חסידים ומתנגדים ! ! !

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד

Re: חסידים ומתנגדים ! ! !

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 25 יולי 2013, 20:52

גם כתוב "מלא כל הארץ כבודו" אם כן יש אלקות בעצים ובאבנים.
סמל אישי של המשתמש
משולש

{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

הודעה שלא נקראהעל ידי עוד אחד » 25 יולי 2013, 21:21

שעמום זמן הביניים...
עוד אחד

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 25 יולי 2013, 21:24

משולש, אני מציע שלא נדון בנושאים שלא אני ולא אתה מבינים בהם.
רק רציתי להראות לך שהביטוי שנקטת אינו מוצלח, ולכן הבאתי את לשון הזהר.

לגופו של ענין, זה לא המצאות של חסידים, כשם שהנושא של השגחה פרטית הוא מחלוקת הקדמונים, שלדעת הרמב"ם ודעימיה השגחה פרטית הוא רק לישראל, אבל המקובלים (עוד מלפני החסידים) נקטו שהשגחה פרטית היא לא רק לישראל ולא רק לבני אדם.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 25 יולי 2013, 21:27

שמערל, שמערל, היכן אתה ??
הצית גפרור וברח.....
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 25 יולי 2013, 21:31

י. בהיר כתב:משולש, אני מציע שלא נדון בנושאים שלא אני ולא אתה מבינים בהם.

לגופו של ענין, זה לא המצאות של חסידים, כשם שהנושא של השגחה פרטית הוא מחלוקת הקדמונים, שלדעת הרמב"ם ודעימיה השגחה פרטית הוא רק לישראל, אבל המקובלים (עוד מלפני החסידים) נקטו שהשגחה פרטית היא לא רק לישראל ולא רק לבני אדם.

אף אחד ביהדות לא אמר שהשגחה פרטית היא רק לישראל, וכל התנ"ך מלא בהשגחה פרטית בבני נח.(נבוכדנצאר כורש חירם מלך צור, וכו' וכו' וכו' ) (אקוה ליחס רציני, בדברים הנוגעים לעיקרי האמונה. (והמחלוקת היתה על בעלי חיים, ובזה הושוו כל גדולי הדורות שודאי יש השגחה פרטית על בעלי חיים).
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 25 יולי 2013, 21:52

שכל חד וצלול כתב:

אף אחד ביהדות לא אמר שהשגחה פרטית היא רק לישראל, וכל התנ"ך מלא בהשגחה פרטית בבני נח.(נבוכדנצאר כורש חירם מלך צור, וכו' וכו' וכו' ) (אקוה ליחס רציני, בדברים הנוגעים לעיקרי האמונה. (והמחלוקת היתה על בעלי חיים, ובזה הושוו כל גדולי הדורות שודאי יש השגחה פרטית על בעלי חיים).

זה לא כ"כ פשוט, כי צריך להגדיר מהי השגחה פרטית. בודאי שיש שכר ועונש, אבל השגחה פרטית היא להוציא את האדם מהמסגרת שסביבו והמצב שסביבו (הגר"ח פרידלנדר עוסק בסוגיה זו). אני חושב שגם מה שכתבת זה נכון, פשוט תלוי בהגדרה של "השגחה פרטית".
אגב, הגר"א מוילנא הלך בזה בשיטת המקובלים בפירושו לספרא דצניעותא שהשגחה פרטית היא בכל פרטי הבריאה (באמת בהודעה הקודמת כתבתי מתחילה "בכל פרטי הבריאה", ואח"כ תיקנתי לניסוח יותר פרווה, אבל עכ"פ כך כתב הגר"א.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 25 יולי 2013, 21:55

י. בהיר כתב:
שכל חד וצלול כתב:

זה לא כ"כ פשוט, כי צריך להגדיר מהי השגחה פרטית. בודאי שיש שכר ועונש, אבל השגחה פרטית היא להוציא את האדם מהמסגרת שסביבו והמצב שסביבו (הגר"ח פרידלנדר עוסק בסוגיה זו). אני חושב שגם מה שכתבת זה נכון, פשוט תלוי בהגדרה של "השגחה פרטית".
אגב, הגר"א מוילנא הלך בזה בשיטת המקובלים בפירושו לספרא דצניעותא שהשגחה פרטית היא בכל פרטי הבריאה (באמת בהודעה הקודמת כתבתי מתחילה "בכל פרטי הבריאה", ואח"כ תיקנתי לניסוח יותר פרווה, אבל עכ"פ כך כתב הגר"א.

אולי פשוט תגיד טעיתי, תהיה בוגר ואל תשחק בעיקרי האמונה, אתה פשוט מדבר שטויות. (ומשפיע על כל מי שקורא כאן) (ומה הקשר עכשיו הגר"א מוילנא, כבר כתבתי שאין בזה מחלוקת כלל).
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 25 יולי 2013, 22:00

כוי בריה בפני עצמה היא ולא הכריעו בה חכמים וכו'.
ראה בספר דרך ה' להרמח"ל ח"ב פ"ד.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 25 יולי 2013, 23:21

דברי הרמח"ל: בשעה שנחלק העולם שם הקב"ה ע' פקידים על אומות העולם מסוג המלאכי, והשר שעליהם ישגיח עליהם השגחה פרטית והוא יתברך ישגיח עליהם השגחה כללית, אמנם לא מפני זה ח"ו תעדר ידיעתו ית"ש בפרטיהם, אבל הענין הוא שאינו משגיח ומשפיע לפרטיהם, ודבר זה תבינהו במה שנבאר עוד בעז"ה.
(יעויי"ש דברים מאוד עמוקים), עכ"פ לא מוריד הביקורת מי. בהיר שכתב על גבי הפורום דברים שניתן לפרשם ממש כפשוטו שאין כל השגחה על יחידי אומות העולם. (ודי בזה).
אני מסכם בזאת כל מה שאמרו עלי היום:
א. מיסטר.
ב. טיפש חד וצלול.
ג. משכיל.
ד. לא מאמין בה'.
ה. לא מסתכל בדברים בסיסיים.
ו. לא מדבר לגופו של ענין.
ז. מסתובב בפורומים של נשים.
ח. עפ"ל. מסתובב באתרי אינטרנט, מדבר בלשון הדיוט
ט. מעדיפים לא להתרכז בדברים שלך.
י. אתה יכול לקום וללכת.
יא. אחרון חביב "כוי"..
(סליחה שכחתי, היה גם משהו שאני ליטאי שאוחז שהוא ישות גמורה, משהו כזה.. מילים לא ברורות אבל העלבון ברור גם ברורו!!!)
מה בן אדם נורמלי היה עושה במצב כזה, היה בוכה כל היום, שבור ורצוץ לא מסוגל לעשות כלום.
להישבר? להיכנע? להתרופף?.....
לא ולא! האמת חזקה כצור סלע.
אמשיך לשרתכם נאמנה ואת מעליבי על אחת כמה וכמה.
עבדכם הנאמן
שכל חד וצלול.
נערך לאחרונה על ידי שכל חד וצלול בתאריך 25 יולי 2013, 23:36, נערך פעם אחת בסך הכל.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 25 יולי 2013, 23:23

כל הכבוד לשכל! אשריך שנתפסת על דברי תורה (וכמובן לא לשכוח להוסיף "והחסידות" הרי "יד החסידים על העליונה", לא?)
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 25 יולי 2013, 23:50

ר' שכל,
אם מה שכתבת באות ח' "מדבר בלשון הדיוט" הכוונה אלי, אני דבר ראשון:

מבקש סליחה!!

לא התכוונתי לפגוע, ואוכיח זאת:
כתבתי "דורש לשון הדיוט" של התקשורת החרדית העכשווית ובפרט האינטרנטית. כלומר שאתה דן מעיין דורש ולומד מביטויים שציטתת - ולכן המילה לשון הדיוט לא מכוון אליך.

תקרא שוב.
אם הבנת מה טוב, ואם לא לא נורא.
ומאוד נראה לי שההבנה שלך באותם נתונים על חסידים, אם זה סיפורם או ספרים או עובדות - אחת היא. זה באותה רמת אי הבנה, ולא בזדון.

לצערי קצר מצע פורומינו מהשתרע בשביל לפרט לפרטים וללמד יסודות בסיסיים, כדי ליישר את ההבנה בנושאים הללו.

והעיקר - אסור לחבר בין הנכתב בוירטואל, בלי הכרה בין הכותבים - לרמה האישית. תמיד הכוונה היא על הטקסט ולא על האדם שמאחוריו, וזה לא נכון לקחת את הדברים כעלבון אישי.
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 25 יולי 2013, 23:58

ובכל זאת זה משפיע. מנסיון. (אני מתאר לעצמי שאתה כמנהל "חטפת" לא פעם מכות וירטואליות ואתה יודע כמה הם כואבות למרות וירטואליותן).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 26 יולי 2013, 00:41

.
נערך לאחרונה על ידי י. בהיר בתאריך 26 יולי 2013, 00:58, נערך פעם אחת בסך הכל.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 26 יולי 2013, 00:47

נזכרתי במשל הידוע "איך ויין נשיט אויף דעם פסק, נאר פאר וער איז דער זאג אמבינות אויף מיר".
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי כרם » 26 יולי 2013, 00:49

י. בהיר כתב:רבותי, אביסעלע רחמנות אויף דעם שארפער און קלארער קאפ !
עהר שיסט און וויינט, שיסט און וויינט.

כאווער, דא שרייבט מען העבעריש.
כֶּרֶם אָדָם חֲסַר לֵב (משלי כד ל)
כרם

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 26 יולי 2013, 01:38

חברים.
אגיד את האמת. אחרי כל הויכוח והפילפולים שהיה לי אתמול והיום בבוקר עם 'משולש'. וכעת אני הנני עוקב אחרי כל הדיונים שהיו היום
הגעתי למסקנא שהמתנגדים צודקים, והחסידים אכן אין להם שכל.
אני רואה כל הזמן שמתקיפים את החסידים בכל מיני האשמות מכל מיני סוגים, והם מצטדקים, ומנסים להבהיר לאנשים שלא רוצים להבין, מושגים בקבלה אודות ההתקשרות לצדיקים, מושגים הלכתיים כשיטת רבינו תם, וללמדם קצת הסטוריה.

לאחר מחשבה שניה, אף אחד לא מוכן לקבל את נימוקי הצד השני, וככל שירבו להסביר, ימשיכו להתקיף ולחפש עוד מומים.
אולי השיטה הנכונה היא פשוט להעביר את המאבק למגרש של הצד השני. אולי צריך למנות את כל החסרונות של הצד ה'מתנגדי', ושיעמלו הם להצדיק את עצמם, והחסידים יתקיפו.

(בעצם זה לא רלוונתי, כי הם מושלמים...).

לא התכוונתי ברצינות. רציתי קצת לחדד שהפורום הזה לא מוביל ולא מקדם לשום מקום, וכדאי לנעלו שעה אחת קודם.
אני מתכונן להשתדל שלא להשתתף יותר (ואקווה שאצליח לעמוד בכך ולהתאפק...).
ובאו כולם בברית יחד, נעשה ונשמע אמרו כאחד, ופתחו וענו ה' אחד...
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי ממוש » 26 יולי 2013, 01:43

תגיש בקשה למנהלים לסגור את הפורום
שיהא שם שמים מתאהב על ידינו
סמל אישי של המשתמש
ממוש

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 26 יולי 2013, 03:56

אחרי העברה על כל האשכול הזה, ראיתי שב"ה אין כאן חסידים ואין כאן מתנגדים,
כל הוויכוחים הם פטפוטים של מה בכך, כדברים בטלים שאין בהם ממש,
ובין השוטים יש עוד החושבים, שהחסידות של זמנינו הם המה החסידים שנתייסדו ע"י הבעש"ט הק',
והמתנגדים של זמנינו הם המה התלמידים של הגר"א מווילנא והנודע ביהודה ז"ל.

והדבר הכאוב ביותר, הוא על אלו החושבים לעצמם כגדולים ויודעים ומבינים, להכניס את ראשם בין ההרים הגבוהים לומר למי הצדק. וחז"ל אמרו "אם ראשונים מלאכים אנו בני אדם, ואם ראשונים בני אדם אנו כחמורים".

האם אנו כחמורים, ולא כחמורו של פנחס בן יאיר, יש לנו איזה מושג גם חלק מאלף גדלותם וצדקתם של רבותינו המתנגדים והחסידים, שהיו לפני מאה שנה? ומי עוד מדבר מהראשונים כמלאכים שהיו לפני יותר ממאתיים שנה? איך אנו אזובי קיר מלאים בעבירות מכף רגל ועד ראש, וראשינו שקוע בנו"ן שערי תאוות, איך לא יעלה פחד ורעדה לחשוב בכלל מהאי גדולים וצדיקים קדושים וטהורים? איך אפשר לנו בכלל להשיג אפס קצהו מגודל קדושתם ומסירת נפשם להשי"ת אשר עבדו את ה' בתורה ועבודה, הן בגדולי וראשי המתנגדים, והן בגדולי הצדיקים והחסידים.

במקום להכניס את ראשינו להבין אפס קצהו מהמלאכים הללו, אנו צריכים להתבונן איך שיותר מאלפי ורבי רבבות פרסאות אנו רחוקים מהם בתורה ועבודה, ומכל הרוח חיים שלהם, ואין לנו שום מושג כלל וכלל! ותכלית הידיעה שנדע אשר לא נדע!
נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 26 יולי 2013, 09:35

אין שום צורך להגיע לדרגה של גדולי הצדיקים והחסידים מהדורות הקודמים בשביל ללכת בדרך שהם הורו לנו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 26 יולי 2013, 09:44

נעשה ונשמע כתב:חברים.
אגיד את האמת. אחרי כל הויכוח והפילפולים שהיה לי אתמול והיום בבוקר עם 'משולש'. וכעת אני הנני עוקב אחרי כל הדיונים שהיו היום
הגעתי למסקנא שהמתנגדים צודקים, והחסידים אכן אין להם שכל.
אני רואה כל הזמן שמתקיפים את החסידים בכל מיני האשמות מכל מיני סוגים, והם מצטדקים, ומנסים להבהיר לאנשים שלא רוצים להבין, מושגים בקבלה אודות ההתקשרות לצדיקים, מושגים הלכתיים כשיטת רבינו תם, וללמדם קצת הסטוריה.

לאחר מחשבה שניה, אף אחד לא מוכן לקבל את נימוקי הצד השני, וככל שירבו להסביר, ימשיכו להתקיף ולחפש עוד מומים.
אולי השיטה הנכונה היא פשוט להעביר את המאבק למגרש של הצד השני. אולי צריך למנות את כל החסרונות של הצד ה'מתנגדי', ושיעמלו הם להצדיק את עצמם, והחסידים יתקיפו.

(בעצם זה לא רלוונתי, כי הם מושלמים...).

לא התכוונתי ברצינות. רציתי קצת לחדד שהפורום הזה לא מוביל ולא מקדם לשום מקום, וכדאי לנעלו שעה אחת קודם.
אני מתכונן להשתדל שלא להשתתף יותר (ואקווה שאצליח לעמוד בכך ולהתאפק...).

אני כותב הודעה אחרונה, ואני מקווה שייצא מפה טעם של אחוה שלום וריעות, לכן בבקשה מאוד להתמקד.
יש שיטות של חסידים ויש שיטות של ליטאים, להללו ולהללו יש גדולי עולם שעומדים מאחוריהם, יש רבבות עם ישראל יראים ושלמים שעומדים מאחוריהם, הללו והללו כתבו ספרים שלמים על דרכם.
המחלוקת ביניהם היא על דרך היהדות, תתאר לך שיש מחלוקת בצבא, גנרל אחד חושב שצריך להזיז את הכוחות מסוריה אחרת כל ישראל תושמד, וגנרל אחר חושב בדיוק הפוך, הרי השנאה שלהם תהיה תהומית, ואעפ"כ זה נורמלי וצפוי, מה אפשר לעשות כל אחד חרד מאוד על גורל עמו ולאומו, ובמצב כל כך קריטי טבעי שהמחלוקות יהיהו סוערות, גם ספינת עם ישראל נמצאת ככבשה בין שבעים זאבים גשמיים ורחניים, ולכן טבעי שיהיו מחלוקות סוערות מאוד.
עכשיו בקשר לדעותי, אני בעיקרון לא באתי למרות שאולי נסחפתי, אבל עכ"פ העיקרון שלי היה לא ממש לשכנע אחד בצדקת השני, וגם לא לנסות להבין, כי ברור לי שיש הסברים שלמים, אם אני רוצה להבין אני יכול לקרוא מדפים שלמים של ספרי חסידות שהם עמוקים מאוד ולהבין.
הנושא שבוער לי זה לדעת שיש מחלוקת, והמחלוקת חיה ונושמת, זה לא שכולנו אוכלים היום תפוחי אדמה כמו המשל הידוע, אלא יש מחלוקת, אני אישית שייך לציבור הליטאי לא רק בגלל שנולדתי שם, אלא בגלל עוד הרבה הרגשים שיש לי, וכמובן אין לי ענין לשכנע חסיד אלא רק לעשות מה שהקב"ה רוצה.
עכ"פ זה הנושא שבער לי, מבחינת הליטאים הם מתייחסים לאדמורים במצב שלילי, אין מה לעשות, אם אנחנו רוצים לחיות בשלום, וכמובן אני מאוד רוצה לחיות בשלום ומאוד מעריך את היראת שמים של חסידים, זה צריך להיות מתוך מודעות למצב שלנו, שיש לנו חילוקי דיעות תהומיים, ככה זה בדת היהודית אין פשרות, ואחרי כל החילוקי דיעות התהומיים אנו יודעים שיש יראי שמים בצורה עצומה בציבור החסידי.
סוף דבר: לא באתי לשכנע חסידים אלא רק להדגיש שיש מחלוקת.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 26 יולי 2013, 09:58

שכל, כשאתה אומר להם שעדיין יש מחלוקת, אתה דורך להם על היבלת.
הם לא מסוגלים לישון בשקט לפני שהפריכו את דבריו של אחרון המתנגדים. (זה בסדר, זה קל מאוד כנ"ל "משכילים, זייפנים, מוטעים," ונגמר הסיפור. רק סיפורי הארי פוטר הם אמיתיים ומדויקים והחולק עליהם גם הוא משכיל).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 26 יולי 2013, 11:38

שכל חד וצלול כתב:ואחרי כל החילוקי דיעות התהומיים אנו יודעים שיש יראי שמים בצורה עצומה בציבור החסידי.
תודה, ממש גילית לנו את אמריקע.

סוף דבר: לא באתי לשכנע חסידים אלא רק להדגיש שיש מחלוקת.
אינך צריך להתנצל, אף חסיד עוד לא השתכנע ממתנגד

משולש כתב:שכל, כשאתה אומר להם שעדיין יש מחלוקת, אתה דורך להם על היבלת.
הם לא מסוגלים לישון בשקט לפני שהפריכו את דבריו של אחרון המתנגדים. (זה בסדר, זה קל מאוד כנ"ל "משכילים, זייפנים, מוטעים," ונגמר הסיפור. רק סיפורי הארי פוטר הם אמיתיים ומדויקים והחולק עליהם גם הוא משכיל).

החסידות נתייסד במחלוקת, והמחלוקת ישאר עד ביאת הגואל. אדרבה, יש פתגם בחסידות 'ההתנגדות של המתנגדים הכניסו טעם בחסידות'.
אף אחד לא דורך על היבלת, ואנחנו ישנים ב"ה בשקט.
כבר הגיע הזמן שתצא מהריבוע שלך!
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי יעקב כהן » 27 יולי 2013, 23:04

יש עוד דבר כזה?
קבצים מצורפים
1.PNG
1.PNG (7.87 KiB) נצפה 24653 פעמים
יעקב כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 29 יולי 2013, 03:31

למה בכל הדיון,
הצד החסידי מנסהמיד מההתחלה לברוח, לנעול, להשתיק,
משא"כ הצד הליטאי...
[וגם באשכולות אחרים]
זה אומר משהו באמונה?
גוגל יקר,אתה מוכן לתת לי לסיים משפט לפני שאתה מתחיל לנחש?
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי מוישי » 29 יולי 2013, 04:40

שמערל כתב:ובכן !!!
כמו שכתבתי באשכול של שחיה בצניעות, כל החסידים והמתנגדים מוזמנים לנהל כאן את הויכוחים האידיאולוגיים שלהם בנושאי חסידות - התנגדות וכל מה שביניהם ! ! !

בהצלחה לכולם ! ! !

מחאה חריפה אסור שאשכול כזה יפתח וכי מישהו מאיתנו מבין על מה נחלקו הבעש"ט הקדוש והגר"א מווילנא זיע"א וכי לזה התכוונו?! תמיהני עליכם מישהו יכול להבין מחלוקות אלו שיסודתם בהררי קודש אני ממליץ להנהלת האתר לסגור לאלתר נושא זה שאינו ראוי כלל וכלל!!!!
מוישי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יולי 2013, 08:14

מוישי אתה טועה, לא צריך לרדת לעומק של העומק של דעתם, שהרי הם כתבו בספריהם במפורש ואף אחד לא אסר עדיין ללמוד גר"א או בעל התניא. (חוץ מהגרא"מ שך כשהתניא הפך להיות כלי להסתה)
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 29 יולי 2013, 09:33

ר' משולש, אני נמנע בדרך כלל מלתרום לאשכול הזה, ולו מסיבת רצוני שישקע כבר ויאבד בתהום נשייתם של האשכולות הלשעברים אי שם בדפים הקודמים, ויחול על זה דין איסור הקפצה...

אבל אם זה כבר שוב קפץ בראש, הנה ראיה שכל מי שמדבר פה רק שמע קול הברה וכבר חושב ששמע משהו, וגם יודע להבינו ולהסבירו אף שבאמת להד"ם:
הגרא"מ שך מימיו לא אסר לימוד תניא!!! רק נלחם נגד קביעת שיעור תניא בין בחורי הישיבה, על ידי אנשים שנשלחו למטרה זו מבחוץ. זה היה אי שם משנות תש"כ - תש"ל, לא נראה לי שאתה יכול לזכור את זה (אולי כן,איני יודע גילך).
מה שכן אסר - זה לימוד השיחות והאגרות של הרבי האחרון. לא מסיבת הסתה, אלא מטענות על דברים עקרוניים של שיבוש בדעות לפי דעתו.

דון מינה, מאי הדיוק הזה, ואוקי לאתרא אחריני - ק"ו נין נינו של ק"ו שאיננו מסוגלים בפורום זה להביא דברים מדוייקים מהסטוריה בת מאתיים וחמישים שנה.

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יולי 2013, 09:41

קודם כל זה לא הסטוריה אלא ציטוטים מספריהם של גדולי ישראל. וכי אסור לצטט ספרים של גדולי ישראל רק אם תמכו בחסידות???? אתמהה.

וחוץ מזה אני כתבתי במפורש שאני מדבר אך ורק "כשהתניא הפך להיות כלי להסתה". ואתה מרוב לחצך לא הסתכלת מה כתבתי ומיהרת להתקיף.

ומי שמעוניין אצטט את המכתבים הרלוונטיים:

מכתבים ומאמרים חלק שלישי

רכח
על הכת המסיתים והמדיחים מדרך הישרה החותרים תחת יסוד לימוד התורה
בס"ד יום ב' כ"ז אלול תשמ"ג
לכבוד חד מן חברי' בישיבת... בלתי מכירו הרב מהו"ר... שיחי'
שלו' ורב ברכה עד בלי ירח לו ולכל בני הישיבה שיחי'.
הנה באתי בזה בתשובה על מכתבו אלי, בענין לימוד ספר התניא בין כמה מתלמידי הישיבה, ואקוה כי יתקבלו דברי, כי הם דברים היוצאים מלב ומדעת תורה הנקלט אצלי מדעת רבותי גאוני ישראל מהדור שעבר, ומהגאונים שהיו בחיים עד הזמן האחרון אשר כל בית ישראל סמך עליהם.
וזה הדבר אשר שמעתי ורעדה אחזני, כאשר כת הידוע, אשר מלפנים היתה נחשבת לאחת משיטות החסידות, עם גדולי תורה ויראה, והליכתם היתה על פי שטתם כפי שקבלו מרבותיהם.
אולם לדאבונינו הרב נטתה כת זו מדרך הישרה, והרבו לדבר גבוה גבוה דברים אשר אין לשמוע אותם ואסור לשמוע אותם, ועקרו את האני מאמין המקודש לנו, בתבנית אדם בן תמותה, ומסיתים ומדיחים בכל אופני הסתה, ומלמדים את ספר התניא וכוונתם בזה למשוך לשיטתם ודעתם את כל מי שמתפתה, וכפי ששמעתי שקבוצה מבני הישיבה ומהאברכים משתתפים עמם בלימוד ספר התניא, ובחלקת פיהם מצליחים להשפיע על אברכים ובחורים תמימים, ועל ידי זה כבר אינן מסוגלים להמשיך ללמוד ולעלות בתורה ויראה, כי אצלם אין לימוד התורה יסוד היסודות, ולדעתי זהו נטע זר בהישיבה וחתירה תחת קיומה בעלייתה בתורה ויראת שמים, ובלימוד התורה העיקר הוא לדעת האסור והמותר, ורק אחרי שנתמלא כריסו בבשר ולחם כמו שכתב הרמב"ם בסוף פרק ד' מהלכות יסודי התורה, יש לו להתעסק בפנימיות התורה ובכלל אין להתיחס לכל הדעות וההשקפות ואין להתחשב עמהן כי רבם הם דברים חדשים.
ובאחד מן הפיוטים מתפללים להוגה דעות בדין, שגם הדעות עוברות בבקורת מהקב"ה ואל לנו לחדש חדשות מה שלא שערום רבותינו ואבותינו. והני גומר מכתבי זה בברכה מרובה לכל בני הישיבה שיחי' ויחתמו לחיים טובים ועליה בתורה וביראת שמים.
מנאי הכותב וחותם
אלעזר מנחם מן שך

רלא
בשיחות חב"ד דהיום יש דברים שאסור לשומען
מוצש"ק צו י"ג ניסן תשמ"ז
לידידי החביב ... שיחיה
שלו' ורב ברכה
באתי במכתבי זה להעיר כאשר שמעתי שיש בישיבה הרבה מה שמסיתים בלימודי ספרי חסידות חב"ד. לא זה קיבלנו מרבותינו ויותר טוב ללמוד שערי תשובה לרבינו יונה והמסילת ישראים והנפש החיים וכיוצא באלו ספרי מוסר ויותר מזה אין שום צורך ומזיק יותר ממה שמתקן. ובפרט השיחות של חב"ד דהיום יש בהם מה שאסור לשומען וכמה דברי כפירה יש בהם על כן החובה להזהיר על זה. אבל לעשות זה בחכמה.
ובזה אני גומר את דברי בברכה מרובה לכולכם בעליה בתורה ויראת שמים וחג שמח וכשר.
ממני המסור לכם
אלעזר מנחם מן שך
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 29 יולי 2013, 09:54

ר' משולש, ההסטוריה בפורום מעידה שבמוחך יש לך כלי הבנה מאוד בריאים, על כן שב נא, ותראה:
א. לא התקפתיך.
ב. הרב שך לא אסר תניא כ"כלי הסתה" אלא כפתיון להתחבר לרבי האחרון ודיעותיו, תקרא שוב את שני הציטוטים שהבאת בישוב הדעת. השני שהבאת הוא רק על הרבי האחרון, כפי שאני כתבתי. והראשון גם כן לא משום סיבה שבתניא עצמו כתוב דבר חדש שלא שערום אבותינו, אלא שזה מפתה להתקרב.
ג. זה בדיוק מה שכתבתי אני בהודעה הקודמת "על ידי אנשים מבחוץ". לא היה איכפת לו שראש הישיבה או אחד הרמי"ם ילמד תניא, אבל היות והגיעו שלוחי ההפצה מתוך חב"ד והמטרה היא להפכם לחסידי חבד של הרבי ההווה - זה היה איכפת לו.

ד. זה חידוש בשבילי מתשמ"ג, אני רק זכרתי על העובדות שהיו בפוניביז' גופה בשנים קדומות הרבה יותר שאז נלחם בשיעור כזה מהסיבה הנ"ל.

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יולי 2013, 10:00

אני מסכים אתך בעקרון פעם'לה,
אבל אני חולק עליך בכמה דברים צדדיים:
א. לסתור את דברי זה נקרא להתקיף.
ב. הרב שך כתב בשני האגרות הנ"ל כמה וכמה פעמים המילה "הסתה" אז מה הבעיה שלך שאני משתמש במילה הזו?
ג. ד. בזה אתה צודק, הרב שך כותב שם בעצמו שחב"ד היתה עד אז אחת מהשיטות החשובות בתורת החסידות ויראת שמים עד שהאחרון הכביד.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 29 יולי 2013, 10:04

למעשה, לכתוב שהרב שך אסר לימוד תניא, זו לא הנקודה הנכונה. כי כאמור הוא היה אוסר ללמוד איתם גם משנה או משנה ברורה אם היה חושב שזו מטרתם. ולעומת זאת אם היה ראש הישיבה עצמו או משגיח הישיבה מלמד תניא, לא היה אומר מילה.
ומדבריך השתמע שזה היה איסור על התניא.

לכן אני מסכם, שאם על מה שהיה לפני 30 שנה יתכנו כאלו אי דיוקם, ק"ו נין נינו של ק"ו על שמועות בנות 200 שנה פלוס.

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יולי 2013, 10:26

אתה רק מתעלם ולא מסכם כלום מלבד את הרהורי לבך.
הסברתי כבר כמה וכמה פעמים שאני מדבר על דברים מפורשים שנכתבו על ידי גדולי ישראל לציבור, ולא בשמועות בעלמא כמו שאתה מנסה לטעון.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 29 יולי 2013, 12:43

מזה שההתנגדות ללימוד התניא היתה גם בשנות התש"כ וגם לאחר פטירת הרבי שיל"ו,
משמע שגדולי ישראל ראו בעיה בעצם התוכן,
מלבד ה"הסתה".
ומי גדול לנו מבעל התניא עצמו שהעיד שלדעת הגר"א השקפתו בעניין סוד הצמצום היא
"אפיקורסות ממש!".
אז אנא.
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יולי 2013, 12:52

צונאמי איפה נמצא בעל התניא הזה המעיד?
דבר מוזר ראיתי במכתב מאליהו שכותב שהתברר שאין מחלוקת בין החסידים למתנגדים בעניין סוד הצמצום המחלוקת היתה רק למי מותר לגלות אותו. שלפי החסידים מפרסמים את זה לכל עמי הארץ ואצל המתנגדים שומרים סודות כאלו בכספת.
ומוזר מאוד איך "מתברר" בימינו דבר שלא ידעו הדורות הקודמים שהיו בעין הסערה. ולא זכיתי להבין אם כי לא הגעתי לקרסולי הציפורן הקטנה שלו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 29 יולי 2013, 12:53

חכמת הקבלה זה לא משחק, מי שנפשו חשקה ללמוד חכמת הקבלה ורואים רבותיו שהוא ראוי לזה, אז מפנים אותו למקומות הנכונים, יש ספרים שקיבלנו מרבותינו ללמוד בהם, הספר תניא והקבלה החסידית זה דרך אחרת בחכמת הקבלה, שגדולי עולם הליטאים לא רצו ללמוד בשיטה הזו. (כמו הלשם וכו').
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 29 יולי 2013, 12:54

משולש כתב:צונאמי איפה נמצא בעל התניא הזה המעיד?
דבר מוזר ראיתי במכתב מאליהו שכותב שהתברר שאין מחלוקת בין החסידים למתנגדים בעניין סוד הצמצום המחלוקת היתה רק למי מותר לגלות אותו. שלפי החסידים מפרסמים את זה לכל עמי הארץ ואצל המתנגדים שומרים סודות כאלו בכספת.
ומוזר מאוד איך "מתברר" בימינו דבר שלא ידעו הדורות הקודמים שהיו בעין הסערה. ולא זכיתי להבין אם כי לא הגעתי לקרסולי הציפורן הקטנה שלו.

המכתב מאליהו היה לו שרשים בחסידות חב"ד ,דבריו מוזרים ביותר, שלש מאות שנה אנשים נלחמים כאריות והתברר כלל שאין מחלוקת....
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 29 יולי 2013, 13:59

משולש כתב:צונאמי איפה נמצא בעל התניא הזה המעיד?

היחס בין הבורא לעולמו. הגר"א כתב על החסידות: "דור מה רמו עיניו[76], ומילין לצד עילאה ימללו[77]: אלה אלהיך ישראל[78] כל עץ וכל אבן, והם מגלים פנים בתורה שלא כהלכה בפסוק 'ברוך כבוד ה' ממקומו' (יחזקאל ג, יב), ובפסוק 'ואתה מחיה את כולם' (נחמיה ט, ו)". מדברים אלו נראה שהגר"א התנגד בחריפות לתפיסת החסידות את המושגים הקבליים: "צמצום" ו"העלאת ניצוצות"[79], וראה בה אפיקורסות גמורה[80].

79^ ראה בספר 'הגאון', ח"ג עמ' 1022-1026 ובמקורות שהובאו שם. וראה בספר 'אוצרות הגר"א', תוספת דברים במהדורה שנייה, עמ' רכד-רכז ובמקורות שהובאו שם. וראה בהרחבה גדולה בספר 'תורת הגר"א ומשנת החסידות - אלו ואלו דברים אלהים חיים' (לרבי נתן איינפלד) שהוקדש לנושא זה. וראה גם בדף עזר - מטעם חסידי חב"ד (אלא שעיקר טענתם שהגר"ח סבר בזה כבעל התניא, ולא כרבו הגר"א, נדחתה ע"י הגר"ח עצמו בהקדמתו לביאור הגר"א לספרא דצניעותא, שאין סתירה בין דברי האר"י והגר"א).
80^ רבי שניאור זלמן מלאדי, בעל התניא במכתב (אגרות בעל התניא עמ' צז), שהובא מקצתו בספר 'אוצרות הגר"א' (מהדורה ראשונה - פרק כט, מהדורה שנייה - שער י, עמ' רכד) ובספר 'הגאון' (ח"ג עמ' 1023-1024, ונזכר ג"כ בעמ' 885 סוף הערה 3).
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 29 יולי 2013, 14:10

החסידים אומרים, אין מחלוקת, הגר"ח מוואלאזין אוחז כמונו, תגידו מה אתם רוצים מהחיים שלנו, אצל הליטאים יש כזה דבר שמנסים לשכנע שאדמו"ר מסויים אחז מהדרך שלנו,?? אנחנו לא מנסים להיכנס בכח לגדולי החסידות, למה אתם כל הזמן מנסים לשכנע אותנו שהגדולים שלנו אחזו כמוכם, תנו לנו לחיות כל אחד על דגלו, אנחנו נלמד את הספרים הקדושים שהנחילו לנו תלמידי הגר"א, אתם תלמדו את הספרים שלכם, ושלום על ישראל, ואל תכניסו לנו מושגים מהעולם החסידי. זה הכל.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 29 יולי 2013, 16:34

הנהלת הקהילה בוילנא [שימו לב לתמונה שמעליהם - רואים עצמם כממשיכי דרכו!!!].
במרכז הרב יצחק רובינשטיין (רב העיר - נבחר למרות מלחמתו של החפץ חיים וגדולי ישראל לבחירת ה'אחיעזר') בצד שמאל ה'מרחשת'.
קבצים מצורפים
הנהלת הקהילה בוילנא.JPG
הנהלת הקהילה בוילנא
הנהלת הקהילה בוילנא.JPG (59.17 KiB) נצפה 24584 פעמים
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 29 יולי 2013, 16:45

נעשה ונשמע כתב:הנהלת הקהילה בוילנא [שימו לב לתמונה שמעליהם - רואים עצמם כממשיכי דרכו!!!].'.

תודרבה על התמונה,
אבל מה הקשר לכאן?
[אני מקווה שלא התכוונת שהליטאים ממשיכי דרכו האמיתיים של הגר"א שווים לרב מטעם...
ולמי שירצה לטעון כן, שוברו בצידו ממרן הגרח"ע גרודז'ינסקי]
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי יעקב כהן » 29 יולי 2013, 18:34

ניגון הבעל שם טוב - מקורי
http://www.jumbomail.co.il/Downloads.as ... 743033593D
יעקב כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יולי 2013, 18:52

תודה על הסטת הדיון. בין הדברים שהחסידים זכו להצטיין בהם ביותר הוא שימור המוזיקה בתפילה ובאופן כללי. (נכון שהניגונים שלהם לא הכי הכי בשביל תפילה, אבל לפחות הם שרים משהו).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 29 יולי 2013, 21:09

משולש כתב:תודה על הסטת הדיון. בין הדברים שהחסידים זכו להצטיין בהם ביותר הוא שימור המוזיקה בתפילה ובאופן כללי. (נכון שהניגונים שלהם לא הכי הכי בשביל תפילה, אבל לפחות הם שרים משהו).

היקים שומרים באמת על המוזיקה/ניגונים
החסידים לקחו ניגונים מסביבתם ו"גיירו", כידוע.
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 00:11

מתנגדישע פרומקייט"
מדרכי החסידות הוא שלא לנטות מדרך ההלכה ימין ושמאל, להזהר עד קצה האחרון אפילו בדקדוק קל של דברי סופרים, לבטל את השכל אל ההלכה ורצון ה' שאינו משתנה - בקיצור: מ'דארף זיין פרום. מאידך גיסא הכל יודעים כי החסידים לא גרסו את ה"פרומקייט", וה"פרומער מתנגד" הי' לגנאי. מה פשר הדבר?
מובן שהחילוק בין חסידישע פרומקייט ומתנגדישע, מתבטא בגמישותו ופקחותו של החסיד, לעומת המתנגד הנוהג בטמטום מרובע והולך עם הראש בקיר - מתוך הרגשה שהוא עושה בדיוק מה שנצטווה לעשות, ללא התחכמויות חסידיות.
ולכן לא יעלה בדעתו של המתנגד לאחר את זמן התפלה כפי שלא יעלה בדעתו לאכול מצה בסוכות. הוא יקום ויעמוד להתפלל מיד בקומו משנתו, ח"ו לא ילמד קודם התפלה כדי שתהא סמוכה למטתו, ולא יבטל תפלה בציבור אפילו אם לשם כך יצטרך לוותר על טבילת עזרא. ואם מן המהדרין הוא המשכימים ל"ותיקין", הרי שתפלתו תהי' בתכלית השלימות ההלכתית כשיעמוד לשמו"ע ושעון בידו לקבוע מתי בדיוק יתחיל בתפלה.
באים החסידים והופכים את הקערה על פיה: לומדים וטובלים קודם התפלה – אפילו אם יאלצו בשל כך להתפלל אח"כ ביחידות, אוכלים קודם התפלה אפילו אם ה"תענית" הקלה לא תזיק לבריאותם, ולבסוף אפילו מאחרים תפלתם אחר הזמן שנקבע בדברי חז"ל והשו"ע וברצונו וחכמתו של הקב"ה שאינו משתנה!
וכל כך למה? כדי לקיים את רצונו של הקב"ה! אמנם כל צעדיו של המתנגד ספורים ומדודים ומכוונים לדברי הש"ס והפוסקים ולדברי הבורא ית' עצמו, אבל החסידים שואפים לקיים את רצונו של הקב"ה ולא את דבריו. ובלשון משפטית: קיום רוחו של החוק עדיפה על קיום לשונו. החסידים משוכנעים כי רצונו הפנימי של הקב"ה הוא שהתפלה תהי' ע"ד ואשפוך את נפשי וכד', וכדי להגיע לכך הם מוכנים לעבור אפילו על הלכות מפורשות, ללמוד, להאריך בהכנות, לאכול - והעיקר שתהא זו תפלה אמיתית, גם אם אינה בזמן וגם אם לשון החוק מעדיפה את התפלה המיכנית והמדוקדקת על תפלה שאינה עומדת בקריטריונים הברורים של ההלכה.
זו דוגמה אחת מני רבות שבה החסיד שופט בשכלו כי עליו לנטות מן ההלכה הפסוקה כדי לקיים את רצון בוראו. אותו חסיד גם יתן צדקה יותר מאשר מותר לו ע"פ לשון ההלכה, יהי' מוכן לעבור על שבות דרבנן כדי לזכות במצוה (כידוע מר"ז ווילענקיס - מחסידי אדמוה"ז - שנסע בסוסו ועגלתו אחר התקדש ליל ראש-השנה כדי שיגיע למקום ישוב וישמע קול שופר), ומאידך גיסא יוכל לבטל תלמוד-תורה ומצוה כדי שלא יראוהו עוסק בהן ויכבדוהו (או שרצונו שיזלזלוהו), ויוכל לעבור איסור דאורייתא למען כבוד שמו - ככל הני עבירות לשמן שבדברי חז"ל, וכאותו א' מאנ"ש שהרים מהקרקע בש"ק דף סידור וטלטלו אמות רבות ברשות הרבים דאורייתא, כדי ששמו הק' לא יהא מונח בבזיון.
חסידים זיינען קלוג"?
לכאורה נראה כי בזמננו פג תוקפה של הקביעה השגורה "חסידים זיינען קלוג", וזאת משתי סיבות:
א] הדבר כלל אינו נראה לעין, ההנהגה הכללית הסוחפת הפוכה בתכלית מכל צורה של חכמה, והשאלה הנשאלת בטבעיות היא: "אן חכמתך אן סוכלתנותך".
ב] מפני סיבות שונות נתגבשה הדיעה כי השכל והחכמה מנגדים לחסידות, וסימן לחסידות - שטות, כל דבר שאינו מובן ומחזי כמיסטי - מתקדש, והשימוש בשכל נתפס כחילול הקודש.
אחת מחכמות-החיים החסידיות שלמדנו מזקני החסידים היתה, לשקול מראש כל מעשה במאזני השכל, אך מאחר והנגיעה העצמיח עלולה להטות את הכף - יש לשוות מול עינינו כאילו אנו נצבים לפני הרבי ושואלים את דעתו. כך היתה דעתם של חסידים בעלי עבודה פנימית.
משרבו החיצונים הפכה הנהגה זו לכפירה בעיקר: מי אתה ומה אתה שתוכל לדעת מה היה הרבי עונה במקרה שכזה?! כלום הרבי משיב ע"פ שכל אנושי?! ואנן מה נענה אבתרייהו? אכן, מלים כדורבנות שאין מה לעשות נגדן.

נכתב ע"י חסיד.]
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 31 יולי 2013, 00:22

יש אימרא בחסידי חב"ד (החסידים הישנים ולא של זמנינו):
בכל ליטוואק יש שתי וערב בלבו, ואם אינך מאמין פתח את לבו ותמצא זאת,
ואם בכל זאת לא מצאת - אז כפרה עוד ליטוואק.
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי שמערל » 31 יולי 2013, 00:28

הפועלים כתב:יש אימרא בחסידי חב"ד (החסידים הישנים ולא של זמנינו):

געוואלדיג ! ! ! :D :idea: :D :idea: :D :idea:
גיב א שמייכל אידעלע, אלעס איז לטובה !!!
שמערל

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי ארץ ישראל » 31 יולי 2013, 02:01

צונאמי כתב:
...
נכתב ע"י חסיד.
עכלה"ק
השאלה הנשאלת בטבעיות היא: "אן חכמתך אן סוכלתנותך".
עובד כמו סוס = לא זז בלי מכות. מילון קורות חיים
סמל אישי של המשתמש
ארץ ישראל

הודעה שלא נקראהעל ידי ממוש » 31 יולי 2013, 02:46

איפה משולש נעלם מהאופק?
נמאס לו להתווכח?
או שיצא לנופש?
שיהא שם שמים מתאהב על ידינו
סמל אישי של המשתמש
ממוש

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 03:13

שמערל כתב:

געוואלדיג ! ! ! :D :idea: :D :idea: :D :idea:

געוואלד!!! :o :o :o
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 31 יולי 2013, 09:57

צונאמי כתב:מתנגדישע פרומקייט"
מדרכי החסידות הוא שלא לנטות מדרך ההלכה ימין ושמאל, להזהר עד קצה האחרון אפילו בדקדוק קל של דברי סופרים, לבטל את השכל אל ההלכה ורצון ה' שאינו משתנה - בקיצור: מ'דארף זיין פרום. מאידך גיסא הכל יודעים כי החסידים לא גרסו את ה"פרומקייט", וה"פרומער מתנגד" הי' לגנאי. מה פשר הדבר?
מובן שהחילוק בין חסידישע פרומקייט ומתנגדישע, מתבטא בגמישותו ופקחותו של החסיד, לעומת המתנגד הנוהג בטמטום מרובע והולך עם הראש בקיר - מתוך הרגשה שהוא עושה בדיוק מה שנצטווה לעשות, ללא התחכמויות חסידיות.
ולכן לא יעלה בדעתו של המתנגד לאחר את זמן התפלה כפי שלא יעלה בדעתו לאכול מצה בסוכות. הוא יקום ויעמוד להתפלל מיד בקומו משנתו, ח"ו לא ילמד קודם התפלה כדי שתהא סמוכה למטתו, ולא יבטל תפלה בציבור אפילו אם לשם כך יצטרך לוותר על טבילת עזרא. ואם מן המהדרין הוא המשכימים ל"ותיקין", הרי שתפלתו תהי' בתכלית השלימות ההלכתית כשיעמוד לשמו"ע ושעון בידו לקבוע מתי בדיוק יתחיל בתפלה.
באים החסידים והופכים את הקערה על פיה: לומדים וטובלים קודם התפלה – אפילו אם יאלצו בשל כך להתפלל אח"כ ביחידות, אוכלים קודם התפלה אפילו אם ה"תענית" הקלה לא תזיק לבריאותם, ולבסוף אפילו מאחרים תפלתם אחר הזמן שנקבע בדברי חז"ל והשו"ע וברצונו וחכמתו של הקב"ה שאינו משתנה!
וכל כך למה? כדי לקיים את רצונו של הקב"ה! אמנם כל צעדיו של המתנגד ספורים ומדודים ומכוונים לדברי הש"ס והפוסקים ולדברי הבורא ית' עצמו, אבל החסידים שואפים לקיים את רצונו של הקב"ה ולא את דבריו. ובלשון משפטית: קיום רוחו של החוק עדיפה על קיום לשונו. החסידים משוכנעים כי רצונו הפנימי של הקב"ה הוא שהתפלה תהי' ע"ד ואשפוך את נפשי וכד', וכדי להגיע לכך הם מוכנים לעבור אפילו על הלכות מפורשות, ללמוד, להאריך בהכנות, לאכול - והעיקר שתהא זו תפלה אמיתית, גם אם אינה בזמן וגם אם לשון החוק מעדיפה את התפלה המיכנית והמדוקדקת על תפלה שאינה עומדת בקריטריונים הברורים של ההלכה.
זו דוגמה אחת מני רבות שבה החסיד שופט בשכלו כי עליו לנטות מן ההלכה הפסוקה כדי לקיים את רצון בוראו. אותו חסיד גם יתן צדקה יותר מאשר מותר לו ע"פ לשון ההלכה, יהי' מוכן לעבור על שבות דרבנן כדי לזכות במצוה (כידוע מר"ז ווילענקיס - מחסידי אדמוה"ז - שנסע בסוסו ועגלתו אחר התקדש ליל ראש-השנה כדי שיגיע למקום ישוב וישמע קול שופר), ומאידך גיסא יוכל לבטל תלמוד-תורה ומצוה כדי שלא יראוהו עוסק בהן ויכבדוהו (או שרצונו שיזלזלוהו), ויוכל לעבור איסור דאורייתא למען כבוד שמו - ככל הני עבירות לשמן שבדברי חז"ל, וכאותו א' מאנ"ש שהרים מהקרקע בש"ק דף סידור וטלטלו אמות רבות ברשות הרבים דאורייתא, כדי ששמו הק' לא יהא מונח בבזיון.
חסידים זיינען קלוג"?
לכאורה נראה כי בזמננו פג תוקפה של הקביעה השגורה "חסידים זיינען קלוג", וזאת משתי סיבות:
א] הדבר כלל אינו נראה לעין, ההנהגה הכללית הסוחפת הפוכה בתכלית מכל צורה של חכמה, והשאלה הנשאלת בטבעיות היא: "אן חכמתך אן סוכלתנותך".
ב] מפני סיבות שונות נתגבשה הדיעה כי השכל והחכמה מנגדים לחסידות, וסימן לחסידות - שטות, כל דבר שאינו מובן ומחזי כמיסטי - מתקדש, והשימוש בשכל נתפס כחילול הקודש.
אחת מחכמות-החיים החסידיות שלמדנו מזקני החסידים היתה, לשקול מראש כל מעשה במאזני השכל, אך מאחר והנגיעה העצמיח עלולה להטות את הכף - יש לשוות מול עינינו כאילו אנו נצבים לפני הרבי ושואלים את דעתו. כך היתה דעתם של חסידים בעלי עבודה פנימית.
משרבו החיצונים הפכה הנהגה זו לכפירה בעיקר: מי אתה ומה אתה שתוכל לדעת מה היה הרבי עונה במקרה שכזה?! כלום הרבי משיב ע"פ שכל אנושי?! ואנן מה נענה אבתרייהו? אכן, מלים כדורבנות שאין מה לעשות נגדן.

נכתב ע"י חסיד.]

לא נכתב ע"י חסיד, אלא ע"י פושע ישראל הידוע [שאולזון]. מי שמנסה ללמוד מדברים אלו על דעת החסידים, צריך להאמין קודם לכל הדברים שהלה כתב על כל מי ומי ביהדות החרדית. / [אפילו בחב"ד - החסידות אותה הוא אמור לייצג - אין אדם שפוי המתייחס ברצינות לדבריו].
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 31 יולי 2013, 12:49

איזה עלוב לצטט משאולזון.. ועוד לכתוב על זה "נכתב בשם חסיד"...
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 13:11

שכל חד וצלול כתב:איזה עלוב לצטט משאולזון.. ועוד לכתוב על זה "נכתב בשם חסיד"...

זה לא שאולזון!!!
זה נכתב בתשנ"ג
ע"י אחד מחשובי חסידי ...
[ואולי הובא ע"י שאולזון.]
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 14:19

גם החסידים נשמרים מהשפעות זרות...
הלם בקרב חסידי המשפיע הברסלבי הרב אברהם צבי קלוגר. הסיבה: האדמו"ר מסאטמר סילק אותו מקרית יואל שבמונרו.

הרב קלוגר, בן למשפחה מחסידי צאנז, התקרב לתורת ברסלב והיה לתלמידו של הרב ניסן דוד קיוואק. במקביל העמיק את ידיעותיו בקבלה, בתורת חב"ד ובספרי חסידות נוספים. לאחר תקופה מסויימת, החל למסור שיחות בסעודה שלישית בבית הכנסת ברסלב בבית שמש. לפני קרוב לעשור פתח בית מדרש וכולל בבית שמש בשם 'נזר ישראל'.

לקראת ראש השנה נוסע הרב קלוגר יחד עם חסידיו לאומן, שם הוא מתפלל במניין עצמאי.

הרב קלוגר, העושה בימים אלו בביקור בארצות-הברית, תכנן לשבות בקרית יואל שבמונורו. כנהוג, הוא הגיע אל בית האדמו"ר מסאטמר - המשמש גם כרב העיר - וביקש את רשותו לערוך את תפילותיו ולמסור את שיעוריו בעיר, במהלך שהותו.

אולם הוא לא ציפה להתנגדות חריפה ונחרצת כמו זו שהשמיע באוזניו האדמו"ר. "אני יודע שאתה אמנם יהודי ירא שמים, כוונתך לטובה ואתה עושה מעשים טובים", אמר האדמו"ר, "אולם זה לא נועד עבורנו. אני מבקש ממך, שלא תגיע לקרית יואל, ואף לא בתחום השבת שלנו. אנו נשארים ידידים טובים, אבל אין מקום לשביתתך אצלנו".

מקורבים לבית האדמו"ר מבהירים: "דרך ברסלב, בה צועד הרב קלוגר, איננה עולה בקנה אחד עם הערכים של סאטמר. התיזה האומרת, שכביכול 'הקב"ה אוהב אותך ועצם העובדה שאתה מניח תפילין למשל, גדולה וחשובה לאין ערוך, גם אם בתחומים אחרים, ירדת לדיוטה התחתונה', לא מקובלת אצלנו. ישנם רבים הסבורים כי הם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם, בחסות תורת ברסלב כביכול, נוסעים לאומן מעת לעת ודי בזה".

ככל הנראה חוששים בסאטמר גם מזליגת צעירים לקהילת ברסלב.
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 16:42

הקשר שבין חב"ד לנצרות
[למי שצריך הוכחות]...
ספר "הרבי מלך המשיח"
שערוריית האדישות והאיום על אמונת ישראל
מאת דוד ברגר
התפשטותה של תנועת חב"ד המשיחית בכל רחבי תבל והענקת הכרה לדובריה כבעלי סמכות מלאה ביהדות הדתית/חרדית מכשירות משיחיות שקר במידה שאין לה תקדימים בתולדות האומה. ספר זה נועד להתריע על הסכנה הזאת ולהכריז בפני כלל ישראל ומנהיגיו, "עורו ישנים משנתכם ונרדמים הקיצו מתרדמתכם". גדרי האמונה המשיחיות של היהדות חרבו בעשור האחרון, והרי הם מושלכים בראש כל חוצות כנצר נתעב, ואף אמונת הייחוד הדוחה את האפשרות שבורא עולם יתלבש בבשר ודם עד שהלה נעשה שותף מלא בכוחו ובידיעתו האינסופיים מתנדנדת על סף האבדון. הגבולות במישור האמנה שהפרידו בין היהדות לבין הנצרות לאורך הדורות הולכים ונעלמים.
חמור לא־פחות: קרע עמוק, כמעט בלתי ניתן לאיחוי, נפער בין חב"ד ובין זרמים אחרים ביהדות החרדית. אף שהחב"דניקים מקפידים מאוד על קלה כחמורה (ואף מוסיפים אי־אלו חומרות משל עצמם), הרחיקו מתנגדיה ומבקריה של חסידות זו עד כדי העמדת יהדותה בספק: הרב שך, שעמד בראש הפלג הליטאי, כינה את חב"ד "כת", והפגין מידה של הומור עוקצני כאשר הגדיר אותה כדת הקרובה ביותר אל היהדות.4 ברוח דומה התבטא גם הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, שקבע, בתגובה לאמירה מסוימת של הרבי מליובאוויטש, כי מדובר ב"דברים נוראים. כפירה ממש. עבודה זרה…".5 פולחן האישיות של הרבי הוקע בחריפות גם בספר שפרסם לפני שנים ספורות דוד ברגר, היסטוריון ורב אורתודוקסי, תחת השם "הרבי מלך המשיח": שערוריית האדישות, והאיום על אמונת ישראל. ברגר, שהראה כי סיעה מסוימת מקרב חסידיו של רממ"ש כבר אינה מסתפקת בהצגתו כמשיח, אלא מזהה אותו עם בורא עולם עצמו, דרש להוציא את חב"ד מכלל ישראל, לפסול את בתי דיניהם, לאסור על אכילת בשר בהמות שנשחטו בידיהם, ובאופן כללי להתייחס אליהם כאל שבתאים.6 החב"דניקים, מצדם, מגיבים לביקורת הזאת בזעם או בזלזול: את ברגר הם מציגים כתימהוני, בדבריו של הרב עובדיה הם מקלים ראש ואת הרב שך הם ראו כנציג הסטרא אחרא עלי אדמות.
חייב לגנות את תופעת המשיחות בחב"ד שהגדרתה "עבודה זרה", וכאן המקום בהחלט להביא ציטוט מתוך ספרו של הרב בנימין המבורגר "משיחי השקר ומתנגדיהם" [ספר שמאוד מוערך אצל הגר"ח קנייבסקי" שליט"א] המהדורה החדשה, בע"מ 27, ששם הוא מצטט מספר מחקרי חשוב מאוד שעשה ההיסטוריון האמריקאי הנודע פרופסור דוד ברגר, שנקרא בשם "הרבי מלך המשיח", ששם הוא מתאר את שערוריית האדישות והאיום על אמונת ישראל, ואת המצב של חב"ד בשנים האחרונות, ובין היתר הגיע למסקנות הבאות:" הרוב הגדול של חסידי חב"ד מאמינים כי הרבי הוא משיח, ביניהם סיעה חשובה המכחישה את פטירתו. הכרה זה חותרת תחת אמונה מרכזית של הדת היהודית, מטשטשת את הגבול בין יהדות לנצרות, ומספקת נשק קטלני למיסיון הנוצרי ... מכאן אנו צועדים צעד נוסף לקביעה כי הרבי הוא עצמות ומהות האלוהים הניתן בגוף, וכי כל מציאותו הוא אלוהות. ניסוחים אלה מקובלים על כל חסידי חב"ד כמעט ללא יוצא מן הכלל. השאלה היא איך לפרש אותם. מיעוט לא מבוטל של החסידים אומרים במפורש שהרבי הוא האלוהים. 'אלוקיסטים' אלה אינם בבחינת להקת משוגעים שנער יספרם. חסידים רבים וחשובים המתנגדים לאמירת ניסוחים מפורשים כאלה... מאמנים בכל זאת שהרבי – משום שביטל את עצמו עד כדי כך שכל מציאותו היא אלוהות במובן מילולי מוחלט – יודע הכל, כל יכול, אינו מוגבל כלל, לא היה מסוגל לחטוא, ונחשב איש האלוהים במובן של איש וגם אלוהים. מותר להשתחוות אליו בכוונה זו, ובוודאי ניתן להתחנן לפניו ולבקש את עזרתו מתוך תפיסה זו... אלה עובדי ע"ז ואלה עובדי ע"ז... אין כל יסוד לקביעה בטוחה כי עובדי הע"ז מהווים מיעוט. קל וחמור שאין לקבוע קביעה כזאת כשמדובר בקהל המשיחים הגלויים... אי לכך, גם מי שאינו חושש לא למשיחיות השקר עצמה ולא לעיקר השביעי של הרמב"ם, חייב לבדוק את דעותיהם של שוחטים, של סופרים, של עדים ושל המשתתפים בייצור יין".

ודברים אלה ממש אמר מרן הגר"ע יוסף שליט"א:"האלה בניו - יורק לא מחשיבים אותו משיח, הם מחשיבים אותו אלוה"

הנה דבריו של הרב עובדיה להאזנה - חשוב מאוד
http://www.tsofar.com/zofar/mashtap/show.asp?id=1038

בתור אחד שהיה בניו - יורק שנה שעברה אני יכול להגיד בביטחה שהמצב ממש גרוע, בתוך בית המדרש המפורסם, ה - 770 בברוקלין יש שלט ענק של: "יחי אדונינו מורינו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד". אתם קולטים ממש בתוך בית המדרש
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 31 יולי 2013, 16:49

צונאמי כתב:
שכל חד וצלול כתב:איזה עלוב לצטט משאולזון.. ועוד לכתוב על זה "נכתב בשם חסיד"...

זה לא שאולזון!!!
זה נכתב בתשנ"ג
ע"י אחד מחשובי חסידי ...
[ואולי הובא ע"י שאולזון.]

האם כוונתך לי. מ. ???
כנראה צדקת והוא המקור הראשון. שאולזון כנראה ציטט ממנו (בלא ציון מהיכן לקח זאת) בקונטרס שהוציא, והוא תח"י...
נערך לאחרונה על ידי נעשה ונשמע בתאריך 31 יולי 2013, 17:07, נערך פעם אחת בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי אלעזר » 31 יולי 2013, 16:51

אם אני אני כי אתה אתה, ואתה אתה כי אני אני, אז אני לא אני ואתה לא אתה. אבל אם אני אני כי אני אני, ואתה אתה כי אתה אתה, אז אני אני ואתה אתה
אלעזר

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 16:58

מונדשיין עוסק בהוצאה לאור של ספרי חסידות עתיקים ושל כתבי יד. בין השאר ההדיר את הספר "שבחי הבעש"ט". בשנים תשמ"ז-תשנ"ב ערך והוציא לאור ארבעה כרכים של "כרם חב"ד" - כתב עת שהוקדש לעיון ולחקר משנת חב"ד ותולדות החסידות.
הוא היה שותף בעריכתם של עשרות מכתבי אדמו"רי חב"ד, בייחוד בכתביהם של האדמו"ר האמצעי והאדמו"ר הצמח צדק ושל רבי הלל מפריטש.
במשך למעלה משלושים שנה עוסק מונדשיין בחקר מנהגי חב"ד, רישום המנהגים המיוחדים לחסידות זו והשוואתם לשאר החסידויות והעדות. את מחקריו בתחום זה פרסם בכתבי עת ובשנת ה'תשנ"ה כינס וערך אותם מחדש בשני כרכי "אוצר מנהגי חב"ד". כמה ממחקריו עוסקים באמיתותם של סיפורי חסידים. הוא מפרסם סדרה בת עשרות פרקים באינטרנט בשם "סיפורים וגלגוליהם". למונדשיין למעלה ממאה פרסומים ומאמרים. חלקם בכתבי עת מדעיים (כדוגמת "תרביץ", "ציון", "קתדרה", "בקורת ופרשנות" ו"עלי-ספר") וחלקם בקבצים תורניים (כדוגמת "מוריה", "בית אהרן וישראל", "אור ישראל" ו"היכל הבעש"ט"). על אחדים ממאמריו חתם בשם העט יהושע ד' לבנון.‏[1]
בתשס"ח ובתשע"ג יצאו לאור לרגל בר המצווה של נכדיו ספרי 'תשורה' בהם קובצו עשרות מכתבים שהחליפו ביניהם הרבי מליובאוויטש ומונדשיין משנת 1960 ואילך‏[2] ‏[3].
דעותיו[עריכה]

מונדשיין מחזיק בדעות בלתי מקובלות בקרב החסידים, שלעתים קוממו עליו חסידים אחרים. כך למשל, לדעתו סיפורי חסידים רבים הם "צ'יזבטים גמורים", כלשונו, ולא יכלו להתרחש מבחינה כרונולוגית או גאוגרפית. לשיטתו, גם חסידים, כמו חוגים אחרים, משמיטים ממכתבי רבותיהם דברים שאינם "לכבודם" וכדומה. הוא לועג לנוהג שהשתרש בקרב חסידי חב"ד "לשלוח" פתקאות שאלה לרבי מלובביץ' על ידי הכנסתם לאוסף מכתביו "אגרות קודש" והתייחסות לכתוב שם כתשובה מאת הרבי. הוא טוען שרוב מכתבי הרבי נפתחים במילים "מאשר קבלת מכתבכם", ומצביע על כך שחסידים רבים מקבלים זאת כאישור למה ששאלו בפתקה שהכניסו לספר האגרות. כמו כן הוא חולק בחריפות על הפלג המשיחיסטי בחב"ד. [ויקי]
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי שמערל » 31 יולי 2013, 23:44

גיב א שמייכל אידעלע, אלעס איז לטובה !!!
שמערל

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 23:51

שמערל כתב:מזעזע כנסו:

http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=65033

קול קורא: "תמימים, אל תקנו גמרות מהוצאת 'עוז והדר'"

לקראת פתיחת שנת הלימודים בישיבות ותחילת 'זמן אלול' - קול קורא מתפרסם וקורא לבחורים לא לקנות גמרות מהוצאת "עוז והדר" ● הסיבה: מערכת ההוצאה מעלימה באופן שיטתי את דברי כ"ק אדמו"ר זי"ע ואת דברי רבותינו נשיאנו מכל ספריה ●"בחוצפתם, הם מעוניינים לקבוע לכלל ישראל מיהו גדול בתורה. ואלו שאינם לרוחם ילחמו בכל דרך על מנת להוציא את דברי רבותינו נשיאנו מכל ליקוט ומכל מקום מתאים, משום שלדעתם אין זה ענין עבור כלל ישראל" ● "ומכאן ולהבא אף חסיד לא ישלח את ידו לקנות ספר מהוצאתם, ופרי הוצאתם לא ייראה ולא ימצא בבתינו, ישיבותינו, ובתי מדרשינו" ● מפרסמי המכתב לא חותמים את שמם אך מבהירים: "קודם לפירסום מכתב נעשו התייעצויות ארוכות וממושכות עם רבנים ומשפיעים העוסקים עשרות שנים בתחום הכאוב" ● נוסח המכתב
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 31 יולי 2013, 23:56

שמערל כתב:מזעזע כנסו:

http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=65033

מה מזעזע???
טבעי ש'עוז והדר' ימנעו מלהביא מדברי תורת הרבי מחב"ד מהסיבה הפשוטה, שהם מפחדים שציבור מסוים לא יקנה את הגמרות בגין כך, ומה להם להסתבך.
טבעי גם שחסידי חב"ד יזעמו על כך, שמחרימים את רבם.
ומה מזעזע כאן...

[אגב זכור לי מערכה דומה לפני כעשרים שנה, נגד הרמב"ם פרענקל, שנמנע אף הוא מלהזכיר כליל את הרבי מחב"ד... (הר' וולפא ניסה להוציא מהדורא משלו --- ואף קיבל לכך הסכמה מר' ניסים ור' חיים - ואח"כ חזרו בהם).
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 31 יולי 2013, 23:58

נעשה ונשמע כתב:מה מזעזע???
טבעי ש'עוז והדר' ימנעו מלהביא מדברי תורת הרבי מחב"ד מהסיבה הפשוטה, שהם מפחדים שציבור מסוים לא יקנה את הגמרות בגין כך, ומה להם להסתבך.
טבעי גם שחסידי חב"ד יזעמו על כך, שמחרימים את רבם.
ומה מזעזע כאן...

[אגב זכור לי מערכה דומה לפני כעשרים שנה, נגד הרמב"ם פרענקל, שנמנע אף הוא מלהזכיר כליל את הרבי מחב"ד... (הר' וולפא ניסה להוציא מהדורא משלו --- ואף קיבל לכך הסכמה מר' ניסים ור' חיים - ואח"כ חזרו בהם).

רמב"ם פרנקל גם השמיטו את רבה של ירושלים
הגאון רבי צבי פסח פראנק זצ"ל....
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 01 אוגוסט 2013, 00:05

אבל מה הקשר לאשכול הזה?
הלא חב"ד אינם שייכים לחסידים ולא למתנגדים.
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 01 אוגוסט 2013, 00:19

הפועלים כתב:אבל מה הקשר לאשכול הזה?
הלא חב"ד אינם שייכים לחסידים ולא למתנגדים.

הם לא חסידים???
אז מה הם?
[ע"ע הקמת דגל התורה בתשמ"ט...]
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 01 אוגוסט 2013, 00:42

ביקורת ציונית-דתית חריפה על מכון "עוז והדר"
קבצים מצורפים
6.jpg
6.jpg (116.73 KiB) נצפה 25138 פעמים
5.jpg
5.jpg (118.42 KiB) נצפה 25138 פעמים
4.jpg
4.jpg (108.22 KiB) נצפה 25138 פעמים
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 01 אוגוסט 2013, 00:52

צונאמי כתב:הם לא חסידים???
אז מה הם?

הם כת בפני עצמם.
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 01 אוגוסט 2013, 00:59

הפועלים כתב:
צונאמי כתב:הם לא חסידים???
אז מה הם?

הם כת בפני עצמם.

ממתי?
מאז שהם התחילו לעשות בושות לחסידות?
וראה כאן: viewtopic.php?f=1&t=2003&start=150#p44118
הם חסידות מקורית ושרשית.
הרבי האחרון בענייני המשיחיות המשיך את חמיו הריי"צ שאמר:
לאלתר לתשובה לאלתר לגאולה"
וראה עוד כאן: viewtopic.php?f=1&t=2003&start=150#p44121
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 01 אוגוסט 2013, 10:26

כל הפילוג בין דגל התורה לאגודת ישראל היה אך ורק בגלל שהחסידים "נצמדו" לחב"ד כמו תאומים סיאמים בטענה ש"אסור להחרים עדה קדושה".
כל פתיחת עיתון יתד נאמן היתה בגלל שהמודיע היה חייב להביא כל יום הודעות מטעם חב"ד ולצנזר את מכתבי הגרא"מ שך והסטייפלר.

איזו חסידות אמרה שחב"ד היא כת????? הרי מעולם לעגתם לרב שך על התנגדותו לחב"ד!!
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 01 אוגוסט 2013, 10:31

בויכוח בין אנשים, ככל שהצד השני יותר קטנוני כך זה מראה שהצד הראשון מנצח.
ולעניננו מגיעים חסידים ואמרים שחב"ד זה לא חסידים, לכאורה הויכוח אמור להסתיים, אבל הצד הקטנוני צריך לגולל עכשיו פרשיות מתשמ"ח כדי להוכיח לחסידים כמה שהם אפסים, כדי שהם יאמרו מפורש: טעינו ואנחנו טפשים.
חבל על הייצוג הליטאי בפורום שלא מכבד אותו.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 01 אוגוסט 2013, 10:41

משולשל'ה - אתה כבר עויבר בטל מרוב זקנה, או ילד קטן שלא יכול לזכור.....
אני לא רוצה לתרום לאשכול הזה הרבה מדי.
אבל תגובתך האחרונה פשוט משובשת מבחינת העובדות.
ולא ממחקרי הסטוריה לפני דור או שבע דורות. זה קרה בימינו לעינינו.

"החרמת עדה קדושה" היה סיסמת הבחירות של אגו"י, אחרי הפילוג. ולא סיבת הפילוג. להיפך, ועדת השלום שעסקה בארבעת השנים שקודם בהשכנת שלום בין הלב שמחה לרב שך היו תמימי דעים שחב"ד יהיו מחוץ לאגו"י, ולא בגלל החרמה ולא קשור ל"כת" או לא "כת". אלא בגלל שחב"ד חרטו על דגלם שהם א-פוליטי ולא הזדהו עם אגו"י ולא הצביעו להם.

פתיחת עיתון יתד נאמן היה אך ורק בגלל שהביאו את דעת הלב שמחה בנוגע למלון גני חמת בטבריה, שפעל בנוגע לחפירת הקברים בטבריה כדעת הרב אלישיב, ולא ציין שהרב שך חולק על זה, וסובר שהחרם נגד בנק לאומי בעינו למרות הסיכומים ההלכתיים, וכפי שדרש וסבר הרב שמידל.
ובלי שום קשר לצינזור הסטייפלר (גם הרב שך היה בכותרות בהמודיע בתואר "מרן" עד אותו יום, כמעט כל שבוע בעמוד ראשון, כי היו לו חלק מהעורכים לצידו) וגם לא קשור למודעות מטעם חב"ד, שעדיין לא הוכנסו אז, כי חב"ד הם אלו שלא רצו להזדהות עם המודיע.

ולסיום שוב אני קורא לכולם להבין שאם פרשיות בנות 25 שנה יכולות כל כך להישכח ולהשתבש, אסור לנו כאנשים ברי דעת לנסות להתווכח על עובדות מלפני פי 10 זמן מזה. כי כולנו נצא טפשים מגוחכים ומשוגעים. מלמעלה צוחקים עלינו... שני הצדדים!

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 01 אוגוסט 2013, 10:53

חד בדרא

302.jpg
302.jpg (100.72 KiB) נצפה 25109 פעמים
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 01 אוגוסט 2013, 10:55

טוב שאתה מביא עובדות, לפחות אפשר לצאת עם משהו ממשי מהאשכול הזה.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משהו מצחיק » 01 אוגוסט 2013, 11:07

בעניין ה"חד בדרא"

יש להבין את קהילת חבד של היום, זהו החסידות היחידה ששורדת בדורנו ללא רבי כבר כ 20 שנה. (לברסלב יש היום גם רבנים שמנהיגים כאדמורי"ם לכל דבר, ואכמ"ל) ולכן, כדי שמעצמה הזאת תשרוד הם חייבים להכני טוב טוב לראש לכולם, ובפרט לצעירים, את המושג "הרבי" ושהוא הוא ואין עוד מלבדו, תארו לעצמכם חסיד חבד שנופל לטיש חסידי או כיו"ב ומתאונן על כך שהוא אין לו רבי שעושה כזה טיש, אין לו רבי שמקבל קוויטלאך ועונה תשובות, אין לו רבי חי, אין לו את כל הדברים שיש לחסידות של רבי חי, ולכן המבוגרים שבהם מנסים לתת קצת חיות וחוויות מימיו שהרבי היה חי כך שיש קצת זכר לרבי חי.

אך מה יעשו בעוד 50 שנה, שרוב חסידי חבד יהיו כאלו אינם זוכרים את הרבי? וכבר לא יהיה מה להוסיף וכל מה שהחסידים של הדור החדש שמעו, ישמעו שוב ושוב עד אשר ייצא מאפכם, ומשא"כ הם ייראו כי בחסידיות אחרות "לעבצעך" , חתונה פה, בר מצווה שם, שבועות, קבלת קהל, ועוד ועוד, ואנחנו ישנים פה, אז יהיה מאוד קשה לחסידי חבד לזכור נשכחות מרבם ז"ל, ולמצוא מנהיג חדש יהיה אז קשה מנשוא, מדובר בסכום של כ 100,000 איש (בעוד כ 50 שנה) ולכן זה יראה או כמו ברסלב היום, שיש לכל קבוצה מנהיג, או שהרבה, והרבה מאוד, יפרשו לטובת אדמורי"ם ורבנים חיים וקימים, ואפי' לטאים שלאחרונה מתנהגים כמו חסידים.

אם אפשר לשמור את זה בארכיון של "לדעת" כדי שבעוד 50 שנה ייראו שאני כבר כתבתי את זה (כנראה שעד אז אני כבר לא אגלוש בפורום הזה.
משהו מצחיק

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 01 אוגוסט 2013, 11:11

אני שומע את התובנה, אבל יש משהו מצחיק בכיוון החשיבה שלך.
קודם כל אתה משתייך לציבור החסידי, ומכח זה ברור לך שלא שייך להתקיים בלי אדמו"ר, הציבור הליטאי כולו מתקיים בלי אדמו"ר ולא מתגעגע לזה, אם כך למה שחב"ד לא יאמצו לעצמם מודל ליטאי בנקודה הזו, למה כל כך ברור לך שהם יימשכו לכיוון החסידי, הרי זה כולם מודים שהם עם בפני עצמם.
דבר שני היחס לרבי גם לפני מותו היה מאוד רועש עם הרבה משפטים קבליים, ולפחות מוחצן יותר מחסידויות אחרות, לכן אין כל כך לדעה שלך כאילו כל מה שהם מדברים על הרבי זה רק בגלל שהוא נפטר.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משהו מצחיק » 01 אוגוסט 2013, 11:23

על החלק הראשון.
א. הלטאים מתנהגים היום כמו חסידים לכל דבר. בנושא קווטילאך, שאלות, ברכות, והסתכלות על צדיק, שיריים, ועוד. לחבד אין את כל הדברים שפרטתי לעיל. תראה איך נראית חסידות חבד לפני בחירות, כמו הלטאים שלפני השואה. תראה כמה חסידי חבד יש טלפון כשר, אין מנהיג וכל אחד עושה ככל העולה על רוחו.
ב. הרי אצל החבדים לומדים ספרי חסידות ושם מובא את כל הדברים הנ"ל, וכאן הבן שואל, אבא, איפה זה אצלנו? הרי תורת הבעש"ט והתניא ותלמידיהם לא הסתיימה בתשנ"ד, א"כ איפה הסתכלות על צדיק, איפה שריים, איפה התבטלות למנהיג, ועוד דברים שא"א לעשות לרבי שאינו בין החיים אלא ע"י הטפה רצינית ומאסיבית.

בקשר לחלק השני.
הם פשוט מאוד הכינו את השטח בכ 10 שנים האחרונות לחייו, בתחילת הנהגתו לא היה כזה מושג.

ידוע לי על מספר לא קטן של חסידי חבד, שאני עובד איתם, שאומרים לי בזה"ל "אני רוצה רבי חי, שיענה לי תשובות ואוכל לדבר איתו." ופוק חזי כמה נמצאים אצל משפ' אבוחצירה.
משהו מצחיק

הודעה שלא נקראהעל ידי צונאמי » 01 אוגוסט 2013, 15:50

עדיין לא קיבלתי תשובה:
היכן מצאת שהחסידים התייחסו לחב"ד כמו אל "כת"???
[ואם כבר, ה"ה סאטמר, ברסלב, גור, וכו' כל מי שהאף שלו לא מוצא חן בעיני...]
סמל אישי של המשתמש
צונאמי

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 01 אוגוסט 2013, 16:04

כפירה יותר חמור מעבודה זרה.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 02 אוגוסט 2013, 00:44

נמחק.
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 02 אוגוסט 2013, 01:32

למשהו מצחיק,
הדברים שציטטת בשם ידידים חבדניקים די מפתיעים אותי.
כפי שאני רואה את חב"ד, התוכן החסידי שלהם אינו בדגש על שיריים, הסתכלות בצדיק, קוויטלך וכיו"ב.
אצלם הנושא של לימוד תורת החסידות הוא נושא מרכזי שבלעדיו אין חסידות, ולימוד החסידות שלהם הוא שונה בתכלית ממה שנקרא ללמוד חסידות אצל רוב החסידים, כידוע.
גם החיבור שלהם אל הרבי הוא חיבור יותר השגתי ויותר שכלי. הוא בנה את עולמם הפנימי בצורה מאד ייחודית ומקורית.
לדעתי אנשים שבאמת חונכו על דרך זו, לא ימצאו את מקומם בשום חסידות אחרת, וזאת בגלל שלשה פרמטרים:
1. אי אפשר למצוא בשום מקום את דרך החיים, ההשקפה והגישה שעליהן חונכו, תוך הסברה והבהרה לימוד ושינון של כל הקהילה, אנשים נשים וטף.
2. בשום מקום אחר אין להם את אותה תורת חסידות שהתפתחה אצלם, ושהפכה לחלק ממהותם הפנימית.
3. איפה ימצאו איש עם כאלו כוחות נפש, עם כזו מסירות, עם כזו הנהגה, עם כזה רוחב של ידע והשגה בכל חלקי התורה, עם כזה כח משיכה, עם כזו התקשרות לכל יהודי, כפי שהיה האדמו"ר שלהם ? אני יכול לשער שכשאיש שגדל שם נכנס לטיש חסידי אחר, הכל נראה לו חיוור וחסר משמעות.
חשוב לי להדגיש, שאין לי שום קשר לחב"ד, גם לא רעיוני. אבל כשיוצא לי להסתובב ביניהם, אני רואה את עוצמת השפעתו של הרבי, שהיא גם כיום במלוא כוחה.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 02 אוגוסט 2013, 01:42

י. בהיר כתב:אבל כשיוצא לי להסתובב ביניהם, אני רואה את עוצמת השפעתו של הרבי, שהיא גם כיום במלוא כוחה.

למה הדבר דומה, לאדם שנכנס לחנות של בורסקי, אע"פ שלא לקח כלום, ריח רע נקלט בו.
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 02 אוגוסט 2013, 01:45

אחת מהסיבות שאני שונא את האשכול הזה, זה בגלל שאני כמעט לא יכול ללחוץ כאן על שלח תודה. תפסיקו כבר לכתוב שטויות. אני רוצה להגיע יותר מהר ל20,000.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי יעקב כהן » 02 אוגוסט 2013, 02:19

ספר חסידים ומתנגדים ! ! !
http://www.jumbomail.co.il/Downloads.as ... 733944383D
(לא קראתי את זה עדיין)
יעקב כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי יעקב כהן » 02 אוגוסט 2013, 02:27

חברים רק תבינו שאת כל הסברות והראיות וכו' כבר טחנו מאות פעמים ואפילו הכי עולם כמנהגו נוהג.
יעקב כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 09:43

י. בהיר כתב:למשהו מצחיק,
הדברים שציטטת בשם ידידים חבדניקים די מפתיעים אותי.
כפי שאני רואה את חב"ד, התוכן החסידי שלהם אינו בדגש על שיריים, הסתכלות בצדיק, קוויטלך וכיו"ב.
אצלם הנושא של לימוד תורת החסידות הוא נושא מרכזי שבלעדיו אין חסידות, ולימוד החסידות שלהם הוא שונה בתכלית ממה שנקרא ללמוד חסידות אצל רוב החסידים, כידוע.
גם החיבור שלהם אל הרבי הוא חיבור יותר השגתי ויותר שכלי. הוא בנה את עולמם הפנימי בצורה מאד ייחודית ומקורית.
לדעתי אנשים שבאמת חונכו על דרך זו, לא ימצאו את מקומם בשום חסידות אחרת, וזאת בגלל שלשה פרמטרים:
1. אי אפשר למצוא בשום מקום את דרך החיים, ההשקפה והגישה שעליהן חונכו, תוך הסברה והבהרה לימוד ושינון של כל הקהילה, אנשים נשים וטף.
2. בשום מקום אחר אין להם את אותה תורת חסידות שהתפתחה אצלם, ושהפכה לחלק ממהותם הפנימית.
3. איפה ימצאו איש עם כאלו כוחות נפש, עם כזו מסירות, עם כזו הנהגה, עם כזה רוחב של ידע והשגה בכל חלקי התורה, עם כזה כח משיכה, עם כזו התקשרות לכל יהודי, כפי שהיה האדמו"ר שלהם ? אני יכול לשער שכשאיש שגדל שם נכנס לטיש חסידי אחר, הכל נראה לו חיוור וחסר משמעות.
חשוב לי להדגיש, שאין לי שום קשר לחב"ד, גם לא רעיוני. אבל כשיוצא לי להסתובב ביניהם, אני רואה את עוצמת השפעתו של הרבי, שהיא גם כיום במלוא כוחה.

יש משהו מאוד מלהיב לקחת אדם ולהעריץ אותו עד קצה גבול היכולת, האופנה היתה בכל העולם בזמן המלוכה, העריצו את המלך באותה מידה, יש בזה משהו מאוד חודר ללב ומרש אותו, בעל התניא ביסס את התחושה הזו גם בתוך חכמת הקבלה על ידי שהעביר את הספירות לכוחות בנפש ומשם לכוחות הצדיק.
לפי דעתי אפשר להעריץ כל אדם, ולהשקיע בו כוחות ואז הוא נהיה מאוד מוערץ,. תנסה לחושב על מישוה, למצא סודות ברחוב שהוא גר בכל תנועה שהוא עושה וכו' וכו' פתאום תתחבר.. מנסיון..
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 09:44

יעקב כהן כתב:חברים רק תבינו שאת כל הסברות והראיות וכו' כבר טחנו מאות פעמים ואפילו הכי עולם כמנהגו נוהג.

לא יודע כמה טחנו, הנה התברר כאן בפורום לצערי שהרבה מהליטאים כביכול נגועים בשמץ מינות, דבר שמאוד שינה ומשנה דעתי כלפי החסידות,.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 02 אוגוסט 2013, 10:05

שכל חד וצלול כתב:
יעקב כהן כתב:חברים רק תבינו שאת כל הסברות והראיות וכו' כבר טחנו מאות פעמים ואפילו הכי עולם כמנהגו נוהג.

לא יודע כמה טחנו, הנה התברר כאן בפורום לצערי שהרבה מהליטאים כביכול נגועים בשמץ מינות, דבר שמאוד שינה ומשנה דעתי כלפי החסידות,.

הנך מוציא שם רע על ציבור שלם בדבר חמור ביותר כביכול בדרך הליטאים יש מינות ועליך או להוכיח את דבריך או ללכת לכל ליטאי ולבקש את סליחתו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 10:16

משולש כתב:
שכל חד וצלול כתב:

הנך מוציא שם רע על ציבור שלם בדבר חמור ביותר כביכול בדרך הליטאים יש מינות ועליך או להוכיח את דבריך או ללכת לכל ליטאי ולבקש את סליחתו.

יש לי הוכחות מהפורום עצמו, אכן תגובות ליטאיות כאן ראויים לפרשנות, למרות שייתכן שליטאים שגולשים באינטרנט יותר גרועים, עכ"פ אתה לא בעל דברים להכריע כי אתה הנידון בעצמו, ובטוחני שגדולי הדור הליטאי כשהיו רואים את התגובות פה היו רואים את הריקבון.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 02 אוגוסט 2013, 10:27

כשנגמר לך התשובות על הטענות אתה מתחיל בהתקפות אישיות שאני נגוע במינות ואפיקורסות. ואתה מזכיר לי את בת היענה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 10:33

משולש כתב:כשנגמר לך התשובות על הטענות אתה מתחיל בהתקפות אישיות שאני נגוע במינות ואפיקורסות. ואתה מזכיר לי את בת היענה.

אסור להביע פרשנות אישית? ככה אני מרגיש ואני מביע זאת? מה עצבים?
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 10:40

שכל חד וצלול כתב:
משולש כתב:כשנגמר לך התשובות על הטענות אתה מתחיל בהתקפות אישיות שאני נגוע במינות ואפיקורסות. ואתה מזכיר לי את בת היענה.

אסור להביע פרשנות אישית? ככה אני מרגיש ואני מביע זאת? מה עצבים?

לא אמרתי שבדרך של הליטאים יש מינות, אבל החינוך הליטאי יכול לגרום לאנשים למבט ציני, ולהגיע למבט ציני על דברים יותר קדושים ויותר קדושים (מחסידות לקבלה כמו שראינו בפורום וכו').
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי ממש » 02 אוגוסט 2013, 10:48

אי אפשר להכליל

גם אתה ליטאי והמבט שלך שונה משל משולש
גם שילת ליטאי ויש לו הפתיחות והקבלה כלפי סגנונות שונים מהחינוך הליטאי שקיבל...
ממש

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 02 אוגוסט 2013, 10:59

נ"ל שהדרך הליטאית יותר הגיון על חשבון הרגש, והדרך החסידית שמים את הרגש במרכז וההגיון משועבד לו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 12:09

משולש כתב:נ"ל שהדרך הליטאית יותר הגיון על חשבון הרגש, והדרך החסידית שמים את הרגש במרכז וההגיון משועבד לו.

השאלה אם זה הגיון, או רצון לפרוך ערכים מקודשים, וליהנות על כל רגש יהודי טהור שאתה ממוסס אותו לרסיסים.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 12:14

ממש כתב:אי אפשר להכליל

גם אתה ליטאי והמבט שלך שונה משל משולש
גם שילת ליטאי ויש לו הפתיחות והקבלה כלפי סגנונות שונים מהחינוך הליטאי שקיבל...

אם הילד שלך ח"ו יהיה חולה, ותקבלי חוות דעת של שלושה רופאים, כשברור לך שאחד רק מתעניין להשביע את הבוס ולקדם את הקריירה ולכן הוא מכוון אותך לטיפול רפואי גרוע, אז תחשבי אחרת. ואם לא שמת לב להמון נימות של זלזול בדורות של עם ישראל ובגדולי ישראל, אז הלב שלך נמצא בבעיה קשה (ודרך אג שילת מצהיר על עצמו כדתי לאומי, אז שיילך לשם ויהנה עם חברים כרצונו, מה היצר הרע להסית ולהדיח?)
יש דרך ליטאית והיא הצודקת, אבל יש לה סיכונים, והיא מושכת לכיוונים ביקורתיים שכלתניים צינים, וצריך לשים לב מתי מישהו מתחיל לגלוש.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי ממש » 02 אוגוסט 2013, 14:52

מסכימה איתך במה שהערת
ולא על זה הערתי
אכן מכירה מקרוב ליטאים שמרוב להיטותם להראות שכלתנים וברי דעת
הם חונקים כל זיק ורגש יהודי

אבל מה שכתבתי לעיל זה לא להכליל
כי יש הרבה אחרים!!!

שילת הוא ליטאי -,מעולם לא הצהיר על עצמו כדל"י אבל יש לו ענין לפתוח קצת את הצמצום שיש לצערינו בחברה שלנו.
הוא לא נותן לגיטיציה לדלי"ם אבל מכבד יהודים אחרים.. כי הוא בטוח בצדקת דרכו ולכן הם ודעותיהם לא מאיימים עליו -כך נראה לי ואם טעיתי-עמ שילת הסליחה.

[שלא כמו הייקים שהם אשכנזים אבל לא ליטאים שורשיים-רק שהיום הם נקראים ככה בגלל שימור מנהגי אשכנז]
ממש

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 15:32

עצוב לקרוא הודעות כמו שלך, זה נראה שאת מאוד תמימה והתקלקלת מהרבה דיעות שראית בפורום, כבר ברור לך שכולנו מצומצמים, וכו', אני לא מכיר את המשפחה שלך, אבל את צריכה להכיר יותר מקרוב אנשים גדולים שיש בציבור שלנו, ועולמות מלאים שכל ורגש. (אולי תקראי ספרים של הרב פינקוס, תקראי את הקובץ ישורון, יש שם הרבה כתבות בענייני יהדות מאוד מעניינות ורגישות).
אני למשל הודעותי מבטאים את שיא הפתיחות, פתוח לשמוע כל דבר שיש בו יראת שמים, אבל לא פתוח לדיעות קרירות וכפירתיות, ואני מבין שיש גבולות ברורים מתי שזה נוגע בחבל שמקשר בין כלל ישראל לקב"ה.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי י. בהיר » 02 אוגוסט 2013, 15:50

שכל חד וצלול כתב:לפי דעתי אפשר להעריץ כל אדם, ולהשקיע בו כוחות ואז הוא נהיה מאוד מוערץ,. תנסה לחושב על מישוה, למצא סודות ברחוב שהוא גר בכל תנועה שהוא עושה וכו' וכו' פתאום תתחבר.. מנסיון..

יש מקרים כאלה,
בבחרותי שמעתי פעם הגדרה נאה (אולי מישהו כאן יודע מי אמר את זה) על ההבדל בין רבי לראש ישיבה, שהוא כמו ההבדל בין כאב בטן לכאב ראש. כשילד קם בבוקר ולא רוצה ללכת לחיידר, יש לו שתי דרכים, או שיספר שיש לו כאב ראש או שיש לו כאב בטן. ההבדל הוא, שאם יטען שכואב לו הראש, אמו תביא מדחום, תראה שאין לו חום ותשלח אותו אחר כבוד לחיידר. אבל אם יטען על כאב בטן, קשה להוכיח שהוא בריא.
כך אצל ראש ישיבה יש דרך מאד פשוטה לקבוע אם הוא ראוי, שואלים אותו קושיא, מבקשים ממנו מהלך בסוגיא. אצל רבי לעומת זאת זה כמו כאב בטן, אולי מחשבתו דבוקה בעליונים ואולי זו הצגה.

אבל הרבי מחב"ד הוא בודאי לא אחד מהם.
כל מי שראה אותו אי פעם יודע את זה. זה דבר שניתן לבדיקה גם היום, כשמשחזרים את סדר יומו, הנהגתו בציבור, דברי תורתו וכו'.

האמת היא שבדרך כלל רבי שלא קיבל ירושה מוכנה, אלא הוא עצמו ריכז סביבו הרבה אנשים, זה סימן די טוב שזה נובע מתכונותיו ויכולותיו.
מלבד הידוע ומקובל, שלכלל ישראל יש חוש ריח. כאשר הציבור בהמוניו פונה אחר תלמיד חכם מסוים וסר למשמעתו, זה סימן מובהק שכך צריך להיות, והוא אכן ראוי לאותה עטרה.

אגב, גם בעולמם של בני התורה, לא הכל הוא "כאב ראש". זה נכון לגבי ראש ישיבה, אבל לא לגבי הנהגת הדור.
המציאות מוכיחה שוב ושוב, שהנהגת הדור אינה מסורה בידי מי שהוא הגאון המחדש והמבריק ביותר בתורה. מה שקובע זה גדלותו הפנימית, תיקון מידותיו, והעובדה שעושה מעשיו לשם שמים. זו הגדלות האמיתית של האדם, ובזה נמדדת מעלתו.
יותר מזה, אפילו בעולם הישיבות הבחנתי, שראשי הישיבה המצליחים ביותר אינם דוקא הלמדנים החריפים או המעמיקים ביותר בשיעוריהם.
היו ראשי ישיבה גאונים מופלגים, למדני הדור, שישיבתם לא סחפה את גדולי הלמדנים, ולמדו בה מספר מועט של תלמידים. מאידך היו תלמידי חכמים ממוצעים בלמדנותם שישיבותיהם פרחו והפכו לאימפריות של תורה.
אני בטוח שכל אחד מהלומדים שכאן מכיר כמה דוגמאות לזה.
י. בהיר

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 02 אוגוסט 2013, 15:56

נראה לי שמקור המימרא הוא ר' חיים מוואלאזין.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 03 אוגוסט 2013, 22:23

פעם חשבתי כתב:משולשל'ה - אתה כבר עויבר בטל מרוב זקנה, או ילד קטן שלא יכול לזכור.....
אני לא רוצה לתרום לאשכול הזה הרבה מדי.
אבל תגובתך האחרונה פשוט משובשת מבחינת העובדות.
ולא ממחקרי הסטוריה לפני דור או שבע דורות. זה קרה בימינו לעינינו.

"החרמת עדה קדושה" היה סיסמת הבחירות של אגו"י, אחרי הפילוג. ולא סיבת הפילוג. להיפך, ועדת השלום שעסקה בארבעת השנים שקודם בהשכנת שלום בין הלב שמחה לרב שך היו תמימי דעים שחב"ד יהיו מחוץ לאגו"י, ולא בגלל החרמה ולא קשור ל"כת" או לא "כת". אלא בגלל שחב"ד חרטו על דגלם שהם א-פוליטי ולא הזדהו עם אגו"י ולא הצביעו להם.

סליחה על האיחור פשוט לקח לי זמן להשיג את הקטע הזה כי אין לי אוצר החכמה בבית.
אני מצרף כאן קטע מהמבוא של "וזרח השמש" המתאר איך חב"ד היא זו שעמדה מאחורי הפילוג באגודת ישראל. (למרות ההצהרות שלהם שהם לא מפלגתיים) יש להם שם גם ראיות ואם אתה טוען שהם שקרנים וזייפנים, (דרך חסידית מקובלת להתמודד עם טענות) אז נבדוק את העניין בצורה יסודית יותר.

בנוגע ליתד נאמן אני אולי אביא בהמשך.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 04 אוגוסט 2013, 01:05

אין זמן להכנס ללינקים, תואיל בבקשה לתמצת לי בשורה אחת האם מישהו טוען שהפילוג באגוד"י היה תוצאה של הסיסמה "החרמת עדה קדושה". כן או לא??

כמה חב"ד היו מאחורי וכו', הכל אני יודע בעל פה. זה לא טענת בתגובתך הקודמת שעל זה הגבתי.
אני התייחסתי לדבריך הנ"ל בלבד, ומאחר אני זוכר כמו הרגע את כל הנושאים והוויכוחים והתקופה, ואת העובדה ש"החרמת עדה קדושה" (כפי שהובע בהמודיע ובכל הניירת של ערב הבחירות ההן) היה תוצאה של אחרי הפילוג, אני עדיין סבור שלא יתכן שמישהו יטען אחרת.

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 04 אוגוסט 2013, 01:18

אם חרה אפך רק על הסיסמא, אז אני מסיר אותה מהדיון.
אני שוב טוען, עיקר הפילוג בין אגודת ישראל לדגל התורה היה בגלל שחבד הניעו את אגודת ישראל לדחוק את רגליהם של הליטאים החוצה.
האם על המשפט הזה אתה חולק?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הקודםהבא

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אני פה, טוב ומטיב, פעמון זהב ורימון, שיינע איד, שיך ו־120 אורחים