקות שנשבו].

הרמב"ם פוסק (שגגות ב - ו) שתינוק שנשבה הוא שוגג וחייב להביא קרבן על כל עבירה שעשה באותו זמן. ומה שהבאת ממש"כ בממרים שהוא נחשב אנוס, הכוונה רק לאפוקי ממזיד, אבל וודאי שזה לא פוטר אותו מקרבן ככל שוגג.
(והראיה, שהכ"מ שם מביא שהוא לשיטתו בפיה"מ חולין א', ושם הוא כותב מפורש "הרי הם כמו האנוסים ... שכל מה שעבר שגגה").

את הסתירה ברמב"ם ראיתי, וזה מה שכתבתי [בהודעה המצוטטת ממני כאן] שמצד אחד אין הלכה כר"י ור"ל שתינוק שנבה הוא אנוס, ומצד שני הרמב"ם כן כותב על בני הקראים שהם תינוקות שנשבו "הרי הוא כאנוס". התירוץ שלך דחוק מאוד, ויותר פשוט לומר שלדעת הרמב"ם הם שוגג הקרוב לאונס, ולכן מצד אחד חייבים חטאת ומצד שני הם "כאנוס", דהיינו כמו אנוס אבל לא ממש.
זה כמובן בדעת הרמב"ם. לדעת הרדב"ז (ראה לעיל) גם מזיד גמור נחשב אנוס אם הוא טועה בעיונו.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 09 יולי 2013, 22:23

משולש כתב:כל זה הוא רק לפי מה שאמרת שחילונים הם תינוקות שנשבו.
אבל לפי רוב הפוסקים הם מזידים גמורים כיון שנמצאים בין יהודים חרדים, ויש עשרות אירגוני תשובה שעושים הכל כדי להחזיר את עם ישראל בתשובה, אין מי שלא יודע היום על התורה ומצוותיה. אמנם יש קצת קולא ממזיד גמור כיון שהם מוסתים יומם ולילה על ידי התקשורת ומערכת החינוך שלהם.

ואלו הגדולים שסוברים שחילוני אינו תינוק שנשבה:
א. ר' משה פיינשטיין.
ב. הגרש"ז אוירבך.
ג. הגרי"ש אלישיב.
ד. הגר"ש וואזנר.
ה. הגר"נ קרליץ.
ו. הגר"ח קנייבסקי סובר שהם ספק נשבו ספק מזידים.
ז. החזון איש גם כן חושש לחומרא שהחילונים נקראים מזידים.

אולי אעלה בהמשך את מאמר הרב מנחם אדלר מישורון על הנושא.

אני מבין שקראת איזה מאמר בנושא. אשמח ג"כ לקרוא, ואם יתברר לי שכתבתי דברים לא נכונים אשמח שיעמידוני על האמת.

לגבי החזו"א הוא כותב דברים ברורים (יו"ד הל' שחיטה סי' ב' סקכ"ח). הוא דן שם לגבי מומר אם זוקק ליבום או לא, וז"ל: ועוד יש בזה תנאי שלא יהיה אנוסוכמש"כ הר"מ פ"ג מהלכות ממרים ה"ג דבניהם ותלמידיהם חשיבי כאנוסים וכתינוק שנשבה, ותינוק שנשבה מביא קרבן כדאמר ר"פ כלל גדול, ומצווין אנו להחיותו ואף לחלל עליו השבת בשביל הצלתו, ובהגה"מ פ"ו מהלכות דעות כתב דאין רשאין לשנאתו אלא אחר שאינו מקבל תוכחה, ובסוף ספר אהבת חסד כתב בשם הגר"י מולין דמצוה לאהוב את הרשעים מה"ט והביא כן מתשובת מהר"ם לובלין, כי אצלנו הוא קודם תוכחה שאין אנו יודעין להוכיח, ודיינינן להו כאנוסים ולכן אי אפשר לנו לדון בזה לפטור מן היבום, וכן לענין שאר הלכות. עכ"ל.
אמנם החזו"א כותב כאן לחומרא, שאינה פטורה מיבום, אבל להדיא הוא כותב "וכן לענין שאר הלכות" ואינו מחלק בין קולא לחומרא.
בעצם, גם לגבי יבום זה גם לקולא, כיון שמדאורייתא מותר לו לייבם אותה ואם היא פטורה מן היבום היא אשת אח. אבל לא למדתי יבמות טוב ואיני יודע לומר בבירור לגבי זה אם זה נחשב רק חומרא או גם קולא.
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 יולי 2013, 23:01

הרדב"ז שהבאת לא מדבר על תינוק שנשבה כלל. אלא על רב גדול שטועה בעיונו,
לא יודע למה הוצרכת לכך כשיש רדב"ז בעצמו (סוף ח"ב תשצו) מאריך מאוד בנושא הקראים, ודעתו שאפילו שנולדו וחונכו על הכפירה הם מזידים ומורידים ולא מעלים כיון שאפילו כשאנחנו מנסים להחזירם בתשובה הם לא רוצים לחזור, וזה שייך בהרבה מאוד חילונים היום, אם כי הרבה מהם כן יחזרו אם יבואו אליהם.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הבא

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אני פה, ביטחון, ועד, יהיה טוב, משה 10, שוע, שים שלום ו־117 אורחים