דעת הרב ש"ך בנושא הגיוס: לא כמו שהפלסניקים מציגים

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

דעת הרב ש"ך בנושא הגיוס: לא כמו שהפלסניקים מציגים

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה הנולד » 21 דצמבר 2013, 21:49

חשיפה נוספת דרמטית
מכתב שכתב הגרמ"צ ברגמן לפני למעלה מעשר שנים ובו הוא מביא בצורה ברורה ומפורשת בכתב ידו שדעת חמיו מרן הגרא"מ שך זצ"ל בעניין גזירות הגיוס היתה שהפעולות שיש לנקוט כשיעלה על הפרק גזירות גיוס הן
"בקבלת עולה של תורה בהוספת עוד שעות ללימוד התורה עוד שעה ועוד שעה ולהתחזק בתפילה וביראת שמים"

פשוט מילה במילה ממה שמרן הגראי"ל אומר כבר שנה שלימה
וההיפך הגמור ממה שהפלס וחבורתם והגר"ש מנסים להשריש בשקר גמור כל החודשים האחרונים כאילו ודעתו היתה בביצוע הפגנות ומערכות והליכה לבתי סוהר וכו' וכו'.

יותר ויותר מתברר שהממשיך האמיתי של מסורת ההנהגה וההשקפה הוא מרן הגראי"ל ואילו הקנאים המטורפים משערי חסד והפלס המנסים לייצר מצג שווא כאילו הם הולכים בדרך הרב שך אינם אלא שקרנים ורמאים.
קשה יש רק בלחם, וגם אותו אוכלים
רואה הנולד

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: דעת הרב ש"ך בנושא הגיוס: לא כמו שהפלסניקים מציגים

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 21 דצמבר 2013, 21:51

אני חושב שלא צריך להתייחס לחבורת השקרנים האלה
שנשמע ונתבשר בשורות טובות
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה הנולד » 21 דצמבר 2013, 22:15

צודק מאה אחוז פשוט אני רואה דברי הסתה קשה לי להתאפק
רואה הנולד

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי לדעתי » 22 דצמבר 2013, 00:45

זה הרי ברור כשמש, מתי מרן הגראמ"מ שך זצוק"ל הוציא את תלמידיו להפגנות ושריפת פחים? ממתי זו דרכה של היהדות ועולם התורה? ברור שהם בחרו בדרך חדשה והזויה, ורואים כולם היאך כל גדולי ישראל בצד אחד בחיזוק עולם התורה עם הוראות ברורות ומסודרות, והיאך בצד השני של המיתרס חבורה הזויה שחברה לסיקריקים והעדה"ח במלחמתם נגד גדול הדור שליט"א, בדיוק כמו שלחמו בגדולי הדורות הקודמים, מרן הגרי"ש זצוק"ל ולמעלה בקודש מרן הגראמ"מ שך זצוק"ל, מרן הסטייפלער ומרן החזו"א זיע"א.
לדעתי

הודעה שלא נקראהעל ידי אריה ענק משער האריות » 22 דצמבר 2013, 02:02

מה לעשות אם הדור משתנה והשפה היחידה להזיז דברים בממשלה היא רק בשפה של הפגנות כנודע ?
לא שאני בעד אבל סתם שואל.
האם אין מצב שהדור משתנה וההוראה שונה.
סמל אישי של המשתמש
אריה ענק משער האריות

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 22 דצמבר 2013, 02:02

אריה ענק משער האריות כתב:מה לעשות אם הדור משתנה והשפה היחידה להזיז דברים בממשלה היא רק בשפה של הפגנות כנודע ?

לא
שנשמע ונתבשר בשורות טובות
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי אריה ענק משער האריות » 22 דצמבר 2013, 02:05

mmw כתב:
אריה ענק משער האריות כתב:מה לעשות אם הדור משתנה והשפה היחידה להזיז דברים בממשלה היא רק בשפה של הפגנות כנודע ?

לא

כן
סמל אישי של המשתמש
אריה ענק משער האריות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 22 דצמבר 2013, 10:10

אריה ענק משער האריות כתב:
mmw כתב:

לא

כן

אבל הם בעצמם אומרים ששום דבר לא השתנה. ולכן צריך להמשיך "בדרך המסורה לנו מהרב שך והרב אלישיב" שכל הזמן צעקו שצריך לשרוף פחים, ולחסום כבישים, וכל הזמן הם רק שלחו את כל הספיקות שלהם לגר"ש, ולא לגראי"ל, כי הם ידעו שהגראי"ל יורה נגד שריפת פחים רח"ל, ומי שלא שורף פחים יש לו פגם חמור בהשקפה הטהורה והצרופה, ויש בו חשש פשרנות וכפירה.

וזה כמובן לא המצאה של הרב שך. זה "משה קיבל מסיני את מצות שריפת הפחים, ומסר את הסוד הכמוס הזה ליהושע, וכו' עד נ"ג שמסר את הסוד לגר"ש".

(ולפחות אם הם יטענו שהדור השתנה, (מה שהם כבר לא יכולים לעשות אחרי שהם צועקים כבר שנה ששום דבר לא השתנה מהדור הקודם) אז שלא יתלו את ההוראות החדשות בשיטת הגרי"ש והגרא"מ).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 22 דצמבר 2013, 13:54

המכתב במלואה

בס"ד ערב חנוכה תשס"א

אין לנו שיור רק התורה הזאת

היות וענין גזירת גיוס בני הישיבות רח"ל נוגעת למעשה, הגיעה השעה לפרסם דברי מו"ח מרן שליט"א, שאמר לי בזמנו, שאם יגיע גזירת גיוס בני הישיבות למעשה, להודיע את דעתו הברורה.

א) והנני להקדים שהי' ברור לו וצריך להיות ברור לכולנו, שבזמן הזה כל זכות קיומנו בארץ ישראל, המוקפת באויבים ושונאים נוראים, הוא לימוד התורה, ע"י הישיבות הקדושות בית חיינו, ויתכן שבעוונות ח"ו נצטרך לקחת את מקל הנדודים, כממקום שכופים להעביר על הדת, ולעזוב את נחלת ה', ולקבוע מושבנו במקום אחר, ואין לנו שום בטחון אף בארץ הזאת.

ב) ואמר לי לפרסם שדעתו שצריך להתנגד לזה, כהלכות קידוש ה', שנפסק בשו"ע יורה דעה.

ג) ומי יודע אם הקדמת גזירת גיוס בני הישיבות, היא להציל את החרש והמסגר, כדי שיהי' קיום לעם ישראל לעתיד, ה' ישמרנו, עיין גיטין פ"ח ע"א, ואנו תפלה להקב"ה כתפלת יעקב אבינו, שהביאו חז"ל בילקוט פ' וישלח רמז ל"ב באותה שעה עמד יעקב בתפלה להקב"ה כו' ספר תורה שאתה עתיד ליתן בהר סיני מי יקראנו, בבקשה ממך הצילני מידו.

ד) והעצה לביטול גזירה זו, אמר, שהוא בקבלת עולה של תורה, בהוספת עוד ישיבה ועוד ישיבה, עוד שעה לימוד ועוד שעה לימוד, ולהתחזק בתפלה ויראת שמים, ועל כל צרות הכלל, הי' מתנגד לקבוע תעניות, כי חשש לביטול תורה לבני הישיבות, וישא שכרו בהפסדו, וכל המקבל עליו עול תורה מעבירים ממנו עול מלכות, וה' ירחם על פליטת בית סופרינו, ויאמר לצרתינו די.

ונזכה שהקב"ה ילמד תועים בינה, ואור חדש על ציון תאיר בביאת גואל צדק.

מאיר צבי ברגמן

015.jpg
015.jpg (85.6 KiB) נצפה 2973 פעמים
נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 22 דצמבר 2013, 14:47

אם אני מבין טוב את נחמן, (לפי ההדגשה שלו במכתב). הוא רוצה להראות שהרב שך היה בעד הפגנות.
והראיה מזה שהוא כותב "שצריך להתנגד לזה". ואיך מתנגדים אם לא על ידי שריפת פחים????????? זו צורת ההתנגדות היחידה שהרב שך יכול להתכווין אליה לפי דעתו. (וזה שכל ה"מכתבים ומאמרים" שלו מלאים שיחות נגד אלימות והפגנות, זה לא מעניין אותם. וגם לא מה שכתוב במכתב עצמו שהעצה היחידה היא רק להתחזק בקבלת עול תורה).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 22 דצמבר 2013, 15:22

משולש כתב:אם אני מבין טוב את נחמן, (לפי ההדגשה שלו במכתב). הוא רוצה להראות שהרב שך היה בעד הפגנות.
והראיה מזה שהוא כותב "שצריך להתנגד לזה". ואיך מתנגדים אם לא על ידי שריפת פחים????????? זו צורת ההתנגדות היחידה שהרב שך יכול להתכווין אליה לפי דעתו.

בקיצור, עדיין אינך מבין טוב את נחמן.

אבל אשאל אותך שאלה קטנה:
דהנה הרב שך פסק שצריך להתנגד לזה כהלכות קידוש ה', דהיינו שאנו מחוייבין למסור את נפשנו וליהרג על קידוש ה' ולא ללכת לצבא.
ואם ח"ו היה המציאות, היה לא תהיה, שהציונים הארורים הללו לקחו איזה בחור ברחוב העיר, (הלא בהמכתב כתוב "ואין לנו שום בטחון אף בארץ הזאת"), באמרם אליו, אם אינך מסכים ללכת לצבא אז אנחנו שורפים אותך כאן, רחמנא ליצלן, לעיני כל, בככר העיר.

והשאלה, מה היית עושה אז?
א) הייתי רץ מהר לישיבה להוסיף עוד שעה לימוד.
ב) הייתי מרים את קולי בצעקה געוואלד.
ג) הייתי עומד בצד ומסתכל בצער.
ד) הייתי שומר על האחרים שלא יפגינו ח"ו.
ה) הייתי צועק על נערי שוליים ששורפים פחים בזמן הקידוש השם.
נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי הפועלים » 22 דצמבר 2013, 15:23

פשששששששש איזה שאלות!
סמל אישי של המשתמש
הפועלים

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 22 דצמבר 2013, 16:08

יש משל של ר' אהרן קוטלר על המזרחי, ש'מושקה' אמר לפריץ שאסור לו לשתות מהיין שלו אלא אם כן יאיים הפריץ ברצח. אז הפריץ הבין את הרמז וכיוון אליו את הרובה, ואז 'מושקה' שתה. ואחר כך אמר לפריץ: "היה טעים מאוד, תוכל לכווין אלי את הרובה שוב?".

אז לקנאים יש את ה'מושקיות' הזו מהצד השני. ומחפשים שיכוונו אליהם את הרובה כדי שיוכלו לצעוק גיוואלד. (ובלי זה אין להם זכות קיום, כי אין להם שום דבר למכור מלבד קנאיות, וברגע שהחילונים יתבטלו לא יהיה בהם צורך. [כמובן שגם עכשיו אין לנו בהם שום צורך]).

(ויש עוד משל לזה: שניים שונאים את העכבר: החתול ובעלת הבית. רק ההבדל הוא שהחתול מחפש את העכברים ובעלת הבית לא. וזה גם דומה לסיפור שלנו).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 22 דצמבר 2013, 16:31

אפשר לכתוב הרבה משלים ויפים,
העיקר להתחמק ולא לענות לעניין.

בקיצור, מה תעשה בזמן הקידוש השם?
אה! בגלל הפחד מהפריץ... אינך יכול לענות... כמובן!
נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 22 דצמבר 2013, 16:35

התשובה היא פשוטה.
אם יש אפשרות להציל בשתדלנות ודיפלומטיה, מצילים. ורק אם אין שום אפשרות אז עושים הכל כולל לההרג. (ועכשיו עדיין יש אפשרות להציל בלי הפגנות ושריפות פחים. ולא כמו אלו שהמטרה שלהם היא האקשן, וכל השאר זה אמצעים להגיע לאקשן).
אבל ההפגנות ושריפת הפחים שהיו לאחרונה, לדעת רבותינו לא רק שאינם מועילים כלום אלא רק מזיקים ונותנים חרב ביד החילונים נגדנו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 22 דצמבר 2013, 17:34

משולש כתב:התשובה היא פשוטה.
אם יש אפשרות להציל בשתדלנות ודיפלומטיה, מצילים. ורק אם אין שום אפשרות אז עושים הכל כולל לההרג. (ועכשיו עדיין יש אפשרות להציל בלי הפגנות ושריפות פחים. ולא כמו אלו שהמטרה שלהם היא האקשן, וכל השאר זה אמצעים להגיע לאקשן).
אבל ההפגנות ושריפת הפחים שהיו לאחרונה, לדעת רבותינו לא רק שאינם מועילים כלום אלא רק מזיקים ונותנים חרב ביד החילונים נגדנו.

יפה :) - מסכים לדבריך! (אף שעדיין לא ענית על שאלתי).

אבל כלל גדול צריכים לידע לכולנו:
כל הרבנים הם בשיטה אחת שצריכים להתנגד נגד גזירת הגיוס.
ואף שיש חילוקי דעות באופני ההתנגדות, זה אומר בכה וזה אומר בכה, אין זה אומר שהשני פסול ומופרך.

(ובגלל שאוהב משלים אתה, אמשל לך משל "משולש"ת...)

א) שיטת עבודת התפלה, היו רבנים שהתפללו בשקטה ובדממה דקה, והיו רבנים שהתפללו בקול חוצב להבות אש, ולשניהם כוונה אחת איך להגיע לעבוד את עבודת הבורא ב"ה.

ב) שני נוסחאות התפלה, אשכנז וספרד, כבר כתבו רבותינו ז"ל שלשניהם יש שערים מיוחדים, ולמעלה בשמים צריכים את שניהם.

ג) בעת מלחמה יש כמה גדודי מחנות היוצא להלחם נגד האויב, יש העומדים על הקרב פנים אל פנים, ויש שמרגלים ומסתובבים סביב האויב להפילם בפח יוקשים, חלק זורקים פצצות מהאויר וחלק מהים, הצד השוה שבהן שבין כל הלוחמים ביחד מנצחים את האויב, ואין מחנה אחת מזיק ומפריע את השני, אלא אדרבה כל אחד עוזר להזולת.

והנמשל מובן מעצמו, כל השיטות למלחמה טובות המה, אף שבמציאות בכל הדברים הטובים מתערב לפעמים גם קצת דברים שאינם טובים. ונערי שוליים יש בכל מקום, ומאד קשה להזהר מהם, גם עם הרבה אזהרות, וההפגנות בכותל נגד נשות הכותל תוכיח. עם כל זה אי אפשר להכליל את כל הלוחמים עם הנערי שוליים ולומר עליהם שרק 'אקשן' מטרתם ח"ו. הלא גם במלחמת העמים נמצאים תמיד קצת חיילים העושים מעשה נבזים מדעת עצמם, והם נקראים פושעי מלחמה, שמביאים בושה לכל מדינתם.

הבעיה העיקרית נובע מהני קטני שכל, שכל אחד מפחד שהצד השני יגדל ממני, וכאילו כל אחד לוחם על כבודו שלו ועל כבוד רבו, ובזה מכניסים בעל כרחנו את האויב בתוכנו ח"ו, ועל ידי זה מתפרד החבילה האחדות האמיתי נגד האויב.

ה' יעזור שנוכל להתאחד ביחד כולנו נגד גזירת הגיוס, בדורן ובתפלה ובמלחמה, וישלח משיחו במהרה לגאלנו אמן.
נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 22 דצמבר 2013, 21:33

לא זו אף זו, לא רק מרן הרב שך אמר כך, אלא גם מרן הגר"ש חוזר על הדברים האלו בכל עת. לא רק מרן הרב שך התנגד להפגנות אלא גם מרן הגר"ש מתנגד להפגנות. אלא שכמו שבגיוס בנות, פרשת הבריכה בי-ם ועוד מקרים שכל גדול"י השתתפו בהפגנות וכן היו מקרים מיוחדים שמרן הרב שך השתתף בהפגנות, כן גם אתה יש מקרה חירום שלדעת מרן הגר"ש יש לעשות עצרות תפילה ומחאות.
קקטוס

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה הנולד » 22 דצמבר 2013, 23:25

קקטוס כתב:לא זו אף זו, לא רק מרן הרב שך אמר כך, אלא גם מרן הגר"ש חוזר על הדברים האלו בכל עת. לא רק מרן הרב שך התנגד להפגנות אלא גם מרן הגר"ש מתנגד להפגנות. אלא שכמו שבגיוס בנות, פרשת הבריכה בי-ם ועוד מקרים שכל גדול"י השתתפו בהפגנות וכן היו מקרים מיוחדים שמרן הרב שך השתתף בהפגנות, כן גם אתה יש מקרה חירום שלדעת מרן הגר"ש יש לעשות עצרות תפילה ומחאות.

לפי מה שאתה אומר הפגנה הדיוטית כמו להקריא תהילים ולשרוף פחים בכביש גהה מרן הרב שך זצ"ל היה נגד? אני ראיתי שכתבת בעד אתה צריך להבין שיש הפגנות ויש עצרות הפגנות זה מה שאתם עושים עצרות זה מה שאנחנו עושים
רואה הנולד

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי בריון השכונה » 22 דצמבר 2013, 23:35

לדעתי כאן יהיה המבחן מי שבאמת בוער בו התורה הק' ישאר איתן ומי שלא לומד שיתגייס עכשיו ומיד - עוד הלילה
בריון השכונה

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 22 דצמבר 2013, 23:36

לא נראה לי שהרב שך התכוון (עכ"פ לפי מכתב זה) שכל בחור ישיבה שרוצים לגייס אותו לצה"ל צריך להיהרג ולא להתגייס.
סביר יותר שהוא התכוון שאם יהיה גיוס של כל תלמידי הישיבות אז זה מצב שרוצים לבטל את לימוד התורה, וזו כבר שאלה של חיים או מוות.
למרות שגם בזה הדברים נראים לי מוגזמים, אבל את זה אפשר איכשהו להבין.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"
שילת

הודעה שלא נקראהעל ידי בריון השכונה » 22 דצמבר 2013, 23:45

אז מה נראה לך שיגייסו אותנו מהמחשבים שלנו למחשבים שלהם ............ :lol: :lol: :lol:
בריון השכונה

הודעה שלא נקראהעל ידי ארץ ישראל » 24 דצמבר 2013, 14:09

נחמן כתב:אשאל אותך שאלה קטנה:
דהנה הרב שך פסק שצריך להתנגד לזה כהלכות קידוש ה', דהיינו שאנו מחוייבין למסור את נפשנו וליהרג על קידוש ה' ולא ללכת לצבא.
ואם ח"ו היה המציאות, היה לא תהיה, שהציונים הארורים הללו לקחו איזה בחור ברחוב העיר, (הלא בהמכתב כתוב "ואין לנו שום בטחון אף בארץ הזאת"), באמרם אליו, אם אינך מסכים ללכת לצבא אז אנחנו שורפים אותך כאן, רחמנא ליצלן, לעיני כל, בככר העיר.

והשאלה, מה היית עושה אז?
א) הייתי רץ מהר לישיבה להוסיף עוד שעה לימוד.
ב) הייתי מרים את קולי בצעקה געוואלד.
ג) הייתי עומד בצד ומסתכל בצער.
ד) הייתי שומר על האחרים שלא יפגינו ח"ו.
ה) הייתי צועק על נערי שוליים ששורפים פחים בזמן הקידוש השם.

אשאל אותך שאלה קטנה:
האם גזירת הגיוס ברוסיה הייתה יותר קלה מגזרות זמננו, או יותר חמורה?
ומה עשו אז גדולי הדור?
ומה היה ההוראות אז?

[לאו דווקא רוסיה אלא כל מזרח אירופא]
עובד כמו סוס = לא זז בלי מכות. מילון קורות חיים
סמל אישי של המשתמש
ארץ ישראל

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: moshe chaim, אני פה, ביטחון, המוזיקאי, חרדים לשלום, מחנך, נתנייתי, שמעון ווייס ו־99 אורחים