אם אפשר לשלוח לי את המכתב שכתב רב אלה וינטרוב לנכד שנכנס ליש

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

אם אפשר לשלוח לי את המכתב שכתב רב אלה וינטרוב לנכד שנכנס ליש

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר 1234 » 06 אוגוסט 2018, 22:10

אם אפשר לשלוח לי את המכתב המלא שכתב רב אלה וינטרוב לנכד שנכנס לישיבה גדולה

בערך זה ככה
מה תועלת בשאיפה לגדלות

הקובע העיקרי הוא מה שקוראים שאיפה לגדלות, בספר שפת אמת פרשת בראשית, על מה שרש"י מביא שבתחילה עלה מחשבה לבראות את העולם בדין, וראה שאינו מתקייים ושיתף מידת הרחמים למידת הדין שנאמר ביום עשות ה' אלקים ארץ ושמים. וכל אחד מבין שאצל הקב"ה לא שייך מחשבה ובסוף התברר לו שטעות, והכול עמדו ע"ז שמה תועלת לברוא דבר שלא מתקיים, והביא שמידת הדין הוי תביעה על האדם עד הסוף הסוף, תובע שלימות עד הסוף, הרחמים רוצה שלימות אבל לא עד הסוף כמו מידת הדין, וכיון שאנחנו נמצאים בתוך גוף אין לנו אפשרות להיות בשיא השלימות, אבל מה שכן יש בזה במה שבתחילה עלה במידת הדין, שברא את הרצון ואת השאיפה להגיע לשלימות....
מה הרווח מכל זה, שאם ישאף לשלימות, ובהיתה רחוקה ממנו, אם כן כל ימיו יהיה בתנועה ורדיפה אחר השלימות, וזה יעזור שעל כל פנים במדרגה מסוימת יגיע, שהנפש שלו תקבל הכשר עליה אחר עליה, מפני שכל הזמן רוצה להגיע לשלימות.
ומביא סיפור על רב שלמה הימן שמאוד חיבב כתבים של רע"א, שכל השנים היתי מצפה להיות כמו רע"א, ומה זה הועיל? שנהיתי רב שלמה, כלומר כאן הוא מעמיד שאיפה לגדלות, בצורה הכי עליונה ששואף לגדלות כזאת שיודע שלא יוכל להגיע עליה ובכ"ז מצפה עליה, ומה תועלת בזה, שכל הזמן מתקדם קדימה וקדימה למרות שיודע שלא יגיע.
כאן יש איזה נקודה, שצריך לתפוס את השאיפה לגדלות, בחכמה ובשכל בשביל שיגדל את האדם ולא שיפיל את האדם.
אליעזר עבד אברהם, היה מצאצי כנען הבן של חם הבן של נח, שנח קלל את כנען ארור כנען עבד עבדים יהיה לאחיו, (ואליעזר רצה שאם השליחות לא תצליח אולי תבוא הנערה אלי ואמר לו אברהם אתה ארור ואין ארור מדבק בברוך) ומצד שני הגדלות של אליעזר איך שמתואר בספרים היתה גדולה מאוד היה דולה ומשקה מתורת אברהם, לא מדרגה פשוטה...
שלוש נסיונות היו לאליזר בתיחלת עבודותו והם עוברים על כל יהודי, הא' – שהיה צריך להשתדל לשבור אותו לגמרי כיון שיש לו חיסרון עצום כזה שיש לו חיסרון עצום של ארור בעצם והוא ההפך מברכה, מה כהר יכול לפעול... ואף אם מלא רצון טוב לעשות אבל במצב כזה ועם חסרונות כאלה, אם לא היה ארור היה משתדל לעבוד לה' יתברך כמו אברהם אבינו, אבל עכשיו שיש לו חיסרון כזה שמפריע לכל, וחבל על הטריחה לנסות... הניסיוו הזה יש לכל יהודי לכל אחד יש נשמה גדולה וגבוה, עם כוחות עצומים ועם שליחות עצומה, מה שאנחנו צריכים ויכולים לפעול בזה העולם, בזמן היקר שיש לנו, כל יום השליחות שלו, כמאמר חזל וכו' אבל על הנשמה לנו יש מלבוש של גוף שכולללם דברים שהם הפך הקדושה והיצר צועק ומפתה וודאי שרוצה למלאות השליחות ואם לא היו נסיונות האלה גוולעדיק אז היתה יכול לעבוד לקב"ה בכוחות עצומים אבל אתה יודע את הכוחות שלך ובמצב כזה אי אפשר לעבוד,
יאיר 1234

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אני פה, יעבץ, עקיב'לה, פעמון זהב ורימון ו־85 אורחים