ריפוי או פיתוי?

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

ריפוי או פיתוי?

הודעה שלא נקראהעל ידי סבא קשישא » 09 יולי 2017, 13:39

שלום!

הייתי מעוניין לדעת את חוות דעת הד"ר אודות הספר של אדזארד ארנסט וסיימון סינג - 'ריפוי או פיתוי'.

אני מתאר לעצמי שהד"ר אינה מסכימה עם מסקנות ונימוקי הספר. אני מבין גם שקשה לכתוב ביקורת מלאה אודות הספר כאן באתר. ובכ"ז אם אפשר בקצרה...

או אולי לכל-הפחות את התמצית הכללית, בכמה מילים, של הכשלים שיש בספר (לדברי הד"ר)? או איזה סקירה או מאמר שנכתבו כנגד הספר?

בברכת בריאות לכל המשפחה,
עתיקא-קדישא-קשישא.
סמל אישי של המשתמש
סבא קשישא

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: ריפוי או פיתוי?

הודעה שלא נקראהעל ידי סבא קשישא » 10 יולי 2017, 03:32

טוב נו... לא רק הד"ר יכול להשמיע את דעתו...
סמל אישי של המשתמש
סבא קשישא

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 10 יולי 2017, 18:38

סבא קשישא ברוך הבא אולי אתה חוזר אלינו ?
1221 איחוד הצלה, ראשונים להציל חיים.
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי יעל טוקצ'ינסקי » 13 יולי 2017, 22:31

א. אני לא מכירה את הספר. על מה מדובר?

ב. אני לא רוצה לכתוב שום ביקורת על אף אחד ועל שום דבר. ואם יש חלוקי דעות - לא רואה בכך בעיה. זה נורמאלי לחלוטין....

אבל בכל מקרה, אשמח לשמוע, על איזה ספר מדובר.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/
יעל טוקצ'ינסקי

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 14 יולי 2017, 06:56

בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי יעל טוקצ'ינסקי » 14 יולי 2017, 11:14

לא קראתי את הספר, קראתי כרגע קצת ממה שכתוב על הספר בלינק שננתם.

ובכן, נתחיל מזה, שעצם המושגים "רפואה קונבנציונאלית" ו"רפואה אלטרנטיבית" - הם הבעיה.
עוד בחלק הראשון של מאה ה-20 עיקר הטיפול היה בצמחי מרפא, הם היו לבסיס של רוב התרופות וזה מה שלמדו הרוקחים - וכעת צמחי מרפא משום מה שייכים ל"רפואה אלטרנטיבית".
רוב הרופאים בתחילת מאה ה-20 היו הומאופתים. והיום משום מה הומאופתיה נחשבת ל"רפואה אלטרנטיבית". אגב, בית המלוכה באנגליה כבר 130 שנה לא נטופל אלא בהומאופתיה... ומלך ג'ורז' אף קרא לסוס האהוב שלו בשם תרופה הומאופתית.
אתם יודעים איך סינים למדו לטפל בדיקור? בשיטת ניסוי והטיה על שבועיים ונידונים למאסר.
כל השיטות הללו - הם שיטות שצמחו מתוך ניסיון של דורות רבים, בדוק ומנוסה בדורי דורות.
ישנם גם מספר שיטות צעירות שפותחו ע"י רופאים שלמדו, חקרו, בדקו וטיפלו - עד שהגיעו לתוצאות: הומאופתיה, אוסטאופתיה, שיאצו ועוד כמה שיטות - פותחומ ע"י רופאים שחיפשו דרך יעילה לעזור למטופלים שלהם.
כך שלהגיד ששיטות הללו לא בדוקות או לא יעילות - לכל הפחות לא רציני.

לגבי אפקט פלסבו. א. אין אפקט פלסבו על בעלי חיים, אנשים שלא נמצאים בהכרה, צמחים ותינוקות, כי מדובר במשהו פסיכולוגי. אבל דוקא קבוצות הללו מושפעים הכי טוב והכי מהר מהומאופתיה! (לגבי שיטות אחרות אני לא יודעת להגיד בוודאות).
מה גם, אפקט פלסבו זמני, ואילו תוצאות טיפול בהומאופתיה, צמחי מרפא או דיקור - יציבות, אלא אם כן החולה חלב במשהו חדש, לא סיים את הטיפול (לצערנו רבים מפסיקים את הטיפול באמצע כי מרגישים טוב ומאבדים מוטיבציה להמשיך או רוצים "לחסוך") או הפר את הוראות המטפל (למשל, הפסיק לשמור על התזונה הנכונה למחלתו וללא שמירה על תזונה - שום טיפול לא יעמוד במבחן הזמן).
חוויתי על בשרי אפקט פלסבו ומוכנה להביא אותו לדוגמא: לפני הרבה שנים הייתה לי דלקת בגיד בכף רגל. אורתופד שלחה אותי לפיזיותרפיה. מאד-מאד בניתי על הטיפול הזה. מאד נהניתי מהטיפול - זה היה טיפול במים, ואני מאד אוהבת מים, ה גם שזאת היתה אטרקציה לא קטנה מבחינתי אז.
כאשר יצאתי מהטיפול הראשון הרגשתי הקלה מסוימת. הקלה הזאת חלפה כבר באותו יום ואף טיפול נוסף (אני כבר לא זוכרת כמה היו בסדרה, אבל עשיתי את כל הסדרה) לא הביא לי שום הקלה יותר. הקלה מהטיפול הראשון שכ"כ ציפיתי לו וכ"כ בניתי עליו - זה היה אפקט פלסבו נטו.

"רפואה קונבנציונאלית" התחילה לצמוח מתוך התפתחות טכנולוגיה (התפתחות מבורכת, לדעתי האישית, אני תמיד בעד להיעזר בהישגים שלה במידת הצורך...), התפתחות מדהימה של כירורגיה ורפואת שיניים (גם הם מבורכים לדעתי האישית ואני תמיד בעד להיעזר בהם במידת הצורך...) והתפתחות של פרמקולוגיה, כלומר תרופות כימיות.
פרמקולוגיה התפתחה מתוך רצון לקבל רווחים מהרפואה (אי-אפשר לקבל רווחים מצמחי נרפא או מהומאופתיה, כי לא ניתן לקבל פטנטים על התרופות הללו).
החוקרים התחילו לחפש מה החומר הפעיל שבתוך הצמחים, לבודד אותו ולמכור בתור אבקה ובהמשך, אחרי המצאת הכדורים, גלולות וכיו"ב - למכור בצורות הללו.
מה שהתברר הוא, שאותם חומרים שהביאו הצלה לחולים ולא גרמו להם תופעות לוואי כאשר היו בתוך הצמח - לא תמיד עזרו לחולים ותמיד הביאו תופעות לוואי אלה או אחרות. למרות זאת, תעשיית התרופות פרחה, כי כל תרופה - זה הון רב.
שלא תבינו לא נכון, אני לא נגד תרופות, ולפעמים ממש בעד. אבל אני מתייחסת אליהם בזהירות ואיפה שרק ניתן מעדיפה לפנות לשיטות שומרוניות יותר, שבדוקות בדורי דורות של אנשים בכל רחבי העולם במשך אלפי שנים וכיום נקראים לאלטרנטיבה לרפואה הממסדית.

לגבי בדיקות שהמחבר עשה.
קודם כל, לא מכירה את המחבר, לא מכירה את הבדיקות שלו ולא רוצה להכיר. ולגמרי לא מוכנה להעביר עליו שום ביקורת. אני מכבדת אותו ואת דעותיו ואין לי שום בעיה שייטול תרופות כימיות כל יום במקום לשתות תה או לאכול אבטיח. זה גופו, זה בריאותו וזה בחירתו, ומי אני שאגיד לו מה לעשות אתם?..
אבל שימו לב: כל יום מסירים מהמדפים תרופה נוספת שלפני זה נבדקה על אלפי בעלי חיים שמסרו את נפשם לחברת התרופות למען רווחתם וחלקם גם על אנשים ונמצאו מאד יעילים ובטוחים. ולמה מסירים אותם פתאום? כי נמצאו מאד מסוכנים, עד כדאי כך שמסירים אותם בדחיפות, וכפי שאתם בוודאי מבינים להסיר מהמדפים משהו שמביא רווחים - זה לא מה בכך. ראו דוגמת סטטינים: ישנם כבר מאד אם לא אלפי מחקרים שהם לא רק שלא מועילים אלא דוקא מזיקים וגורמים בדיוק לאותם דברים מהם אמורים היו להציל. אבל הם עדיין על המדפים.
תיכנסו ליו-טיוב, תראו שם מאד אנשים שנולדו חסרי ידיים ורגליים - כי אמהות שלהם נטלו כדורים נגד נדודי שינה שנמצאו בבדיקות לגמרי בטוחים.
זאת דוגמא מוכרת לכל, אבל הרשימה ענקית, וכל אחד בוודאי יכול לזכור בתרופות שהיו - ונעלמו והוחלפו לתרופות אחרות שגם הוסרו בדחיפות ביום מהימים...
אני לא נגד מחקרים, כל יום אני קוראת מחקרים ובאופן קבוע מביאה לכם משהו מזה, אתם יודעים. אבל אני יודעת בוודאות שהם רחוקים מרחק שנות אור מתורה מלהיות תורה מסיני.
אני כבר לא מדברת על כך שלכל תוצאה ניתן למצוא תוצאה הפוכה אם לא היום - אז מחר.
לכן אם יוצא מחקר שזועק: "תפסיקו לאכול ביצים!" - אחרי שדורות של אבותינו אכלו ביצים, אני לא אמהר להפסיק לאכול ביצים ואמתין עוד. זה תמיד עובד. במקרה של ביצים ראיתי מחקר שנעשה ברוסיה על עובדות חווה לגידול תרנגולות מטילי ביצים שאוכלות בממוצע 26 ביצים ביום (מעניין, האם הן אוכלות עוד משהו?... לא כתבו...). נמצא שנשים הללו בריאות יותר מהממוצע בגילן, פעילות יותר, בעלות IQ גבוה יותר ובעלות אורך חיים גדול מממוצע נשים אחרות במדינה. שלא לדבר על מאד מחקרים אחרות שמפריכות את כל רה שייחסו לביצים.

אני כבר לא מדברת על כך, שיש מחקר שמראה קשר ישיר בין התוצאות שהחוקר מצפה לקבל לתוצאות שהוא מקבל...
והבנו כבר, איזה תוצאות היו רצויות למחבר המדובר. אין לי ספק, שכוונות שלו היו זכות ביותר ואין לי שום עניין ורצון לבקר אותו. בשום אופן. שוב: אני מכבדת אותו ואת דעותיו. אבל לא מקבלת אותם. אני מאמינה בניסיון של דורות שהוכיח את עצמו ולא ברעיונות חולפות וחומרים שמביאים למישהו רווח. שירוויחו, אין לי בעיה עם זה - רק לא על אנשים שיקרים לי.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/
יעל טוקצ'ינסקי

חזור אל ונשמרתם לנפשותיכם

מי מחובר